Շիրակի պետական համալսարանում առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՔԾ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2018թ. թվականի հուլիսից սկսված՝ բազմաթիվ օպերատիվ տեղեկություններ, քաղաքացիներից, դասախոսներից հաղորդումներ են ստացվել Գյումրի քաղաքի Միքայել Նալբանդյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտում (Շիրակի պետական համալսրան) նախկինում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող անձանց կողմից, առանձին դեպքերում այլ աշխատակիցների հանցակցությամբ, 2011-2018թթ. ներառյալ տարատեսակ սխեմաներով թույլ տրված կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ, որոնց հետևանքով նշված ԲՈՒՀ-ի և պետության շահերին հասցվել է էական վնաս:
Դրանց հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ նշված ԲՈԻՀ-ի աշխատակիցների կողմից հանցակցությամբ և իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ յուրացնելու կամ վատնելու, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափով գումարներ հափշտակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, կաշառք ստանալու բազմաթիվ դեպքերի, դրվագների վերաբերյալ։
Դրանց հիման վրա հարուցվել է 8 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 179-րդ հոդվածի տարբեր մասերի և կետերի, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 311-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Մի քանի քրեական գործեր հարուցվել են նախաքննությամբ ձեռք բերված նոր փաստական հանգամանքների հիման վրա: Ելնելով նշված դեպքերով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն ապահովելու անհրաժեշտությունից՝ բոլոր քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում: Ձեռքբերված ապացույցների համակցությամբ ԲՈՒՀ-ի պրոռեկտորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմածավալ քննչական գործողություններ, կայացվել դատավարական որոշումներ: Նշանակվել են մի քանի համալիր փորձաքննություններ: Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին տրվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ կատարելու ցուցումներ: ԲՈՒՀ-ից առգրավել են 2016-2018 թվականների ընթացքում ԲՈՒՀ-ում կազմակերպված գնումների վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերը:
Զննվել են 2009-2013թ.թ ուստարիների ընթացքում Շիրակի պետական համալսարանում սովորած ուսանողների վարձավճարների վերաբերյալ երեք տասնյակից ավելի մատյանները, 2010-2018թթ. անվճար համակարգում սովորած ուսանողների, 2010-2018թթ. ընթացքում վարձավճարների պարտքեր ունեցող ուսանողների ցուցակները:
2019թ. ապրիլի 1-ից համալսարանում նշանակվել էր ստուգում, որն իրականացվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակիցների խմբի կողմից:
Ստուգման արդյունքներին վերաբերող ակտով, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքւոմ իրականացված քննչական, դատավարական այլ գործողություններով պարզվել են մի շարք իրավախախտումներ և առերևույթ հանցագործության դրսևորումներ: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2010-2011թթ. և 2011-2012թթ. ուսումնական տարիներին հավաքագրված և ԲՈՒՀ-ի հաշվին մուտքագրված ուսումնական վճարների միջև առկա է մոտ 372մլն դրամի տարբերություն:
Բացի այդ՝ ՇՊՀ-ի ռեկտորատի 21.04.2016թ. որոշմամբ Արցախում ավերված տարածքների վերականգնման կարիքների համար իրականացված դրամահավաքի արդյունքում հավաքագրված 1,1 մլն դրամը չի արտացոլվել ՇՊՀ-ի ֆինանսական հաշվետվություններում, իսկ հավաքագրված գումարը չի ուղղվել նախատեսված նպատակների իրականացմանը։
Պարզվել է նաև, որ չնայած 2012-2016թթ. ՇՊՀ-ի կողմից դիպլոմների և դրանց հավելվածների տպագրության աշխատանքները կազմակերպելու համար յուրաքանչյուր շրջանավարտից 5.500 ՀՀ դրամ է հավաքագրվել, սակայն ՇՊՀ-ի հաշվապահական հաշվառման հաշիվներում դրանց մասին համապատասխան գրանցում կատարելու կամ դրանց ծախսման վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ առկա չէ:
Պարզվել են 2013-2016թթ. ԲՈՒՀ-ի կողմից շահագործվող ավտոմեքենաների համար սեղմված բնական գազի ավելի ծախսագրումներ, գործուղման մեկնած աշխատողների գործուղման ծախսերի հատուցման վճարման կարգի պահանջների խախտմամբ, առանց համապատասխան անհատական իրավական ակտերի առկայության ՀՀ տարբեր մարզերում ԲՈՒՀ-ին պատկանող ավտոմեքենաներով մոտ 10,7 մլն դրամի չափով վառելիքի ծախսմամբ վազքեր կատարելու փաստեր:
Պարզվել է, որ առանձին դեպքերում գործուղման մեկնած աշխատողներին գործուղման գումարները ԲՈՒՀ-ի միջոցներից փոխհատուցվել են այն դեպքում, երբ հրավիրող կողմն արդեն փոխհատուցել էր դրանք:
2010-2011թթ. և 2011-2012թթ. ուսանողների նկատմամբ կիրառված զեղչերի, դրանց չափերի միջև թվով 574 դեպքով առկա են ուսման վարձավճարների զեղչերի կիրառման անհամապատասխանություններ։
Նկատի ունենալով, որ ստուգման արդյունքներով, ինչպես նաև նախաքննությամբ ձեռք են բերվեն փաստական տվյալներ՝ ԲՈՒՀ-ում արձանագրված հանցագործության դեպքերին տվյալ ժամանակաշրջանում պաշտոնավարած ՇՊՀ նախկին ռեկտորի հնարավոր առնչության մասին, ինչպես նաև հաշվի առնելով գործի ծավալը, ապացուցման առարկա հանդիսացող չարաշահումների բնույթը, այս կամ այն կերպ համալսարանի գործունեությանն առնչվող անձանց քանակը, ինչպես նաեւ քրեական գործերով բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյելտիվ քննությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ քրեական գործը պահանջվել և ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նախաքննությունը շարունակելու հանձնարարությամբ:

Уголовное дело относительно явных коррупционных преступлений в Ширакском государственном университете направлено в ССС
Поддержи А1+!Начиная с июля 2018 года поступали многочисленные оперативные сведения, сообщения от граждан, преподавателей относительно коррупционных злоупотреблений, допущенных лицами, ранеезанимающими руководящие должности в Гюмрийском педагогическом институте им.МикаэлаНалбандяна (Ширакский государственный университет)по различным схемам, в том числе и при содействии других сотрудников, вследствие которых интересам указанного вуза и государства был нанесен существенный ущерб.
