Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀԴՄ-ների ձեռքբերման գործընթացում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն, հետամուտ լինելով զանգվածային լրատվության միջոցներում «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2017-2018 թվականների ընթացքում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռքբերման գործընթացում թույլ տրված հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ հրապարակումներին, անհրաժեշտ միջոցներ է ձեռնարկել դրանց բացահայտման ուղղությամբ։
ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ի և Չինաստանի ժողովրդադեմոկրատական հանրապետությունում գրանցված «Փաքս Թեքնոլոջի Լիմիթեդ» ընկերության միջև կնքված պայմանագրով ՊՈԱԿ-ին մատակարարված ընդհանուր 25․000 հատ «Pax S 900» մոդելի հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների պայմանագրային արժեքը ձևակերպվել է իրականից ավելի բարձր գնով:
Ըստ էության, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ձեռք բերման համար ՀՀ կառավարության կողմից ավել գումար է հատկացվել, ինչը եղել է ակնհայտ անշահավետ գործարք Հայաստանի Հանրապետության համար:
Նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից շահադիտական նպատակներով իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու արդյունքում պետության օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ:

Возбуждено дело о злоупотреблениях в процессе приобретения ККМ
Комитет по государственным доходам РА, следуя публикациям в СМИ о возможных злоупотреблениях, допущенных ГНКО “Офис по внедрению контрольно-кассовых аппаратов” в процессе приобретения контрольно-кассовых аппаратов в течение 2017 – 2018  гг., принял необходимые меры по их раскрытию.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Управления по расследованию и оперативному розыску КГД, выяснилось, что договорная стоимость аппаратов, поставляемых ГНКО “Офис по внедрению контрольно-кассовых аппаратов” по договору, заключенному с зарегистрированной в Народно-Демократической Республике Китая компанией “Пакс Текнолоджи Лимитед”, общая договорная стоимость поставленных ГНКО контрольно-кассовых аппаратов “Pax S 900” оформлена по более высокой цене.
По сути, на приобретение контрольно-кассовых аппаратов правительство Армении выделило больше денег, что было явно невыгодной сделкой для Республики Армения.
По факту причинения существенного ущерба законным интересам государства в результате использования прежними высокопоставленными должностными лицами КГД в корыстных целях своего должностного положения вопреки интересам службы в управлении дознания и оперативного розыска КГД РА возбуждено уголовное дело по статье УК РА.