Շարունակվում է «Սասնա ծռեր»-ի գործով դատական նիստը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում, դատավոր, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, շարունակվում է «Սասնա ծռեր» խմբի 10 անդամների գործով դատական նիստը։
Վկաները չէին ներկայացել նիստին։ Սմբատ Բարսեղյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը դիմեց դատարանին՝ քննելու իր պաշտպանյալ Սմբատ Բարսեղյանին ազատ արձակման միջնորդությունը։
Ինչին ի պատասխան՝ Մակյանն ասաց՝ վկաների չներկայանալու հարցին անդրադառնալուց հետո։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը դիմեց դատարանին անդրադառնալու գործով ապացույցների հետազոտման հաջորդականության փոփոխմանը, սակայն Շուշանյանը դեմ արտահայտվեց դրան։ Նա պատճառաբանեց, որ դրանով խախտվում է արդար դատաքննության իրավունքը, և գործը պետք քննվի ողջամիտ ժամկետներում։
Արմեն Բիլյանի փաստաբան, հասարակական-քաղաքական գործիչ Զարուհի Փոստանջյանը նույնպես դիմեց դատարանին՝ իր պաշտպանյալի խափանման միջոցին անդրադառնալու համար։
Դատախազ Պետրոսյանն անհիմն համարեց փաստաբանների առարկությունները՝ պնդելով իր միջնորդությունը։
Դատարանը բավարարեց մեղադրող կողմի՝ ապացույցների հետազոտման հաջորդականության վերաբերյալ միջնորդությունը՝ նշելով, որ դրանով չի խախտվում արդար դատաքննության իրավունքը։
Հուլիսի 30-ին մահացու վիրավորում ստացած ոստիկանության լեյտենանտ Յուրի Տեփանոսյանի այրին՝ Արփինե Թումասյան-Տեփանոսյանը, ՊՊԾ գնդի գրավման օրը՝ հուլիսի 17-ին վիրավորված և օգոստոսի 13-ին մահացած ոստիկանության ավագ ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանի այրին՝ Հասմիկ Ոսկանյանը դեմ արտահայտվեցին Սմբատ Բարսեղյանի ազատ արձակմանը։
Դատարանը գնաց խորհրդակցական սենյակ՝ միջնորդության վերաբերյալ որոշում ընդունելու համար։
Դատարանը մերժեց Սմբատ Բարսեղյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանի միջնորդությունը։
Դատավորը նաև հայտարարեց անհրաժեշտ միջոցների կիրառումը, որպեսզի մյուս դատական նիստին վկաները ներկա լինեն։

Продолжается судебное заседание по делу “Сасна црер” (видео)
В Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции города Еревана, под председательством судьи, члена Высшего судебного совета Месропа Макяна, продолжается судебное заседание по делу 10 членов группы “Сасна црер”.
Свидетели не явились на заседание. Адвокат Смбата Барсегяна Мушег Шушанян обратился в суд, чтобы расследовать ходатайство об освобождении своего подзащитного Смбата Барсегяна.
В ответ на что Макян сказал:  после обращения к вопросу о неявке свидетелей.
Прокурор Петрос Петросян обратился к изменению последовательности исследования доказательств по вопросу обращения в суд, однако Шушанян высказался против этого. Он мотивировал тем, что этим нарушается право на справедливое судебное расследование, и дело должно расследоваться в разумные сроки.
Адвокат Армена Биляна, общественно-политический деятель Заруи Постанджян также обратилась в суд для того, чтобы обратиться к мере пресечения своего подзащитного.
Прокурор Петросян счел безосновательными возражения адвокатов, настаивая на своем ходатайстве.
Суд удовлетворил ходатайство обвиняющей стороны о последовательности исследования доказательств, отметив, что этим не нарушается право на справедливое судебное рассмотрение.
30-го июля вдова лейтенанта полиции, получившего смертельное ранение, Юрия Тепаносяна Арпине Тумасян-Тепаносян, вдова старшего прапорщика полиции Гагика Мкртчяна, раненого в день захвата полка ППС, 17-го июля Асмик Восканян высказались против освобождения Смбата Барсегяна.