Ինչ-որ մարդկանց կողմից փորձ է արվել որոշակի մասնակցություն ունենալ Ամուլսարի հանքում․ Հայկ Գևորգյան (տեսանյութ)
Մինչև նոյեմբերի 1-ը հանքարդյունաբերող ընկերությունները պետք է հրապարակեն վերջնական սեփականատերերի անունները։ Այն հանքարդյունաբերող ընկերությունը, որի գործունեությունը չի համապատասխանի պահանջվող չափանիշներին, կզրկվի լիցենզիայից։
«Հանքարդյունաբերության ոլորտում գերշահույթ կա, պետք է վերանայվի օրենսդրությունը։ Պետք է հասկանալ, թե ինչ շահերի բախում կա Ամուլսարի հանքի շահագործման շուրջ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը։
Պատգամավորի խոսքերով տեղեկություններ կան, որ ինչ-որ մարդիկ փորձել են որոշ մասնակցություն ունենալ Ամուլսարի ոսկու հանքում։ Հ․Գևորգյանը, սակայն, չցանկացավ ասել, թե ովքեր են այդ մարդիկ՝ խոստանալով, որ կգա ժամանակը, և այդ մասին հրապարակումներ կլինեն։
Իսկ կառավարության՝ հանքի շահագործման սպասվող որոշման դեմ բողոքի արշավը, նրա ներկայացմամբ, շատ նման է «հողերը հանձնելու, Արցախը կորցնելու, բյուջեն լցնել և կենսաթոշակները վճարել չկարողանալու վերաբերյալ» նախկինում տեղի ունեցած քարոզչությանը։
«Իմ քայլի» պատգամավորը համոզված է, որ այդ ողջ քարոզչությունն ու բողոքի ակցիաները կազմակերպվում են նույն հեղինակների կողմից, բայց կրկին չցանկացավ ասել, թե ովքեր են նրանք։
Ամուլսարի շահագործման դեմ պայքարող բնապահպաններին ու այլ գործիչներին պատգամավորը հարց ուղղեց՝ ինչո՞ւ չեն փակում նաև Սոթքի հանքավայրի ճանապարհը, չէ՞ որ այն ավելի մոտ է Սևանա լճին։
«Ինչո՞ւ չեն փակում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ճանապարհը, որի գործունեության մեջ բնապահպանական խախտումներ կան»։
Ի դեպ՝ պատգամավորը շարունակում է մնալ այն կարծիքին, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է այս գործարանի սեփականատերը։
«Ես առնվազն համոզված եմ, որ շատ խիստ, որոշակի շահեր կային, քանի որ գործարանը վաճառվեց 148 մլն դոլարով, իսկ հաջորդ տարի ճիշտ այդքան հասույթ ունեցավ։ Եվ չեմ կարծում, որ հեշտ կհրաժարվեն դրանից»,- ասաց նա։
Իսկ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը իրականում եղե՞լ է կամ հանդիսանո՞ւմ է Ամուլսարի ոսկու հանքի կամ հանքը շահագործող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության սեփականատերերից մեկը, թեև նա հերքել էր իր մասին շրջանառվող նման տեղեկությունները։ Հ․Գևորգյանն այդ մասին լսել է, բայց փաստաթղթային տեղեկություններ չունի։ Պատգամավորը միաժամանակ տեղեկացնում է, որ մինչև այս տարվա նոյեմբերի 1-ը մեր երկրում գործող բոլոր հանքարդյունաբերող ընկերությունները պետք է հրապարակեն իրենց վերջնական սեփականատերերի անունները։
Ազգային ժողովը գարնանային նստաշրջանում Ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություն կատարեց, որի համաձայն՝ հանքարդյունաբերական ընկերությունները պետք է հրապարակեն 10 տոկոս և ավելի իրական սեփականատերերի անունները։ Հ․Գևորգյանը հավելում է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող են օրենսդրական փոփոխությունով նվազեցնել այդ 10 տոկոսը։ Ինչ վերաբերում է հանքարդյունաբերող ընկերություններին ընդհանրապես, ապա կառավարությունը նրանց համար իրենց գործունեությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու ժամկետներ կսահմանի։
Պահանջը չկատարող ընկերությունը կզրկվի լիցենզիայից։ Հ․Գևորգյանը նաև գտնում է, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում գերշահույթ կա, և պետք է ոլորտին վերաբերող օրենսդրական կարգավորումներ արվեն։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ «Իմ քայլը» խմբակցությունում եղած տարակարծությանը, ապա պատգամավորը չկարողացավ ասել, թե դա քաղաքական ի՞նչ փոփոխության կհանգեցնի խորհրդարանական մեծամասնության մոտ։
«Չեմ կարծում, որ պառակտում կլինի, քանի որ նրանք այդպիսով ցանկանում են հակափաստարկներ և լսում են»,- հավելեց նա։

Некоторые люди пытались принять некоторое участие в Амулсарском руднике: Айк Геворгян (видео)
До 1-го ноября горнодобывающие компании должны опубликовать имена окончательных собственников. Та горнодобывающая компания, деятельность которой не будет соответствовать требуемым критериям, лишится лицензии.
