Արման Աբովյան Arman Abovyan
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ  Արմեն Փամբուխչյանը և Սիսակ Գաբրիելյանը օրենսդրական նախաձեռնությամբ են հանդես եկել։ Պատգամավորներն առաջարկում են փոփոխություն կատարել «Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացվող վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» ՀՀ օրենքում։
Օրինագծի հիմնական զեկուցող Սիսակ Գաբրիելյանը նշեց, որ ըստ նախատեսվող փոփոխությունների՝ հնարավորություն է տրվում քաղաքացիներին տեսանկարահանել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներն և օնլայն ռեժիմով փոխանցել Ոստիկանությանը։
«Տեսանյութը արձանագրած  քաղաքացու տվյալները գաղտնի է մնալու, որևէ մեկը չի կարող տեղեկանալ, թե ո՞վ է իրեն նկարահանել։ Տեսանյութը ուղարկելուց հետո քաղաքացին այլևս  դերակատարություն չունի»,- ընդգծեց Սիսակ Գաբրիելյանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը դեմ է օրենքի նախագծին, պատճառաբանելով, թե այն հում է և չի ծառայելու իր նպատակին։ Արման Աբովյանը, ակնարկեց, թե այս օրենքով ցանկանում են մարդկանց «գործ տալ» սովորեցնել։
«Սա սխալ օրենք է, չի կարելի մարդկանց մեջ սերմանել դա։ Եկեք պայմաններ ստեղծենք, սոցիլական հոլովակների տեսքով․․․․ ։ Գնացեք քաղմաս՝ վազելով, հանկարծ եթե տեսնեք, որ հարևանը ժամը 8-ին  քեֆ է անում, զանգեք՝ գան հավաքեն։ Ճանապարհների որակը բավարարո՞ւմ է, որ վարորդը առանց խախտումներ անելու քշի, իհարկե՛ ոչ, լուսավորությունը բավարարո՞ւմ է՝ ոչ, կա մարդկանց մեջ ատելությո՞ւն կա՝ այո։ Դե եկեք Ոստիկանությանն ասենք՝ գնացեք տուն, էլ մնում է ի՞նչ անի, եկեք մենք ակտիվ քաղաքացիներով նայենք ամեն ինչին։ Պարոն Խաչատրյան, զանգեք ձերոնց ասեք՝ ցրում ենք Ոստիկանությունը, մենք ենք այսօրվանից ամբողջը անելու»,- շեշտեց նա։

Արման Աբովյան Arman Abovyan
Депутаты Национального собрания от фракции “Мой шаг” Армен Памбухчян и Сисак Габриелян выступили с законодательной инициативой. Депутаты предлагают внести поправки в закон РА “Об особенностях административного производства, осуществляемого относительно нарушений правил дорожного движения, обнаруженных устройствами видео- и фотосьёмки”.
Основной докладчик законопроекта Сисак Габриелян отметил, что согласно предусматриваемым поправкам, гражданам дается возможность заснять на видео нарушения дорожного движения и передать Полиции в режиме онлайн.
«Данные гражданина, зафиксировавшего видеоматериал, останутся в тайне, никто не может узнать, кто его заснял. После отправки видеоматериала гражданин больше не играет роли»,- подчеркнул Сисак Габриелян.
Депутат от фракции “Процветающая Армения” Арман Абовян против законопроекта, мотивируя тем, что он сырой и не будет служить своей цели. Арман Абовян возразил, что этим законом хотят научить людей “стучать”.
«Это неправильный закон, нельзя это сеять в людях. Давайте создадим условия в виде социальных роликов… Пойдите в участок бегом, если вдруг увидите, что сосед празднует в 8 часов, позвоните – пусть придут заберут. Качество дорог удовлетворяет, чтобы водители ездили без нарушений? Конечно нет, освещение удовлетворяет? Нет. Есть ли среди людей ненависть? Да. Давайте скажем Полиции: идите домой, что вы здесь делаете? Давайте мы будем смотреть на все активными гражданами. Господин Хачатрян, позвоните вашим скажите: распускаем Полицию, с сегодняшнего дня все будем делать мы»,- подчеркнул он.