67816774_2393701654246204_1833427057971822592_n
«Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման դեմ պայքարում են նախկին ռեժիմի մարդիկ։ Նախկին ռեժիմի ներկայացուցիչներն են դրան աստառ տալիս, մինչդեռ նրանք ազգային արժեքները բռնաբարած ուժն են։ Սա մեր հասարակությանը մի քանի դար հետ է տանում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով «Ա1+»- ի հարցին, ասաց քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը։
Քաղաքագետը կոնվենցիան դիտարկում է մարդու իրավունքների տեսանկյունից։ Հայկ Մարտիրոսյանը կարծում է, որ հասարակությունը չպետք է ընկներ նախկին ռեժիմի թակարդը։
«Եթե որեւէ մեկը չի կարդում, չի խոսում կոնվենցիայի մասին, ուշադրությունը շեղվում է ավելի կարեւոր խնդիրներւց: Կարծում եմ` էստեղ իշխանությունը թողտվություն եւ ծուլություն է անում, պետք է իշխանությունը հասկանար՝ հասարակությունը ցանկանո՞ւմ է վավերացնել, թե՞ ոչ»։
ՀՀ գործող օրենսդրությունը շատ հարցերում կաղում է, հատկապես՝ մարդկանց, կենդանիների եւ բնության հարցերում։ Քաղաքագետը դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին.
«Ես կողմ եմ ամբողջությամբ Սահմանադրությունը փոփոխելուն։ Պետք էր մերժել Սահմանադրությունը, կասեցնել այն եւ սկսել դրանից։ Երկու տարի առանց Սահմանադրության կարող էինք ապրել, ինչպես Մեծ Բրիտանիան է անում։ Վստահ եմ, որ այս իշխանությունը չունի այդքան կամք, խելք, ջանք թափելու մտադրություն՝ դա անելու»,-ասաց Հայկ Մարտիրոսյանը։

67816774_2393701654246204_1833427057971822592_n
«Против ратификации Стамбульской конвенции борются люди прежнего режима. Представители прежнего режима в то же время являются силой, изнасиловавшей национальные ценности. Это уводит наше общество на несколько веков назад», - сегодня на встрече с журналистами, отвечая на вопрос «А1+», сказал политолог Айк Мартиросян.
Политолог рассматривает конвенцию с точки зрения прав человека. Айк Мартиросян считает, что общество не должно было попасть в ловушку прежнего режима.
«Если кто-либо не читает, не говорит о конвенции, внимание отвлекается от более важных проблем. Думаю, здесь власти проявляют попустительство и лень, власть должна была понять: хочет общество ратифицировать или нет?».
Действующее законодательство РА во многих вопросах хромает, в особенности, в вопросах людей, животных и природы. Политолог против конституционных поправок:
«Я за то, чтобы полностью изменить Конституцию. Нужно было отвергнуть Конституцию, приостановить ее и начать с этого. Мы можем прожить пару лет без Конституции, как это делает Великобритания. Уверен, что у этих властей нет столько воли, ума, намерения прилагать усилия, чтобы это сделать», - сказал Айк Мартиросян.