Հայկ Ալումյանը դեմ է, որպեսզի «Մարտի 1»-ի զոհերի իրավահաջորդները ներկա լինեն դատավարությանը
«Մարտի 1-ի» գործող մեղադրյալների դատավարության ընթացքում, Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը հայտարարեց, որ մինչև այսօր որևէ գործ դեռ չի քննվում, որտեղ կքննարկվեն սպանված տուժողների սպանության վերաբերյալ հարցեր։
«Իմ համոզմամբ՝ միայն այդ գործով սպանված տուժողների իրավահաջորդները կարող են մասնակցել որպես տուժողի իրավահաջորդ»,- նկատեց Հայկ Ալումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ այս գործը քննվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի վերաբերյալ և այդ գործով որևէ մեկը չկա, որը ավելի տուժող է Սահմանադրական կարգի տապալման առումով, քան ՀՀ 3 մլն բնակչությունը։
«Այդ տրամաբանությամբ 3 մլն բնակչությանը պետք է այստեղ բերեք, կամ այստեղ տուժող չպիտի լինի»,- ընդգծեց Հայկ Ալումյանը։
«Դատարանին նույնպես հայտնի չեն այս գործով այնպիսի հանգամանքեր, որոնք կարող են խոչընդոտել նշված ներկայացուցիչների մասնակցությանը, հետևաբար՝ փաստաբան Տիգրան Եգորյանը ներգրավվում է որպես տուժողների իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ»,- հայտարարեց դատավոր Աննա Դանիբեկյանը։
Անահիտ Հովհաննիսյանը, Արա Կարագյոզյանը նույնպես ներգրավվեցին որպես տուժողների իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ։

Айк Алумян против, чтобы правозащитники жертв «1 Марта» присутствовали на судебном заседании
Во время судебного процесса по обвиняемым по делу «1-го Марта» адвокат Роберта Кочаряна Айк Алумян заявил, что до сегодняшнего дня не расследуется ни одно дело, где обсуждались вопросы относительно убийства убитых пострадавших.
«По моему убеждению, в качестве правопреемника пострадавшего могут участвовать только правопреемники пострадавших, убитых по этому делу», - отметил Айк Алумян.
Он напомнил, что это дело расследуется относительно 300.1 статьи Уголовного кодекса, и по этому делу нет никого, кто является более пострадавшим в плане свержения Конституционного строя, чем 3-миллионное население РА.
«По этой логике сюда нужно привести 3-миллионное население или здесь не должно быть пострадавших», - подчеркнул Айк Алумян.
«Суду также неизвестны такие обстоятельства по этому делу, которые могут препятствовать участвию указанных представителей, следовательно, адвокат Тигран Егорян привлекается в качестве представителя интересов правопреемников пострадавших», - заявила судья Анна Данибекян.
Анаит Ованнисян, Ара Карагезян также были привлечены в качестве представителей интересов правопреемников пострадавших.