Հայրենյաց-Հայկասար-Տուֆաշեն-Պեմզաշեն ամբողջովին քայքայված 10.5 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածը վերականգնվում է
Հանրապետության գյուղական համայնքներում շարունակվում են մոտ 47 կմ երկարությամբ կենսական նշանակության 8 ճանապարհահատվածների վերականգնման աշխատանքները։ Շիրակի մարզի Մ1-Հայրենյաց-Տուֆաշեն-Հ83 մոտ 10.5 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածը, որ միմյանց է կապում Հայրենյաց-Հայկասար-Տուֆաշեն-Պեմզաշեն համայնքները՝ դրանք միացնելով միջպետական Մ1 և հանրապետական Հ83 ճանապարհներին, շահագործվել է 1980-ականներին, որից հետո չի վերանորոգվել։ Ամբողջովին քայքայված ճանապարհով երթևեկը դարձել էր անհնար։ Այս տարի նշված ճանապարհահատվածի վերականգնումն ընդգրկվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրի 3-րդ տարվա շրջանակներում։ Աշխատանքներն այստեղ մեկնարկել են 2019թ. հունիսին, ավարտը, ըստ պայմանագրի, նախատեսված է շինարարության մեկնարկից տասն ամիս անց։ Շինարարությունն իրականացնում է «Կապավոր» ՍՊԸ-ն։ Այս պահին կատարվում են ճանապարհային ծածկի կառուցման, ջրահեռացման համակարգի վերականգնման և մայթերի կառուցման աշխատանքներ։
Հանրապետության այլ տեղամասերում նույնպես շարունակվում են կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնման աշխատանքները։ Մ5-Սարդարապատ-Նոր Արմավիր-Տ-3-52 մոտ 6.1 կմ հատվածում ներկայում ընթանում են մայթերի կառուցման (15x30 սմ տիպի բազալտե եզրաքարերի տեղադրում, բետոնե եզրաշարերի կառուցում, մայթերի ավազակոպճային հիմքի և ասֆալտբետոնե պատվածքի տեղադրում), ջրահեռացման համակարգի ջրթող խողովակների տեղադրման և ճանապարհային բազմաշերտ պատվածքի հիմքի կառուցման՝ տեղում սառը եղանակով գոյություն ունեցող ծածկի վերամշակման (recycling) աշխատանքներ:
Նշենք, որ կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնման աշխատանքների պատվիրատուն է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության «Տրանսպորտային ծրագրերի իրականացման կազմակերպություն» ՊՈԱԿ-ը։

Восстанавливается Полностью разрушенная дорога Айреняц – Айкасар – Туфашен - Пемзашен
В сельских общинах Армении продолжаются работы по восстановлению 8 дорог жизненного значения протяженностью 47 км.
Участок дороги М1 – Айреняц – Туфашен - А83 Ширакской области протяженностью 10.5 км, связывающий друг с другом общины Айреняц – Айкасар – Туфашен - Пемзашен, и соедяющий их с межгосударственной дорогой М1 и республиканской Х83, эксплуатировался с 1980-х годов, и не ремонтировался. Движение по полностью разрушенной дороге стало невозможным. В этом году восстановление указанного участка дороги было включено в рамки программы “Дополнительное финансирование улучшения дорожной сети жизненного значения”, финансируемой Всемирным банком и правительством РА. Работы здесь начались в июне 2019 года, завершение, согласно договору, предусмотрено через десять месяцев после начала строительства. Строительство осуществляет ООО  “Капавор”. На данный момент ведутся работы по строительству дорожного покрытия, восстановлению дренажной системы и строительству тротуаров.
На других территориях республики также продолжаются работы по восстановлению дорог жизненного значения. На отрезке дороги М5 – Сардарапат - Новый Армавир -Т-3-52  длиной около 6.1 км в настоящее время ведутся работы по строительству тротуаров (установка базальтовых бордюр типа 15х30 см, строительство бетонных бордюров, укладка асфальто-бетонной основы тротуаров и асфальтового покрытия), установке водопроводных труб системы водоотвода и строительству фундамента многослойного дорожного покрытия, переработке холодным способом существующего на месте покрытия (recycling).
Отметим, что заказчиком работ по восстановлению дорог жизненного значения является ГНКО ”Организация по реализации транспортных программ” Министерства территориального управления и инфраструктур РА.