Բոլթոնի հեռացումը կմեղմի վերաբերմունքը Իրանի և Ռուսաստանի հանդեպ. միջազգայնագետ (տեսանյութ)
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հեռացման պատճառները հիմնականում եղել են ներքաղաքական, քանի որ նրա հարաբերությունները լարված են եղել պետքարտուղարության և անվտանգության ոլորտի այլ հիմնարկների հետ, կարծում է միջազգայնագետ  Սուրեն Սարգսյանը։
Նրա հեռացումը միջազգայնագետի համար սպասելի էր։ Քննարկումներ կան, որ Թրամփը այս քայլին գնաց հիմա, քանի որ նա ցանկանում է Իրանի նախագահի հետ բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում։
«Որովհետև նախագահները լինելու են Նյու Յորքում հաջորդ շաբաթվա ընթացքում, և մեծ հաշվով Բոլթոնը այն անձնավորությունն էր, որի ներկայությունը ադմինիստրացիայում այդ կարևոր պաշտոնին խանգարում էր, նաև սրանով կարող է պայմանավորված լինել»,- ասաց նա։
Միջազգայնագետը կարծում է, որ ՋոնԲոլթոնի հեռացումը Հայաստանի վրա որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ։
«ԱՄՆ-ն քաղաքականություն չի փոխելու մեր տարածաշրջանի նկատմամբ։ Մի քիչ մեղմ կլինի Իրանի նկատմամբ, ինչը Հայաստանի համար լավ է։ Մենք կարող ենք Իրանի հետ ավելի խորը հարաբերություններ ունենալ, երբ սանկցիաները հանվեն։ Նույնը վերաբերում է Ռուսաստանին, եթե սանկցիաները հանվենն շատ էֆեկտիվ կլինի մեր տնտեսության համար։ Ե՛վ Իրանի, և՛ Ռուսաստանի տնտեսության զարգացումը միանշանակ մեզ համար շատ օգտակար է»,- ասաց նա։

Уход Болтона смягчит отношение к Ирану и России: международник (видео)
Причины увольнения советника президента США Дональда Трампа по национальной безопасности Джона Болтона в основном были внутриполитическими,  поскольку его отношения с госсекретариатом и прочими учреждениями в сфере безопасности были напряженными, считает международник Сурен Саркисян.
Его уход был ожидаем для международника. Есть обсуждение, что Трамп пошел на этот шаг сейчас, поскольку он хочет начать переговоры с президентом Ирана в рамках Генеральной ассамблеи ООН.
«Потому что президенты будут в Нью-Йорке в течение следующей недели, и по большому счету Болтон был той личностью, присутстви екоторой в администрации на этой важной должности мешало, может быть обусловлено и этим», - сказал он.
Международник считает, что увольнение Джона Болтона не может иметь никакого влияния на Армению.
«Отношение США по отношению к нашему региону не изменится. Будет немного мягче к Ирану, что для Армении хорошо. Мы можем иметь более глубокие отношения с Ираном, когда будут сняты санкции. То же самое относится к России, если снимут санкции, для нашей экономики будет намного эффективнее. Развитие экономики и Ирана, и России однозначно очень полезно для нас», - сказал он.