Գավառի մանկատանը մատակարարված անորակ սնունդը փոխարինվել է. Մանկատան տնօրեն
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Այսօր «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ը՝ իր կողմից կազմված արձանագրության համաձայն, ստացել է «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի հետ կնքված պայմանագրի տեխնիկական պահանջներին համապատասխանող սնունդը: Մենք մշտապես ուշադրության կենտրոնում ենք պահում մեր հաստատությանը մատակարարվող սննդի և մյուս ապրանքների որակական հատկանիշները և արձանագրում անգամ աննշան թերությունները: Այս անգամ ևս հենց մատակարարման պահին նկատել և արձանագրել ենք թերությունները և հրաժարվել ընդունել մատակարարված խմբաքանակը»,- այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համակարգում գործող «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Նիկոլայ Նալբանդյանը:
ՊՈԱԿ-ի տնօերնը տեղեկացրել է, որ նույն օրը «Ցիկլոիդ» ՍՊԸ-ի կողմից մատակարարված 50 լ հյութի տուփերի վրա բացակայել է համապատասխան մակնշումը՝ հյութի մեջ առկա առնվազն 40 % թարմ մրգերի և պտուղների ծավալային մասին տեղեկատվություն առկայության վերաբերյալ: Այս խմբաքանակը ևս մանկատունը չի ընդունել: Այն փոխարինվել է տեխբնութագրին համապատասխանող ապրանքով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 23-ին Գավառի մանկատան սննդի ընդունման հանձնաժողովը մատակարարված սննդի արտաքին տեսքի զննությամբ հայտնաբերել էր, որ 10 կգ պղպեղը և 50 կգ խնձորը ընդհանրապես չէր մատակարարվել, իսկ մատակարարված միսը չի համապատասխանում ՊՈԱԿ-ի և «Ֆոտոն» ՍՊԸ-ի միջև կնքված պայմանագրի տեխնիկական պահանջներին:
Մանկատան տնօրինությունը հրաժարվել էր ընդունել մատակարարված ապրանքի հերթական խմբաքանակը և տեղում համապատասխան արձանագրություն կազմել՝ ահազանգելով նաև Սննդի անվտանգության պետական ծառայություն՝ պահանջելով համապատասխան մասնագիտական եզրակացություն: Նույն օրը փորձանմուշը ուղարկվել է լաբորատոր փորձաքննության: Այս մասին համապատասխան կարգով տեղյակ է պահվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության համապատասխան վարչությունը:
Բացի այդ, ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը պահանջել է լրացնել չմատակարարված սննդի խմբաքանակը, ինչպես նաև փոխարինել կասկածի տեղիք տված մսամթերքը:

В детском доме Гавара остановили прием поставок некачественного питания: Директор детского дома
ГНКО "Детский дом Гавара”, согласно составленному им протоколу, 26 июля получил продукты питания, соответствующие техническим требованиям договора, заключенного с ООО “Фотон”. Об этом сообщило Министерство труда и социальных вопросов Армении.
“Мы всегда держим в центре нашего внимания качество продуктов питания и других товаров, поставляемых нашему учреждению, и фиксируем даже незначительные недостатки. На этот раз в момент поставки мы заметили и зафиксировали недостатки и отказались принять поставляемую партию”, - сказал директор ГНКО "Детский дом Гавара”, действующего в системе Министерства труда и социальных вопросов Армении, Николай Налбандян. Директор ГНКО сообщил, что в тот же день на коробках 50 литров сока, поставленных ООО “Циклоид”, было обнаружено отсутствие соответствующей маркировки о наличии как минимум 40% свежих фруктов и плодов в соке. Эту партию также детский дом не принял. Она была заменена партией, соответствующей требованиям.
Напомним, что 23 июля комиссия по приему продуктов питания Гаварского детского дома при осмотре внешнего вида поставленной пищи обнаружила, отсутствие заказанных 10 кг перца и 50 кг яблок, а поставленное мясо не соответствовало техническим требованиям договора, заключенного между ГНКО и ООО “Фотон”.
Дирекция детдома отказалась принять очередную партию поставленного товара, сообщив об этом в Государственную Службу безопасности продуктов питания. На месте был составлен соответствующий протокол, с требованием соответствующего профессионального заключения. В тот же день проба мяса была отправлена на лабораторную экспертизу. Об этом в соответствующем порядке было проинформировано соответствующее управление Министерства труда и социальных вопросов РА. Кроме того, дирекция детдома потребовала дополнить партию не поставленного продовольствия, а также заменить мясные продукты, вызывающие сомнение.