67561698_474135799812015_5725237121199898624_n
Հայաստանցի որսորդները Շրջակա միջավայրի նախարարության դիմաց պահանջում են հանդիպում նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ։ Հայաստանում գործող 17 որսորդմիության անդամները պահանջում են չեղյալ համարել նախարարության որոշումը, ըստ որի` որսորդները որսի համար լիցենզիա ստանալու համար պետք է վճարեն 17 հազար 40 դրամ։
Որսորդների խոսքով` նախկինում վճարել են ութ հազար դրամ։
«Հիմա լիցենզիայի համար վճարելու ենք 17 հազար 40 դրամ, եւ թույլատրվում է միայն շաբաթ եւ կիրակի օրերին։ Ջրլող թռչուններ եւ նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսներին՝ կաքավ, աղավնի, ագռավ։ Օրենքով թույլատրվում է տասը թռչուն խփել։ Լորը չվող թռչուն է, մեր հարեւան երկրները բռնում են այդ թռչուններին եւ վաճառում։ Իսկ մեզ թույլ չեն տալիս»,-ասում են ակցիայի մասնակիցները։
Որսորդ Տիգրան Գրիգորյանը «Ա1+»-ին տեղեկացրեց, որ իրենց ակցիային չի մասնակցում որսորդմիության ոչ մի նախագահ։ «Մենք որսի ժամանակ մաքրում ենք շրջակայքը, մեր թոշակառու որսորդների համար հաճույք է, եւ այդ մարդիկ ստանում են երեսուն հազար դրամ թոշակ, հիմա թոշակից 17 հազարը պետք է վճարի լիցենզիայի համար, բա հետո՞։ Եթե այսպես շարունակի, ադամվճարներն էլ չենք տալու։ 1000-3000 դրամ են վճարում որսորդները»։
Որսի շրջանի բացումը օգոստոսի նախավերջին շաբաթ օրն է, իսկ ավարտվում է փետրվարի 28-ին։
Ակցիայի մասնակիցներից երեքը բարձրացել են Շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ հանդիպելու նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ։
Այսօրվա ակցիային մասնակցող որսորդներից Էդուարդ Սարիբեկյանն ու իր երկու գործընկերները հանդիպել են Շրջակա միջավայրի փոխնախարար Վարդան Մելիքյանի հետ։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում պարոն Սարիբեկյանը նշեց, որ փոխնախարարը լսել է իրենց մտահոգություններն ու պահանջները եւ խոստացել այդ հարցերի քննարկման ժամանակ հրավիրել նաեւ իրենց։

67561698_474135799812015_5725237121199898624_n
Армянские охотники напротив Министерства окружающей среды требуют встречи с министром Эриком Григоряном. Члены 17 охотничьих союзов, действующих в Армении, требуют признать недействительным решение министерства, согласно которому охотники для получения лицензии на охоту должны заплатить 17 тысяч 40 драм.
По словам охотников, ранее они платили восемь тысяч драм.
“Сейчас за лицензию мы заплатим 17 тысяч 40 драм, и разрешается только по субботам и воскресеньям. Водоплавающие птицы и в ноябре, декабре – куропатка, журавль, ворона. По закону разрешается убить десять птиц. Перепелка – перелетная птица, наши соседние страны ловят этих птиц и продают. А нам не разрешают”, - говорят участники акции.
Охотник Тигран Григорян сообщил “А1+”, что в их акции не участвует ни один председатель союза охотников. “Мы во время охоты очищаем окружающую среду, это – удовольствие для наших охотников-пенсионеров, и эти люди получают пенсию тридцать тысяч драм, теперь из пенсии 17 тысяч они должны платить за лицензию, а дальше? Если та продолжится, мы не будем платить членские взносы. Охотники платят 1000-3000 драм”.
Открытие сезона охоты – предпоследняя суббота августа, а завершается 28 февраля.
Трое из участников акции поднялись в Министерство окружающей среды, чтобы встретиться с министром Эриком Григоряном.