ՄԻՊ չհայտարարված այցը Իջևանի դեպքերով կալանավորվածներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները, Պաշտպանի հանձնարարությամբ, չհայտարարված այց են իրականացրել «Արմավիր» և «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ, առանձնազրույցներ ունեցել Իջևանում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործով կալանավորված 10-ը անձանց հետ:
Առանձնազրույցների ընթացքում ազատությունից զրկված անձինք բարձրացրել են քրեական վարույթին և առաջադրված մեղադրանքներին առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, նրանք պնդել են, որ քրեական գործում չկան իրենց մեղսագրվող հանցանքի մասին վկայող ապացույցներ, և առաջադրված մեղադրանքներն անհիմն են: Ավելին՝ նրանք նշել են, որ իրենց նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները հիմնված են մեկ անձի՝ ոստիկանության ծառայողի, և այն էլ անորոշ ցուցմունքի վրա:
Ինչպես արդեն նշել ենք նախորդ հայտարարությամբ, այս գործով բերման ենթարկելիս և ձերբակալելիս Ոստիկանության ծառայողների կողմից վատ վերաբերմունք դրսևորելու հարցի առնչությամբ արդեն իսկ վարույթ է նախաձեռնված: Այս հարցերն արձանագրվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախորդ հայտարարությամբ:
Քրեակատարողական հիմնարկներ այցի ընթացքում բարձրացվել են նաև առողջական վիճակի հետ կապված խնդիրներ, որոնք ըստ բնույթի և անհրաժեշտության քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության, քրեական վարույթին ներգրավված փաստաբանի կամ ազատությունից զրկված անձի ընտանիքի անդամների հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապի մեջ է նաև կալանավորված անձանց փաստաբանների հետ:
«Արմավիր» և «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկների պայմաններից և ծառայողների վերաբերմունքից դժգոհություններ չեն ներկայացվել:
Արձանագրված խնդիրներն ամփոփվել են և լրացուցիչ գրություններ են հասցեագրվել Դատախազություն, Ոստիկանություն և Արդարադատության նախարարություն:
Սեփական նախաձեռնությամբ սկսված քննարկման վարույթի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է ձեռնարկել օրենքով պահանջվող բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:

Омбудсмен Армении без объявления навестил арестованных в Иджеване
По поручению омбудсмена представители омбудсмена Армении посетили уголовно-исполнительные учреждения “Армавир” и “Вардашен”.
Состоялись личные беседы с 10 лицами, арестованными по уголовному делу, возбужденному в Иджеване.
В ходе личных бесед лица, лишенные свободы, подняли вопросы, касающиеся уголовного производства и предъявленных обвинений. В частности, они утверждали, что в уголовном деле нет доказательств, свидетельствующих об инкриминируемом им преступлении, и предъявленные обвинения необоснованы. Более того, они отметили, что выдвинутые против них обвинения основаны на показании одного лица –служащего в полиции, ионо неопределенно.
Как мы уже отмечали в предыдущем сообщении, в связи с плохим поведением сотрудников полиции при задержании и аресте по этому делу уже начато производство. Этивопросыбылизафиксированы в предыдущемзаявленииомбудсмена.
В ходе визита в уголовно-исполнительные учреждения были подняты также проблемы, связанные с состоянием здоровья задержанных, которые по характеру и необходимости были обсуждены с руководством уголовно-исполнительного учреждения, адвокатом, вовлеченным в уголовное производство, или членами семьи лиц, лишенных свободы.
Аппарат защитника прав человека поддерживает связь также и с адвокатами арестованных лиц.
Не быловысказано недовольства условиями и отношением служащих уголовно-исполнительных учреждений “Армавир” и “Вардашен”.
Зафиксированные проблемы обобщены, направлены дополнительные письма в прокуратуру, полицию и Министерство юстиции.
В рамках рассмотрения дела, начатого по собственной инициативе, защитник прав человека продолжает принимать все меры, необходимые по закону.