Արթուր Վարդանյանի առողջական վիճակը վատանում է․ գործը նոր դատավորի է մակագրվել
Նորքի զինված խմբի պարագլուխ ներկայացվող Արթուր Վարդանյանի առողջական վիճակը գնալով վատանում է։ Այս մասին ահազանգում է նրա կինը՝ Աշխեն Սումբուլյանը, որը երեկ է տեսակցել ամուսնուն։
«Ունի  մաշկի հետ կապված խնդիրներ, ամբողջ մաշկն  այտուցված է, թարախային բշտիկներով, բորբոքված վիճակ է։ Մեծ կասկածներ ունեմ, որ արտաղիքային դրսեւորումներ են։ Նա կրոնի հիվանդություն ունի»,- ասում է նա։
Արթուր Վարդանյանին հրաժարվել են ընդունել ու բուժօգնություն ցուցաբերել   ՀՀ ԱՆ «Մաշկաբանության և ՍՎ ԲԳԿ» ՓԲԸ բուժհաստատությունում։
«Կա փաստացի ախտորոշում, որ մարդը հիվանդ է, բայց Մաշկաբանականը չընդունեց, ասեց 9 ամսվա բուժում է պետք, պետությանը վնաս չենք տա։ Գնա քո ՔԿՀ-ում այդ դեղը խմի։ ՔԿՀ-ն էլ ասում ա՝ ես այդ դեղը չեմ կարող տալ, որ ինքը խմի, քանի որ դեղի պահով ֆինանսավորում չենք ստանում»,- «Ա1+»-ին փոխանցեց Աշխեն Սումբուլյանը։
Արթուր Վարդանյանը գրեթե 4 տարի է գտնվում է կալանքի տակ։ Այս ընթացքում նա նաեւ սրտի եւ լյարդի հիվանդություններ է ձեռք բերել։ Հիմա նա արդեն վերջույթների հետ կապված խնդիր ունի։ Ոտքի բութ մատը  թեթեւ կապտած եւ բորբոքված վիճակում է գտնվում։ Վիրաբույժն էլ խորհուրդ է տվել քիչ քայլել։
Ըստ գործի նյութերի՝  2015-ի ապրիլից գտնվելով ՀՀ տարածքում, Արթուր Վարդանյանը ստեղծել ու ղեկավարել է ՀՀ քաղաքացիներից կազմված հանցավոր համագործակցություն, կազմակերպված խմբի կազմում ապօրինի կերպով ձեռք է բերել, պահել, փոխադրել և կրել մեծ քանակությամբ զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր, պայթուցիկ սարքեր` նպատակ ունենալով Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը յուրացնել, այսինքն զավթել՝ բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, ինչն ավարտին չի հասցվել՝ նրա կամքից անկախ հանգամանքներում, քանի որ հանցավոր գործակցության մեջ ներգրավված անձինք բացահայտվել ու 2015թ. նոյեմբերի 25-ին վնասազերծվել են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից: Գործով անցնում է 20 անձ։ Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը փոխել է բոլոր 19 անձանց խափանման միջոցները։ Նրանցից միայն Արթուր Վարդանյանն է կալանքի տակ, թեեւ բոլորին էլ նույն մեղադրանքն է առաջադրված։
Գործը գրեթե 3 տարի գտնվում էր դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի վարույթում։ Նրա՝ Վերաքննիչ դատարան տեղափոխվելուց հետո, գործը մակագրվել է դատավոր Մեսրոպ Մակյանին։  Պաշտապանական կողմը հույս ունի, որ դատավոր Մեսրոպ Մակյանը կփոխի առողջական բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող Արթուր Վարդանյանի խափաման միջոցը։  Ազատության մեջ գտնվելու ընթացքում էլ պատշաճ բուժօգնություն կստանա։

Состояние здоровья Артура Варданяна ухудшается: дело закреплено за новым судьей
Состояние здоровья Артура Варданяна, который представляется как главарь норкской вооруженной банды, постоянно ухудшается. Об этом бьет тревогу его супруга Ашхен Сумбулян, которая вчера виделась с мужем.
«У него есть проблемы с кожей, вся кожа отечна, с гнойными прыщами, воспаленное состояние. Я сильно подозреваю, что это внекишечные проявления. У него есть болезнь Крона»,- говорит она.
Артура Варданяна отказались принять и оказать медицинскую помощь в медицинском учреждении ЗАО “МНЦ Дерматологии и венерических инфекций” МЗ РА.
“Есть фактический диагноз, что человек болен, но Дерматологическая не приняла, сказала, что нужно 9-месячное лечение, мы не будем наносить ущерб государству. Иди в своем УИУ пей это лекарство. УИУ говорит: не могу дать ему это лекарство, чтобы он пил, поскольку по части лекарства не получаем финансирования”, - передала “А1+” Ащхен Сумбулян.
Артур Варданян почти 4 года как находится под стражей. За это время он приобрел также заболевания сердца и печени. Сейчас у него уже есть проблема с конечностями. Большой палец ноги немного посинел и находится в воспаленном состоянии. Хирург рекомендовал меньше ходить.
Согласно материалам дела, с апреля 2015-го находясь на территории РА, Артур Варданян создал и возглавлял преступное сообщество, состоящее из граждан РА, в составе организованной группы незаконно приобрел, хранил, перемещал и носил большое количество оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, врывчатых устройств, преследуя цель захватить власть в Республике Армения, то есть захватить с применением насилия или под угрозой применения насилия, что не было доведено до конца по независящим от его воли обстоятельствам, поскольку лиц, вовлеченные в преступное сообщество были обнаружены и 25-го ноября 2015 г. обезврежены сотрудниками Службы национальной безопасности РА. По делу проходят 20 человек. Судья Армен Бекташян изменил меры пресечения всех 19 лиц. Из них только Артур Варданян находится под стражей, несмотря на то, что всем было выдвинуто одно и то же обвинение.
Дело почти 3 года находилось в производстве судьи Армена Бекташяна. После его перехода в Кассационный суд, дело было закреплено за судьей Месропом Макяном. Сторона защиты надеется, что судья Месроп Макян изменит меру пресечения Артура Варданяна, у которого множество проблем со здоровьем. Будучи на свободе он получит надлежащую медицинскую помощь.