Հայաստանի հզորացումը Միացյալ Նահանգների շահերից է բխում՝ ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիացյալ Նահանգները ցանկանում է տեսնել հզոր եւ բարգավաճ Հայաստան, «Ամերիկայի Ձայն»-ին հայտնել է ԱՄՆ-ի փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջորջ Քենթը.
«Մենք ցանկանում ենք Հայաստանը տեսնել որպես հաջողակ երկիր՝ բարգավաճող, ժողովրդավար եւ անվտանգ»:
Հայաստանի անկախացումից ի վեր, Միացյալ Նահանգները նորանկախ Հայաստանի Հանրապետությանն ավելի քան երկու միլիարդ դոլարի օգնություն է տրամադրել՝ գյուղատնտեսական ոլորտի բարեկարգումից մինչեւ մարդասիրական օգնություն, պատերազմական գոտու ականազերծում, կրթական եւ շատ այլ ծրագրերի միջոցով։
«Թավշյա հեղափոխությունից» ի վեր, Միացյալ Նահանգները շարունակում է օգնել Հայաստանին այլընտրանքային եւ մաքուր էլեկտրաէներգիայի միջոցներ զարգացնել, իրականացնել երկրի համար կարեւորագույն նշանակություն ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներ: Ջորջ Քենթի խոսքով, 2018-ի գարնան խաղաղ իշխանափոխությունը Հայաստանի համար զարգացման նոր դռներ է բացել եւ ԱՄՆ-ը մեծապես շահագրգռված է Հայաստանին օգնել այս գործում։
«Թավշյա հեղափոխությունից մեկ տարի անց, Հայաստանն ունի հաջողակ երկիր դառնալու լուրջ հնարավորություն, մենք ցանկանում ենք տեսնել Հայաստանին որպես կայացած եւ հաջողակ երկիր, դա մեր իսկ շահերից է բխում»,- նշել է ԱՄՆ-ի փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթը։

35D57FEF-9F45-49D3-84A9-E4417AC28E97_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s
Усиление Армении вытекает из интересов Соединенных Штатов: представитель Госсекретариата США (видео)
Соединенные Штаты хотят видить сильную и процветающую Армению: сообщил “Голосу Америки” заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент.
«Мы хотим видеть Армению успешной станой – процветающей, демократической и безопасной».
После обретения независимости Арменией, Соединенные Штаты предоставили получившей независимость Республике Армении помощь в размере свыше двух миллиардов долларов – от благоустройства сельскохозяйственной сферы до гуманитарной помощи, разминирование военной зоны, посредством образовательных и многих иных программ.
После “Бархатной революции” Соединенные Штаты продолжают помогать Армении развивать средства альтернативной и чистой электроэнергии, проводить демократические реформы, имеющие важнейшее значение для страны. По словам Джорджа Кента, мирная смена власти весной  2018 года открыла для Армении новые двери развития, и США всегда заинтересованы помогать Армении в этом деле.
«Через год после бархатной революции у Армении есть серьезная возможность стать успешной страной, мы хотим видеть Армению состоявшейся и успешной страной, это вытекает из наших же интересов»,- отметил заместитель госсекретаря США Джордж Кент.