«В сфере горной промышленности есть сверхприбыль, нужно пересмотреть законодательство. Нужно понять, какое столкновение интересов есть вокруг эксплуатации Амулсарского месторождения»,- в беседе с “А1+” сказал депутат от фракции “Мой шаг” Айк Геворгян.
По словам депутата есть сведения, что какие-то люди пытались принять некоторое участие в Амулсарском золотом руднике. А. Геворгян, однако, не захотел сказать, кто эти люди, обещая, что наступит время, и об этом будут публикации.
А кампания протеста против ожидаемого решения правительства об эксплуатации рудника, по его представлению, очень похожа на  существовавшую прежде агитацию “о сдаче земель, потере Арцаха, неспособности наполнить бюджет и заплатить пенсии”.
Депутат “Моего шага” уверен, что вся эта агитация и акции протеста организуются одними и теми же авторами, но вновь не захотел сказать, кто они.
Экологам, протестующим против эксплуатации Амулсара, и другим деятелям депутат адресовал вопрос: почему не перекрывают дорогу к Сотскому руднику, ведь она гораздо ближе к озеру Севан?
“Почему не перекрывают дорогу Зангезурского медно-молибденового комбината, в деятельности которого есть экологические нарушения”.
Кстати, депутат продолжает придерживаться мнения, что владельцем этого завода является второй президент РА Роберт Кочарян.
“Я как минимум убежден, что были очень строгие, некоторые интересы, поскольку завод был продан за 148 млн долларов, а в следующем году имел точно такую же прибыль. И не думаю, что легко откажутся от него”, - сказал он.
А был ли или является ли президент РА Армен Саркисян одним из владельцев Амулсарского золотого рудника или компании “Лидиан Армения”, эксплуатирующей рудник, несмотря на то, что он опроверг подобные слухи об этом. А. Геворгян слышал об этом, но у него нет документальных сведений. Депутат в то же время сообщает, что до 1-го ноября сего года все горнопромышленные компании, действующие в нашей стране, должны опубликовать имена своих конечных владельцев.
Национальное собрание на весенней сессии внесло поправки  в Кодекс о недрах, согласно которым, горнодобывающие компании должны опубликовать имена реальных владельцев 10% и более. А. Геворгян добавляет, что в случае необходимости могут законодательными поправками снизить эти 10%. Что касается горнодобывающих компаний в целом, правительство предоставит им срок для приведения их деятельности в соответствие с международными критериями.
Компания, не выполняющая требование, будет лишена лицензии. А. Геворгян также считает, что в сфере горнодобывающей промышленности есть сверхприбыль, и должно быть проведено законодательное регулирование, относящееся к отрасли. Что касается разногласия во фракции “Мой шаг” относительно эксплуатации Амулсарского рудника, депутат не смог сказать, к каким политическим изменениям это приведет у парламентского большинства.
“Не думаю, что будет раскол, поскольку они таким образом хотят контраргументы и слушают”, - добавил он.