На их основе в ходе подготовки материалов были получены фактические данные о присвоении или растрате денег в крупных и особо крупных размерах сотрудниками упомянутого вуза, присвоении или растрате денег путем мошенничества с использованием должностного положения, злоупотреблении должностными полномочиями, совершении служебного подлога, получении взяток.
На их основании возбуждено 8 уголовных дел по признакам пункта 1 части 3 статьи 178, разных частей и пунктов статьи 179, части 1 статьи 308, части 1 статьи 314, части 1 статьи 311 УК РА. Несколько уголовных дел возбуждено и на основании новых фактических обстоятельств, приобретенных в ходе предварительного следствия. Исходя из необходимости обеспечения полного, объективного и всестороннего предварительного следствия по указанным случаям, все уголовные дела были объединены в одно производство. По совокупности приобретенных доказательств проректору вуза предъявлено обвинение в совершении видимых преступных деяний, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия были проведены широкомасштабные следственные действия, приняты процессуальные решения. Назначено несколько комплексных экспертиз. Прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия, органу, осуществляющему производство, были даны указания на проведение ряда следственных и процессуальных действий. Были изъяты все документы о закупках, организованных в вузе в течение 2016 - 2018 годов. Было исследовано более трех десятков журналов об оплате за обучение в Ширакском государственном университете в 2009-2013 годах, списки студентов за 2010 - 2018 годы, обучающихся в бесплатной системе, и имеющих задолженность по оплате за2010-2018 гг.
С 1 апреля 2009г. в университете была назначена проверка, которая проводилась группой сотрудников Министерства финансов Армении.
По акту о результатах проверки, а также по другим следственным и процессуальным действиям, осуществленным в ходе предварительного следствия, выявлен ряд правонарушений и явных проявлений преступления. В частности, выяснилось, что в 2010 - 2011 гг. и в 2011 - 2012гг. между платами, собранными за учебные годы и перечисленными на счет вуза, есть разница в 372 млндрамов. Кроме того, 1,1 млндрамов,собранные, в результате сбора средств на нужды восстановления разрушенных территорий в Арцахе, проведенного согласно решению ректората ШГУ от 21.04.2016 г., не были отражены в финансовой отчетности ШГУ, а собранная сумма не была направлена на реализацию намеченных целей.
Выяснилось также, что, несмотря на то, что в 2012 – 2016 гг.для организации работ по изготовлению дипломов и их приложений от каждого выпускника было собрано по 5.500 драмов, в учетных счетах ШГУ нет какого-либо документа о соответствующей регистрации или расходовании этих сумм.
Выяснилось, что в 2013 -2016 гг. с нарушением требований порядка оплаты расходов на сжатый природный газ для автомобилей, эксплуатируемых вузом, командировочными работниками, без наличия соответствующих индивидуальных правовых актов было израсходовано топливо на сумму около 10,7 млндрамов.
Выяснилось, что в отдельных случаях суммы, выдаваемые командировочным работникам из средств вуза были компенсированы и в том случае, когда приглашающая сторона уже возместила их.
Существует несоответствие по применению скидок на плату за обучение в 2010-2011гг. и в 2011-2012гг. Всего 574 случая.
Учитывая, что по результатам проверки, а также предварительным следствием будут получены фактические данные и о возможной причастности бывшего ректора ШГУ к событиям преступления, зафиксированным в вузе в данный период, а также учитывая объем дела, характер злоупотреблений, являющихся предметом доказательства, число лиц, так или иначе связанных с деятельностью университета, а также многосторонние уголовные дела, по поручению генпрокурора РА уголовное дело было запрошено и направлено в Специальную следственную службу РА по поручению о продолжении предварительного следствия.