Հայաստանի ու Լիբանանի փոխվարչապետերի հանդիպումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 17-ին հանդիպել է Լիբանանի փոխվարչապետ Ղասան Հասբանիի հետ:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Տիգրան Ավինյանը ասել է, որ Հայաստանի և Լիբանանի հարաբերությունները զարգանում են փոխադարձ վստահության և բարեկամության մթնոլորտում: Հաջողվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն հաստատել, խթանել փոխշահավետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում և զարգացնել մշակութային ու գիտակրթական կապերը:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ առևտրաշրջանառությունը երկրների միջև զգալի աճի հնարավորություններ ունի և առկա է մեծ ներուժ փոխշահավետ ներդրումների համար: Փոխվարչապետ Ավինյանն առաջարկել է գործարար համաժողովների կազմակերպման, գործարար համայնքների կապերի ակտիվացման և պատվիրակությունների փոխայցելությունների միջոցով անհրաժեշտ հիմքեր ձևավորել Հայաստան-Լիբանան տնտեսական գործընկերության զարգացման համար: Այս համատեքստում կողմերը կարևորել են տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի և դրան զուգահեռ գործարար համաժողովի անցկացումը, որը նոր հեռանկարներ կբացի համատեղ նախագծերի և տնտեսական կապերի ընդլայնման համար: Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Հայաստանը լիբանանյան բիզնեսի համար կարող է մուտք ապահովվել դեպի նոր շուկաներ՝ ի շնորհիվ մոտ 180 մլն բնակչություն և 1,8 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար ՀՆԱ ունեցող Եվրասիական միությունում անդամակցության ու Եվրասիական միություն – Իրան ազատ առևտրի գոտու հաստատման:
Անդրադառնալով Լիբանանի հայ համայնքին՝ փոխվարչապետ Հասբանին ասել է, որ համայնքն ակտիվորեն ներգրավված է երկրի հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում և զգալի ներդրում ունի Լիբանանի գրանցած առաջընթացում: Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ լիբանանահայերը կարևոր կապող օղակ են երկու երկրների միջև և շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանի կառավարությանը մեր հայրենակիցների ազգային ինքնության պահպանման համար լավագույն պայմաններ ապահովելու համար:

Встреча вице-премьеров Армении и Ливана
Поддержи А1+!Находящийся в Нью-Йорке для участия в политическом форуме высокого уровня по вопросам стабильного развития ООН вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 17 июля встретился с вице-премьером Ливана Гасаном Хасбани.
Приветствуя своего коллегу, Тигран Авинян отметил, что отношения между Арменией и Ливаном развиваются в атмосфере взаимного доверия и дружбы. Удалось наладить политический диалог на высоком уровне, стимулировать взаимовыгодное сотрудничество в рамках международных организаций и развивать культурные и научно-образовательные связи.
Собеседники согласились с тем, что торговый оборот между странами имеет возможности для значительного роста и существует большой потенциал для взаимовыгодных инвестиций. Вице-премьер Авинян предложил создать необходимую базу для развития армяно-ливанского экономического партнерства посредством организации бизнес-форумов, активизации деловых контактов и взаимных визитов делегаций. В этом контексте стороны подчеркнули важность проведения второго заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и параллельного бизнес-форума, который откроет новые перспективы для реализации совместных проектов и расширения экономических связей. Тигран Авинян отметил, что Армения может предоставить ливанскому бизнесу доступ к новым рынкам благодаря членству в ЕАЭС с около 180 млн населением и ВВП в 1,8 триллиона долларов, а также созданию зоны свободной торговли ЕАЭС-Иран.
Коснувшись армянской общины в Ливане, вице-премьер Хасбани отметил, что община активно участвует в различных сферах общественной жизни страны и вносит значительный вклад в прогресс, достигнутый Ливаном. Тигран Авинян отметил, что ливанские армяне являются важным связующим звеном между двумя странами, и поблагодарил правительство Ливана за обеспечение прекрасных условий для сохранения национальной идентичности наших соотечественников.