Մայրիկի ու տատիկի հետ են․ ի՞նչ պայմաններում են բնակվում երկվորյակները, որոնց մայրը թողել էր գիշերօթիկի բակում
Գյումրու «Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի եւ պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ»-ի բակում նախորդ տարվա հոկտեմբերին հայտնաբերված երկվորյակ երեխաների մայրը վերցրել է նրանց «Երեխաների տնից»:
Փոքրիկներն այնտեղ էին հայտնաբերման երկրորդ օրվանից սկսած՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 18-ից: Երեխաների 18-ամյա մայրը, ով Արարատի մարզից է, բացի այն, որ նորածիններին թողել էր գիշերօթիկի բակում, նաեւ մի քանի օր անց, երբ իրավապահների կողմից հայտնաբվերվել էր՝ որպես ծնող, նոտարական կարգով հրաժարվել էր փոքրիկներից:
Կարճ ժամանակ անց, սակայն, այն ժամանակ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը կնոջը հորդորել էր երեխաներից հրաժարվելու դիմումը ետ վերցնել։
Այդ օրվանից սկսած՝ երեխաները մինչեւ ընթացիկ տարվա օգոստոսի սկիզբը շարունակում էին մնալ Գյումրու «Երեխաների տան»-ը:  Ներկայումս, սակայն, մայրը սեփական դիմումի հիման վրա փոքրիկներին Գյումրիից տարել է Երեւան, ապրում է Էրեբունի վարչական շրջանում:
«Եռահարկ, նորակառույց շենքում վարձակալված բնակարանում են ապրում երկվորյակները, նրանց մայրը ու տատիկը»,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց  Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի  Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի գլխավոր մասնագետ Լուսինե Ղազարյանը:
Ըստ նրա՝ երկվորյակների մայրը երեխաներին վերցնելու համաձայնություն ստանալու համար նախապես դիմում էր ներկայացրել Երեւանի քաղաքապետարանի համապատասխան բաժին:
«Առաջին տնայցը եղել է այն ժամանակ, երբ դեռ մենք դրական եզրակացություն չէինք տվել, այսինքն՝ դեռ երեխաներն իր մոտ չէին, առաջին անգամ էդ ժամանակ ենք գնացել: Շատ փայլուն էր ամեն ինչը, մաքրած, պատրաստ էր ամեն ինչ՝ երեխաներին ընդունելու համար, 2 առանձին մահճակալներ եւ նոր գնված հագուստ կար»,-ասաց Լուսինե Ղազարյանը:
Կատարված տնայցի արդյունքում հանձնաժողովականները գտել են, որ ծնողին մերժելու հիմքեր  չկան, դրական եզրակացություն են տվել, կինն էլ երեխաներին Գյումրիից բերել է:  Ըստ քաղաքապետարանի ներկայացուցչի՝ ընտանիքն իրենց ամենօրյա  ուշադրության կենտրոնում է:
«Մեր տնայցերի ժամանակ միշտ էլ ինքն էլ, մայրն էլ  տանն են եղել, երեխաների հետ զբաղված: Մենք անակնկալ այցեր էլ ենք ունեցել, եւ իրենք երկուսով միշտ երեխաներին խնամելիս են եղել,  հագուստները  փոխելիս են եղել, դրա համար այդ կողմից մի քիչ հանգիստ ենք»:
Վերջին տնայցերը, սակայն, նույն փայլուն պատկերը չեն ունեցել, ինչ առաջին անգամն է եղել: Լուսինե Ղազարյանի տեղեկացմամբ՝ հաճախ են անակնկալ այցեր անում: Դրանցից մեկի ժամանակ էլ տեսել են, որ երեխաների վրա ինչ-որ կարմրավուն բշտիկներ կան:
«Ծնողն ասեց՝ տարել են պոլիկլինիկա, ասել են՝ ալերգիկ ցան է: Բայց երեխաները շատ աշխույժ էին, ժպտերես, այսինքն՝ ամեն ինչ փոքրիկների հետ նորմալ էր, բացի ցանից: Բնակարանը վատը չէ, լայն, ընդարձակ, լուսավոր բնակարան է: Շենքն էլ նորակառույց է, դրա համար մաքուր բնակարան է:  Միայն ինձ մտահոգեց վառարանը, որ գետնին էր դրված եւ վրան կաթ են տաքացնում, այսինքն՝ եփելու, տաքացնելու համար են օգատագործում:  Չնայած որ մայրն ու տատիկն ուշադիր էին»,- զրույցի ժամանակ պատմեց Լուսինե Ղազարյանը:
Կան շատ խնդիրներ։ Դրանցից առաջնայինն ու ամենակարեւորն ընտանիքի ֆինանսական աղբյուրի բացակայությունն է: Երեւանում նորակառույց շենքում վարձակալված բնակարանի համար թե ո՞վ է վճարում, հստակ չէ: Երկվորյակների մայրն ու տատիկը չեն աշխատում, ամբողջ օրը տանն են, երեխաների հետ: Լուսինե Ղազարյանին երկվորյակների մայրն ասել է, քաղաքացիական ամուսին ունի, կարիքները հենց նա էլ հոգում է: Նաեւ վճարում է բնակարանի համար:
Թե ընտանիքն ինչքան կմնա Երեւանում, հայտնի չէ: Վերջին տնայցի ժամանակ Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի գլխավոր մասնագետ Լուսինե Ղազարյանին երկվորյակների մայրը տեղեկացրել է, որ մտադրություն ունեն մայրաքաղաքից հեռանալու:
«Ասեցին՝ ուզում են տեղափոխվել Աշտարակ, քանի որ վարձակալության գումարը Երեւանում բարձր է»: Բայց գնալուց առաջ կինը, իհարկե, բանավոր, բայց  պարտավորվել է Երեւանի քաղաքապետարանի համապատասխան բաժնին տեղյակ պահել՝ ուր է գնում եւ որտեղ է բնակվելու:

Они с мамой и бабушкой: в каких условиях проживают близнецы, которых мать оставила во дворе интерната?
