ԱՆ-ն ակնկալում է ստանալ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների առաջարկներ
ԱՆ-ն շահագրգիռ կողմերից ակնկալում է ստանալ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկություններ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող նոր՝ 2020-2022թթ. միջոցառումների ծրագրի մշակման աշխատանքներին: Մշակվել և հանրային քննարկման է ներկայացվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող նոր՝ 2020-2022թթ. միջոցառումների ծրագրի տեսլականը: ՀՀ արդարադատության նախարարությունն այս գործընթացն առավել ներառական և համընդգրկուն դարձնելու նպատակով նախատեսում է սերտ համագործակցություն իրականացնել բոլոր շահագրգիռ կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Այս նպատակով ևս մեկ անգամ առաջարկում ենք մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 15-ը [email protected] էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ առաջարկություններ՝ կից ներկայացված ձևաչափին համապատասխան (http://moj.am/storage/uploads/mip_2020-2022_dzevachap_1.pdf ): Գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ստացված առաջարկությունների վերաբերյալ կկազմակերպվեն քննարկումներ: Նախատեսվում է պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից ձևավորել ոլորտային աշխատանքային խմբեր:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, բարձր գնահատելով հասարակական կազմակերպությունների դերն ու նշանակությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավման գործում, ակնկալում է գործընկեր կառույցների հետ արդյունավետ և բազմակողմանի համագործակցություն:

Министерство юстиции Армении ожидает предложений по реформам в сфере защиты прав человека
Министерство юстиции Республики Армения приступило к работе по разработке Национальной стратегии по защите прав человека и вытекающей из нее программы мероприятий на 2020 – 2022 гг.  Разработана и представлена на общественное обсуждение Национальная стратегия по защите прав человека и видение новой программы мероприятий на 2020 – 2022 гг.  Министерство юстиции РА с целью сделать этот процесс более инклюзивным и всеобъемлющим, ожидает тесного сотрудничества со всеми заинтересованными структурами и представителями общественных организаций. Для этого министерство еще раз предлагает до 15 сентября отправить на электронный адрес [email protected] предложения по реформам в сфере защиты прав человека в соответствии с приложенным форматом (http://moj.am/storage/uploads/mip_2020-2022_dzevachap_1.pdf ).
По предложениям, полученным с целью повышения эффективности процесса, будут организованы обсуждения. Предусматривается формирование отраслевых рабочих групп из представителей государственных органов и общественных организаций.
Министерство юстиции Республики Армения, высоко оценивая роль и значение общественных организаций в деле улучшения защиты прав человека в Армении, ожидает эффективного и всестороннего сотрудничества со структурами-партнерами.