«Շինարարությունն ընթացել է բազմաթիվ խախտումներով»․ ամուսինների բողոքը՝ կառուցապատողի դեմ (տեսանյութ)
Արաբկիր վարչական շրջանի 49 փողոց 2/2 բնակարանի բնակիչներ, ամուսիններ Քնարիկ Արզումանյանը և Սեյրան Մադիյանը 2013 թվականից ի վեր դատական գործընթացների մեջ են։
«2013 թվականից մինչ այսօր մենք պայքարում ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Դավուդ Զոքար Դերիսի Ֆաթհալլահի կողմից իրականացվող շինարարության դեմ»,- «Ա1»-ի հետ զրույցում ասաց Քնարիկ Արզումանյանը։
Արզումանյանի խոսքով՝ իրենց բնակարանի հարևանությամբ կատարված շինարարությունը ընթացել է բազմաթիվ խախտումներով։ Բնակիչը նշեց, որ հարևանությամբ կառուցված 6-հարկանի բազմաբնակարան շենքի պատին անցքեր են արվել, որի կտորներն ընկել են իր այգի՝ վտանգելով իրենց կյանքը։
Նշենք, որ երեկ՝ օգոստոսի 15-ին Քնարիկ Արզումյանին հանդիպեց վարչական շրջանի ղեկավար Արամ Դանիելյանը։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև  վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի պետ Գեղամ Կարապետյանը, քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի պետ Մհեր Մանթաշյանը։
«Շինարարության ընթացքում վերահսկողություն կարող ենք իրականացնել ոչ թե մենք, այլ՝ քաղաքաշինության տեսչությունը։ Մենք իրավունք չունենք ասելու՝ «Դուք շենքը սխալ կառուցեցիք կամ շատ քանդեցիք»։ Այդ արդեն դատարանն է որոշում կամ քաղաքաշինության տեսչությունը տալիս է իր եզրակացությունը։ Շինարարը կարող է մեզ շինարարության ժամանակ շենքին ընդհանրապես մոտ չթողնել»,- ընդգծել էր նա։
Մանթաշյանը հավելելով իրավաբանական բաժնի պետի խոսքը՝ նշեց․ «Եթե համայնքային տարածք չեն մտնում»։
Վարչական շրջանի  ղեկավարի հանձնարարականով՝ քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի պետը պետք է այցելի Արզումանյանի բնակարան հնարավոր խախտումներին ծանոթանալու համար։

«Строительство проходило с многочисленными нарушениями»: протест супругов против застройщика (видео)
Жители квартиры 2/2 49-й улицы административного района Арабкир, супруги Кнарик Арзуманян и Сейран Мадиян с 2013 года находятся в процессе судебных разбирательств.
«С 2013 года по сей день мы боремся против строительства, осуществляемого гражданином Исламской Республики Иран Давудом Зокаром Дерисом»,- в беседе с “А1+” сказала Кнарик Арзуманян.
По словам Арзуманян, строительство, которое было осуществлено по соседству с их квартирой, проходило с многочисленными нарушениями. Жительница отметила, что на стене 6-этажного многоквартирного дома, построенного по соседству, сделаны отверстия, куски которого упали в ее сад, подвергнув угрозе их жизнь.
В связи с другим 2-этажным строением, строящимся со стороны Фатхалы, у супругов также есть несогласие. Арзуманян сказала, что в настоящее время дело относительно строительства находится в суде, и строительство временно прекращено.
Отметим, что вчера, 15-го августа, Кнарик Арзуманян встретил руководитель административного района Арам Даниелян. На встрече также присутствовали начальник юридического отделения аппарата главы административного района Гегам Карапетян, начальник отдела градостроительства и землепользования Мгер Манташян.
«Контроль в процессе строительства можем осуществлять не мы, а градостроительная инспекция. Мы не имеем права говорить: “Вы неправильно построили здание или много разрушили”. Это уже решает суд или градостроительная инспекция дает свое заключение. Строитель может вообще не подпустить нас близко во время строительства”, - подчеркнул он.
Манташян добавив слова начальника юридического отдела, отметил: “Если не вступают на территорию общины”.
По поручению руководителя административного района, начальник отделения градостроительства и землепользования должен посетить квартиру Арзуманянов для ознакомления с возможными нарушениями.