Мать близнецов, которые в октябре прошлого года были обнаружены во дворе “Интерната ухода и защиты детей N 2 имени Фритьофа Нансена”, забрала их из “Детского дома”.
Малыши там находились со второго дня после обнаружения – 18-го октября 2018 года. 8-летняя мать детей из Араратской области, кроме того, что оставила детей во дворе интерната, но и спустя несколько дней, когда ее в качестве родителя обнаружили правозащитники, в нотариальном порядке отказалась от малышей.
Однако в скором времени, тогдашняя министр труда и социальных вопросов Мане Тандилян призвала женщину отозвать заявление об отказе от детей.
Начиная с того дня, дети до начала августа текущего года продолжали оставаться в “Детском доме”. В настоящее время, однако, мать  на основании собственного заявления перевезла малышей из Гюмри в Ереван, живет в административном районе Эребуни.
«Близнецы, их мать и бабушка живут в квартире, арендованной в трехэтажной новостройке», - в беседе с “А1+” сказала главный специалист отделения по защите семьи, прав женщин и детей Лусине Казарян.
По ее словам, мать близнецов для того, чтобы получить согласие на то, чтобы забрать детей, предварительно подала заявление в соответствующее отделение мэрии Еревана.
«Первое посещение дома было тогда, когда мы еще не дали положительного заключения, т. е. дети были не с ней, впервые мы пошли тогда. Все было очень блестящим, чистым, все было готово к приему детей, были 2 отдельные кровати и новая одежда»,- сказала Лусине Казарян.
В результате посещения дома члены комиссии сочли, что нет оснований отказать родителю, дали положительное заключение, женщина привезла детей из Гюмри. Согласно представителю мэрии, семья находится в центре их каждодневного внимания.
“Во время наших посещений дома всегда и она, и мать были дома, заняты детьми. Мы совершали также неожиданные визиты, и они вдвоем всегда ухаживали за детьми, меняли одежду, поэтому мы немного спокойны в этом плане”.
Последнее посещение дома, однако, не имело столь же блестящую картину, что было впервые. Как сообщает Лусине Казарян, они часто наносят неожиданные визиты. Во время одного из них увидели, что на детях есть какие-то красноватые пятна.
«Родительница сказала: отвели в поликлинику, сказали – аллергическая сыпь. Но дети были очень активными, улыбчивыми, то есть с малышами все было нормально, кроме сыпи. Квартира неплохая, широкая, большая, светлая квартира. Здание новое, поэтому квартира чистая. Меня беспокоила только плита, которая лежала на полу и на ней подогревают молоко, т. е. используют для варки, подогрева. Несмотря на то, что мать и бабушка были внимательны”, - во время беседы рассказала Лусине Казарян.
Есть много проблем. Первоочередная и самая важная из них – отсутствие финансового источника семьи. Кто платит за квартиру в новостройке в Ереване? Не ясно. Мать и бабушка близнецов не работают, весь день дома, с детьми. Мать близнецов сказала Лусине Казарян, что у нее есть гражданский муж, он их обеспечивает. Также платит за квартиру.
Сколько времени семья пробудет в Ереване – не известно. Во время последнего посещения дома главному специалисту Отдела защиты семьи, прав женщин и детей Лусине Казарян мать близнецов сообщила, что они намерены покинуть столицу.
“Сказали: хотят переехать в Аштарак, поскольку в Ереване дорого снимать квартиру”. Но перед отъездом женщина, конечно, устно, обязалась проинформировать соответствующее отделение мэрии Еревана, куда уезжает и где будет жить.