67580885_10217217515622149_8119564634328924160_n
Երևանի քաղաքապետարանի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Սա «Արաբկիրի» այգին է, որն ավելի հայտնի է Մալականի այգի անունով։ Այգին 50 տարով տրված էր վարձակալության, չէր խնամվում, չէր ոռոգվում։
Վարձակալի հետ բանակցություններից հետո այսօր համաձայնագիր է ստորագրվել, որ այգին վերադարձվում է համայնքին։
Այգու հետ կապված ծրագրերն ու անելիքները շատ են, սակայն կան առաջնահերթություններ, որոնց միտված աշխատանքներն իրականացվելու են հենց այս պահից։
Այգում կան էնդեմիկ բուսատեսակներ, որոնց պահպանումը և ընդհանրապես, ֆլորայի վերականգնումը թիվ մեկ խնդիներից է։

67580885_10217217515622149_8119564634328924160_n
Начальник управления по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян пишет на своей странице в Фейсбук:
«Это - «Арабкирский» сад, более известный как Сад молоканов. Сад был передан в аренду на 50 лет, за ним не ухаживали, не орошали.
После переговоров с арендатором сегодня было подписано соглашение о том, что сад возвращается общине.
Много программ и дел, связанных с садом, однако есть приоритеты, работы нацеленные на которые будут осуществляться прямо с этого момента.
В саду есть эндемические виды растений, сохранение которых и восстановление флоры в целом, это одна из приоритетных задач.
Следовательно, первоочередным является создание сети орошения, работы в направлении чего уже начались.