ԱԺ ամբիոնից աուտիզմ ունեցող երեխաներին «խեղումներով և շեղումներով» չասեք․ պատգամավորը՝ Նաիրա Զոհրաբյանին (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում քննարկվող «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցություն պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի հեղինակած կենդանիների պաշտպանությանը օրինագիծը բուռն քննարկումների տեղիք է տվել։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը, դիմելով կենդանիներին պաշտպանող Նաիրա Զոհրաբյանին, պահանջեց, որ վերջինս ԱԺ ամբիոնից այլևս աուտիզմ ունեցող երեխաներին «խեղումներով և շեղումներով» չասի։
Նշենք, որ Նաիրա Զոհրաբյանը մինչ այդ իր ելույթում ասել էր․
«Ինքս եղել եմ Սենշամոն քաղաքի բուժական սրճարանում, որտեղ կային կենդանիներ, և հիվանդ աուտիզմով ․․․․ և ընդհանրապես տարբեր խեղումներ, շեղումներ, հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին բերում էին և իրենք փորձվում էին հաղորդակցվել, և դա բուժման մեթոդ էր»։
Քրիստինե Պողոսյանին հետաքրքրեց, թե ինչպես է վերաբերում այն փաստին, որ հոգեկան խնդիրների առաջ կանգնող առյուծներին և արջերին պահում են տնային պայմաններում։
Նաիրա Զոհրաբյանը չհասկացավ, թե ինչո՞ւ է «Իմ քայլի» պատգամավորը իր հնչեցրած բառերում վիրավորական բան գտել աուտիզմ ունեցող երեխաների նկատմամբ։ Նա ընդգծեց, որ բոլոր երեխաներին էլ շատ սիրում և հարգում է։
Նաիրա Զոհրաբյանը, պատասխանելով հարցին, շեշտեց, որ վատ վերաբերմունք ունի դրա վերաբերյալ։
«Պատահական չէ, որ հիմա մենք Կենդանաբանական այգու տնօրենի՝ Ռուբենի հետ քննարկում ենք և միգուցե ինքս օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գամ՝ կենդանիների պահման հատուկ պայմանների, որովհետև շատերն են պահում կենդանիներ և փորձել եմ ստանալ այն ցանկը, որոնք տնային պայմաններում, առանձնատներում, օբյեկտներում պահում են այդ կենդանիներին, և մի-երկու դեպքում է, որ պայմանները համապատասխանում են։ Դա ևս համարում եմ դաժան վերաբերմունք»,- ընդգծեց Նաիրա Զոհրաբյանը։

Не называйте детей с аутизмом «с нарушениями и отклонениями» с кафедры НС: депутат – Наире Зограбян (видео)
Законопроект о защите животных авторства депутата от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, обсуждаемый в Национальном собрании, дал п овод для бурных обсуждений.
Депутат от фракции «Мой шаг» Кристине Погосян, обратившись к защищающей животных Наире Зограбян, потребовал, чтобы последняя больше не называла детей с аутизмом «с нарушениями и отклонениями» с кафедры НС.
Отметим, что Наира Зограбян до этого говорила в своем выступлении:
«Я сама была в лечебном кафе в городе Сен-Шамон, где были животные и больные аутизмом... и вообще детей с различными нарушениями, отклонениями, с инвалидностью приводили и они пытались общаться, и это было методом лечения».
Кристине Погосян заинтересовало, как они относятся к тому факту, что львов и медведей, стоящих перед психическими проблемами содержат в домашних условиях.
Наира Зограбян не поняла, почему депутат от «Моего шага» нашла оскорбительное в ее словах по отношению к детям с аутизмом. Она подчеркнула, что очень любит и уважает всех детей.
Наира Зограбян, отвечая на вопрос, подчеркнула, что плохо к этому относится.
«Неслучайно, что сейчас мы с директором Зоопарка Рубеном обсуждаем и возможно я сама выступлю с законодательной инициативой относительно особых условий содержания животных, потому что многие содержат животных и я попыталась получить список, которые в домашних условиях, особняках, обьектах содержат этих животных, и в паре случаев, что условия соответствуют. Это также считаю жестоким обращением», - подчеркнула Наира Зограбян.