Նախարարությունը հորդորում է քննադատական աչքով կարդալ կոնվենցիան
Թյուրըմբռնում և իրականություն՝ «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ
Թյուրըմբռնում N 1. Կոնվենցիայի ընդունման դեպքում ԼԳԲՏ անձանց կողմից երեխա որդեգրելը դառնալու է տեխնիկական հարց:
Թյուրըմբռնում N 2` «զուգընկերներ» հասկացության շահարկման թեմայով. «Ընտանեկան միավոր» հասկացության միջոցով փորձ է արվում լեգալացնել միասեռականների միությունը և դա ճանապարհ է բացում միասեռականների ամուսնության օրինականացման համար:
Թյուրըմբռնում N 3` Կոնվենցիան իրավական անկյուն է տալիս ԼԳԲՏ անձանց, որը կարող է հիմք հանդիսանալ հետագա օրենսդրական կարգավորումների համար:
ՀԱԿԱՓԱՍՏԱՐԿ. Կոնվենցիան Չի՛ կարգավորում ընտանեկան կյանքը կամ ընտանիքի կառուցվածքը, և պետությունները ստիպված չեն փոխել ընտանիքի մասին ավանդական պատկերացումները: Այն Չի՛ պարունակում «ընտանիքի» սահմանումը և ոչ էլ խրախուսում է ընտանիքի որևէ կառուցվածք։
Ավելին, Կոնվենցիայի բացատրական զեկույցում (3, 41, 219, 220, 236 և այլ բազմաթիվ կետերում), երբ խոսվում է անձանց շրջանակի մասին, ում վրա պետք է տարածվի կոնվենցիան, հատուկ բացահայտվում է, որ դա չպետք է սահմանափակվի միայն ամուսիններով կամ նախկին ամուսիններով, այն պետք է տարածվի նաև «ներպետական օրենսդրությամբ ճանաչված գուգընկերների» ("partners as recognised by internal law), նախկին զուգընկերների և անգամ համակեցությամբ ապրողների վրա, որոնց հետ չկա արյունակցական կամ ինտիմ կապ (domestic unit)։ Եվ այս ձևակերպման ներքո են ընկնում այնպիսի համակեցության տեսակներ, ինչպիսիք են՝ տատ ու թոռ, հորաքույր-մորաքույր կամ մայր և երեխա և այլն, որոնք մեր Սահմանադրությամբ չեն համարվում «ընտանիք», նկատի ունենալով, որ ընտանիքը տղամարդու և կնոջ միությունն է։
Ավելին, բացատրական զեկույցում ևս այս հոդվածի մեկնաբանությամբ նշվում է, որ ընտանեկան բռնությունն ընդգրկում է հիմնականում երկու տեսակ բռնություն՝ ինտիմ-զուգընկերների բռնություն ներկա կամ նախկին ամուսինների կամ զուգընկերների (իսկ վերևում դրա մասին նշվեց արդեն) և միջ-սերնդային բռնություն, որը որպես կանոն տեղի է ունենում ծնողների և երեխաների միջև։
Բացի այդ, պետք է նկատի ունենալ, որ եթե մեր երկրում շատ տարածված չէ ամուսնությունից դուրս ապրող սակայն փաստացի ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվելու երևույթը, ապա նման զուգընկերների, զույգերի կարգավիճակը ԵԽ անդամ պետություններում լայնորեն ճանաչվում  և հավասարեցվում է ամուսնության հարաբերություններին: Եվ Կոնվենցիան նկատի ունենալով հենց այս լայն տարածումը, սուբյեկտային շրջանակում ներառել է նաև զուգընկերներին, որը բնավ չի նշանակում «նույն սեռի ընկերներ» կամ «նույն սեռի զուգընկերներ», ինչպես դա շահարկվում է, և ամենակարևորը՝ որ հստակ նշվում է, "partners as recognised by internal law" ինչը թարգմանաբար նշանակում է «ներպետական օրենսդրությամբ ճանաչված զուգընկերների» վրա է տարածվում Կոնվենցիան: Իսկ եթե ազգային օրենսդրությունը չի ճանաչում միասեռ անձանց ամուսնությունը կամ փաստացի ամուսնական հարաբերությունները, ապա այն պնդումները, թե Կոնվենցիան ներմուծում է ընտանիքի նոր մոդել կամ միասեռականների ամուսնության ճանապարհ է բացում կամ ավելին՝ վերջիններիս կողմից երեխա որդեգրելու համար հիմքեր է ստեղծում, առնվազն անտեղյակության հետևանք են, եթե ոչ մանիպուլյատիվ հետապնդած նպատակով և իմաստազուրկ՝ բովանդակությամբ։
Ընդհանրապես, Նախարարությունը հորդորում է մեր քաղաքացիերին սեփական կարծիք ձևավորելու համար քննադատական աչքով կարդալ կոնվենցիան և պատասխանել այն հարցին, թե այդ ո՞ր նորմերն են, որ նման հարց են կարգավորում կամ նման գաղափար խրախուսում։ Եվ եթե որևէ մեկը որևէ նման նորմ կգտնի Կոնվենցիայում, Նախարարությունը պատրաստ է շահագրգիռ մասնագիտական քննարկում ծավալել պարզաբանելու համար  հարցը։ Ի դեպ, հասանելի է նաև Կոնվենցիայի հայերեն պաշտոնական թարգմանությունը՝ https://rm.coe.int/168046246d :

