BBC.com-ի անդրադարձը Մարտի մեկի գործին բավականին հիմնավոր է․փաստաբան
Անդրադառնալով բրիտանական BBC.com-ի անդրադարձին՝ Մարտի մեկի գործի հետ կապված՝ «Ա1+»-ի հետ զրույցում փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը նշեց, որ այն բավականին հիմնավոր է։
«Ճիշտ են անդրադարձել, կան այդպիսի փաստական տվյալներ, գործով կան այդպիսի ցուցմունքներ»,- ասաց նա։
Մարտի մեկի գործով լուծարված փաստահավաք խմբի անդամը նշեց, որ իրենք այն ժամանակ տվյալներ են ունեցել, որ Երեւանում ներկա են եղել Արցախի զինված ուժերը։
Այս թեմայով «Ա1+»-ը մեկնաբանություն ստանալու համար կապ հաստատեց նաև Գլխավոր դատախազության մամուլի խոսնակ Արևիկ Խաչատրյանի հետ։ Նա ասաց, որ ծանոթ է հոդվածի բովանդակությանը, սակայն որևէ մեկնաբանություն չտվեց։
Հիշեցնենք, որ BBC.com-ը գրում է, որ իրենց հաջողվել է ստանալ Հայաստանում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների քննչական փաստաթղթերը։ Կայքը նշում է, որ քննության կարծիքով՝ ցուցարարներին կրակելու գործողությունները գլխավորում էր գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանը (Օգանովսկի)։ Կայքի փոխանցմամբ, համաձայն քննչական փաստաթղթերի շրջանառվում են երկու նախկին նախագահի եւ երկու գործարար-պատգամավորի անուններ։

Обращение BBC.com к делу Первого марта достаточно обосновано: адвокат
Обратившись к обращению британской BBC.com в связи с делом Первого марта, в беседе  с «А1+» адвокат Седа Сафарян отметила, что оно достаточно обосновано.
«Правильно обратились, есть такие фактические данные, по делу есть такие показания», - сказала она.
Член распущенной группы по сбору фактов по делу первого марта отметила, что тогда у них были сведения, что в Ереване присутствовали вооруженные силы Арцаха.
Для того, чтобы получить комментарий на эту тему, «А1+» установил связь также с пресс-секретарем Генеральной прокуратуры Аревик Хачатрян. Она сказала, что знакома с содержанием статьи, однако не дала никаких комментариев.
Напомним, что BBC.com пишет, что им удалось получить следственные документы событий 1-го марта 2008 года. Сайт отмечает, что по мнению следствия, действия по стрельбе в демонстрантов возглавлял генерал-майор Самвел Карапетян (Огановский). Сайт передает, согласно следственным документам, вращаются имена двух бывший президентов и двух бизнесменов-депутатов.