Արգելվում է բժշկական թափոնները խառնել կենցաղային թափոնների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում հետազոտության, բուժման, բուժկանխարգելիչ աշխատանքների, ինչպես նաև գիտական հետազոտությունների արդյունքում առաջանում են յուրատեսակ թափոններ՝ բժշկական թափոններ: Այդ թափոնները դասվում են վտանգավոր թափոնների շարքին:
Դրանց անվտանգ գործածությունը սահմանված է առողջապահության նախարարի 2008 թվականի մարտի 4-ի թիվ 03-Ն «Բժշկական թափոնների գործածությանը ներկայացվող հիգիենիկ և հակահամաճարակային պահանջներ» սանիտարական կանոններով և նորմերով:
Բժշկական թափոնների սխալ գործածությունը կարող է ուղղակի կամ անուղղակի բացասական ազդեցություն ունենալ հիվանդների, առողջապահության համակարգի աշխատողների և շրջակա միջավայրի վրա: Այդ պատճառով արգելվում է բժշկական թափոնները խառնել կենցաղային թափոնների հետ:
Թափոնների ցանկացած տարողություն կամ բեռնարկղ, որը պարունակում է կենցաղային թափոնների և վտանգավոր բժշկական թափոնների թեկուզ աննշան քանակության խառնուրդ` դիտվում է որպես վտանգավոր բժշկական թափոն:
Վարակիչ բժշկական թափոնները դրանց գոյացման վայրում անմիջապես պետք է առանձնացվեն այլ թափոններից, այդ թվում՝ կենցաղային թափոններից, տեղադրվեն դրանց հավաքման համար հատուկ նախատեսված և մակնշված տարողությունների մեջ, հեռացվեն և վնասազերծվեն միայն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից:
Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է՝ խստորեն պահպանել նշված սանիտարական կանոնների պահանջները և հիշեցնում, որ սանիտարական կանոնների խախտման համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված է վարչական տույժ:

Запрещается смешивать медицинские отходы с бытовыми
Поддержи А1+!В организациях, осуществляющих медицинскую помощь и обслуживание, в результате исследований, лечения, лечебно-профилактических работ, а также научных исследований образуются своеобразные отходы - медицинские отходы. Эти отходы относятся к классу опасных отходов.
Их безопасное использование установлено санитарными правилами и нормами министра здравоохранения Армении № 03-н от 4 марта 2008 года “Гигиенические и противоэпидемиологические требования к использованию медицинских отходов”.
Неправильное использование медицинских отходов может иметь прямое или косвенное негативное влияние на пациентов, работников системы здравоохранения и на окружающую среду. Поэтому запрещается смешивать медицинские отходы с бытовыми.
Любая емкость отходов или контейнер, содержащие смесь из бытовых отходов и из хотя бы небольшого количества опасных медицинских отходов, рассматриваются как опасные медицинские отходы.
Инфекционные медицинские отходы в месте их образования должны быть немедленно отделены от других отходов, в том числе и от бытовых, помещены в специально предназначенные и маркированные для их сбора емкости. Они должны быть удалены и обезврежены только организациями, лицензированными для этого в установленном законодательством порядке.
Министерство здравоохранения призывает строго соблюдать требования указанных санитарных правил и напоминает, что за нарушение санитарных норм законодательством РА установлен административный штраф.