Министерство призывает прочесть конвенцию критическим взглядом
Поддержи А1+!Министерство юстиции Республики Армения обратилось к недопонятости Конвенции “О предупреждении насилия в отношении женщин и семейного насилия и борьбе с ними”.
“Недопонятость N1: в случае принятия Конвенции усыновление ребенка ЛГБТ людьми станет техническим вопросом.
Недопонятость N2: по теме спекуляций понятия “партнеры”, термином “семейная единица” делается попытка легализовать однополый союз и это открывает путь к легализации однополых браков.
Недопонятость № 3: Конвенция дает правовой ракурс ЛГБТ лицам, который может стать основой для дальнейшего законодательного регулирования.
Контраргумент - Конвенция не регулирует семейную жизнь или структуру семьи, и государствам не приходится менять традиционные представления о семье. Она не содержит определения “семья” и не поощряет какую-либо структуру семьи.
Более того, в пояснительном докладе Конвенции (пункты 3, 41, 219, 220, 236 и др.), когда речь идет о круге лиц, на которых должна распространяться Конвенция, раскрывается, что она не должна ограничиваться только супругами или бывшими супругами, она должна распространяться и на “признанных национальным законодательством партнеров” (partners as recognised by internal law), на бывших партнеров и даже на тех, кто живет в сообществе, с которыми нет кровных или интимных отношений (domestic unit). И под эту формулировку подпадают такие виды сосуществования, как бабушка и внук, тетя или мать и ребенок и т.д., которые по нашей Конституции не считаются семьей, имея в виду, что семья - союз мужчины и женщины.
Более того, в пояснительном докладе также отмечается, что насилие в семье включает в себя, в основном, два вида насилия. Насилие в интимных отношениях между нынешними или бывшими супругами или партнерами (выше об этом уже упоминалось) и насилие между поколениями, которое, как правило, происходит между родителями и детьми. Кроме того, следует иметь в виду, что если в нашей стране не очень распространено совместное проживание без фактического пребывания в браке, то статус таких партнеров, таких пар в государствах-членах СЕ широко признается и приравнивается к брачным отношениям. И учитывая именно эту широкую распространенность, Конвенция включает в субъектные рамки партнеров, что вовсе не означает “друзей одного пола” или “партнеров того же пола”, как это было сказано, и, самое главное, что четко указано, “partners as recognised by internal law”, что в переводе означает “партнеров, признанных внутренним законодательством”, Конвенция распространяется на партнеров, признанных национальным законодательством.
Если же национальное законодательство не признает брак однополых лиц или фактические брачные отношения, то утверждения о том, что Конвенция вводит новую модель семьи или открывает путь к однополым бракам или, более того, создает основания для усыновления ими ребенка, являются, по крайней мере, следствием неосведомленности, или же целью манипулятивного преследования и лишены смыслового содержания.
Вообще, министерство призывает наших граждан критичнее прочитать Конвенцию для формирования собственного мнения и ответить на вопрос о том, какие нормы в ней регулируют подобные вопросы или поощряют подобные идеи. И если кто-либо найдет в Конвенции такую норму, министерство готово развернуть заинтересованное профессиональное обсуждение для разъяснения вопроса”.