Փաստաբանը պահանջում է Մարինա Պողոսյանին ազատազրկել 7 տարով
«Վելես» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Մարինա Պողոսյանի դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել։ «Դատալեքս» տեղեկատվական կայքից տեղեկանում ենք, որ  Արփի Մերասի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հրանտ Անանյանը Վճռաբեկ դատարանից խնդրում է Մարինա Պողոսյանին մեղավոր ճանաչել ՔՕ 179 հոդվածի  3 մասի  1-ին կետով եւ նրան դատապարտել ազատազրկման 7 տարի ժամանակով։ Ինչպես նաեւ  Մարինա Պողոսյանից հօգուտ հայցվոր Սարո Մերասի բռնագանձել 57 մլն 820 հազար ՀՀ դրամ՝ որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի փոխհատուցում։   Գործով զեկուցող դատավոր է նշանակվել Սամվել Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը   որոշել էր  անփոփոխ թողել «Վելես» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Մարինա Պողոսյանի գործով վճիռը՝ ճանաչելով նրա անմեղությունը՝ մերժելով տուժող կողմի ներկայացուցիչ Հրանտ Անանյանի բողոքը։Իսկ 2018 թ․  մայիսի 30-ին Երևան քաղաքի Ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն էր  արդարացրել ուրիշի գույքն անհատույց, շահադիտական դրդումներով յուրացնելու մեջ մեղադրվող Մարինա Պողոսյանին։  Դատավորն առանց քննության էր թողել Մարինա Պողոսյանի դեմ ներկայացված  57 մլն դրամի քաղհայցը։  Ի դեպ, դատախազությունը Վերաքննիչ դատարանում   հրաժարվել էր բողոքից։

Требуют от суда лишить свободы Марину Погосян на 7 лет
Против правозащитной НПО «Велес» Марины Погосян подана кассационная жалоба. Из информационного сайта «Даталекс» узнаем, что представитель правозащитника  Арпи Мерас, адвокат Грант Ананян просит у Кассационного суда признать Марину Погосян виновной по 1-му пункту 3-й части 179-й статьи УК и осудить ее на лишение свободы сроком на 7 лет. А также взыскать в пользу истца Саро Мераса от Марины Погосян 57 млн 820 тысяч драм РА в качестве компенсации ущерба, причиненного преступлением. Судьей-докладчиком по делу назначен Самвел Оганян.
Напомним, что 13-го июня судья  Уголовного апелляционного суда Армен Даниелян решил оставить без изменений приговор по делу президента правозащитной НПО «Велес» Марины Погосян, признав ее невиновность, отклонив жалобу представителя стороны пострадавшего Гранта Ананяна. А 30-го мая 2018 г. судьа суда общей юрисдикции города Еревана Мнацакан Мартиросян оправдал Марину Погосян, обвиняемую в хищении чужого имущества безвозмездно, с корыстными намерениями. Судья оставил без рассмотрения гражданский иск на сумму 57 млн драм, поданный против Марины Погосян. Кстати, прокуратура в Апелляционном суде отказалась от жалобы.