Վենետիկի հանձնաժողով դիմելը պայմանավորված է եղել հանրային քննարկումներով. փոխնախարար
Արդարադատության փոխնախարար Քրիստինե Գրիգորյանն ասաց, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի հարցով Վենետիկի հանձնաժողով դիմելը պայմանավորված է եղել հանրային քննարկումներով։
Արդարադատության փոխնախարարը նշեց՝ Վենետիկի խորհրդատվական կարծիքն ստանալու պատճառը եղել է այն, թե արդյո՞ք Կոնվենցիան հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ընտանիքի կոնցեպտին։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարի Կարապետյանն ասաց, որ անկախ Կոնվենցիայի ընդունումից, պետք է վերացնել քաղաքացիների և օրենքների միջև առկա խզումները։
Նրա խոսքով, եթե ընտանիքներում ամեն ինչ կարգին է, ապա պետությունը միջամտելու կարիք չունի, իսկ եթե ընտանիքում կա բռնություն, ապա պետությունը պետք է միջամտի։
Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի փաստաբան Նվարդ Փիլիպոսյանն անդրադառնալով ընտանեկան բռնությանը, նշեց, որ «ընտանեկան» բառը որոշակի շփոթ է առաջ բերում։
Նա նշեց, որ բռնության հարցը վերաբերում է ոչ միայն ընտանիքներին, այլև կանանց նկատմամբ ընդհանրապես։
Բռնության ենթարկվածները, Փիլիպոսյանի խոսքով, ոչ միայն ամուսնացած կանայք են, այլև նշանված, կամ այլ հարաբերություններ ունեցողները։
Բաց հասարակության հիմնադրամների տնօրենների խորհրդի անդամ, Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի համակարգող Զառա Հովհաննիսյանը պատմեց, որ մի կին ընտանիքում բռնության ենթարկվելով՝ դիմել է իրավապահ մարմիններին, սակայն անհրաժեշտ աջակցություն չի ստացել։
Փաստաբան Արմինե Ֆանյանը համաձայնեց բանախոսների բարձրացրած խնդիրների հետ։
Ֆանյանը Հովհաննիսյանին առաջարկեց իրեն փոխանցել այն պաշտոնատար անձանց անունները, որոնք անհրաժեշտ կերպով չեն աջակցել՝ խոստանալով այդ դեպքով հաղորդում ներկայացնել։
Ֆանյանը հավելեց, որ անկախ Կոնվենցիայի ընդունումից, Եվրոպական կոնվենցիայով խտրականության արգելքն ամրագրված է։
Փաստաբանների պալատի իրավական հարցերով փորձագետ Արտաշես Խալաթյանն իր հերթին նշեց, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի դեմ արտահայտվողները պակաս հանրօգուտ չեն, քան ընդունման կողմնակիցները։
Նա նշեց, որ Կոնվենցիայի որոշ դրույթներ դուրս են գալիս նրա շրջանակներից։
Նա մատնանշեց Կոնվենցիայում առկա «գենդերային ինքնություն» եզրույթը՝ ասելով, որ սեռական կողմնորոշումը և գենդերային ինքնությունը առանձին են գրված։

Обращение в Венецианскую комиссию было обусловлено общественными обсуждениями: Замминистра
Замминистра юстиции Кристине Григорян сказала, что обращение в Венецианскую комиссию по вопросу Стамбульской конвенции было обусловлено общественными обсуждениями.
Замминистра юстиции отметила; причина получения консультативного мнения Венеции заключалась в том, что противоречит ли Конвенция Конституции РА, концепции семьи.
Депутат НС от фракции “Мой шаг”, член постоянной комиссии по защите прав человека и по общественным вопросам Мари Карапетян сказала, что вне зависимости от принятия Конвенции, нужно устранить имеющиеся расхождения между гражданами и законами.
По ее словам, если в семьях все нормально, государство не имеет права вмешиваться, а если в семье имеется насилие, государство должно вмешаться.
Адвокат Ресурсного центра женщин Нвард Пилиопсян, обратившись к семейному насилию, отметила, что слово “семейное” вызывает некоторое  заблуждение.
Она отметила, что вопрос насилия относится не только к семьям, но и к женщинам в целом.
Насилию подвергаются, по словам Пилипосян, не только замужние женщины, но и обрученные или имеющие иные отношения.
Член Совета директоров Фонда открытого общества, координатор коалиции Против насилия над женщинами Зара Ованнисян рассказала, что некая женщина, подвергавшаяся насилию в семье, обратилась в правоохранительные органы, однако не получила необходимой помощи.
Адвокат Армине Фанян согласилась с проблемами, поднятыми спикерами.
Фанян предлажила Ованисян передать ей имена тех должностных лиц, которые надлежащим образом не помогали, обещая в этом случае представить сообщение.
Фанян добавила, что вне зависимости от принятия Конвенции, Европейской конвенцией закреплен запрет на дискриминацию.
Эскперт Палаты адвокатов по правовым вопросам Арташес Халатян в свою очередь отметил, что те, кто высказываются против Стамбульской конвенции, не менее  полезны для общества, чем сторонники ее принятия.
Он отметил, что некоторые положения Конвенции выходят за ее рамки.
Он указал на имеющийся в Конвенции термин “гендерная идентичность”, сказав, что сексуальная ориентация и гендерная идентичность написаны отдельно.