Արարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ շատ ուրախ է կրկին հանդիպել դեսպանին, ով այս տարիների ընթացքում իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ Հայաստանի իրական բարեկամն է: Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ իր համար շատ հաճելի էր համագործակցել դեսպան Սվիտալսկու հետ:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ իր համար պատիվ էր աշխատանքը Հայաստանի համար կարեւոր զարգացումների այս փուլում եւ ընդգծել է, որ հատկապես վերջին երկու տարիների ընթացքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում, ինչում իր դերն ունի նաեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը վերահաստատել է, որ ԵՄ-ը Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է եւ մենք պիտի շարունակական ջանքեր գործադրենք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վերջնական վավերացման եւ համատեղ օրակարգի մնացյալ ուղղություններով նոր հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ:

Арарат Мирзоян провел прощальную встречу с Петром Свитальским
23 августа спикер Национального Собрания Республики Армения Арарат Мирзоян принял главу представительства Европейского Союза в Республике Армения посла Петра Свитальского, который завершает свою дипломатическую миссию в Республике Армения.
Как  сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА,  спикер парламента  отметил, что рад  вновь встретиться с послом, который за годы   своей работы доказал, чтоявляется  настоящим другом Армении. Арарат Мирзоян добавил, что ему  было  очень приятно сотрудничать  с послом Свиталальским.
По словам посла ЕС, для него  было большой честью работать в период столь  важных для Армении событий, подчеркнув, что за последние два года был достигнут большой прогресс в отношениях Армения-ЕС, в чем сыграли свою роль и  Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, повестка реформ в Армении.
В конце встречи спикер Национального Собрания подтвердил, что ЕС является важным партнером для Армении, и мы должны прилагать постоянные усилия для окончательной ратификации Соглашения между Арменией и ЕС и зарегистрировать новые успехи в остальных направлениях  совместной повестки дня.