«Մեր հարստությունների պահպանության հարցը լավ երկրի ձեռքում է» (տեսանյութ)
«Իտալիայի պես լավ երկիր է իր ձեռքը վերցրել մեր հարստությունների պահպանության հարցը: Մի երկիր, որ լավ գիտենք, թե ինչ բծախնդրությամբ է վերաբերվում իր ժառանգությանը, ազգային արժեքներին։  Թե՛ նրանց փորձը, թե՛  նրանց բարձրակարգ մասնագետները, կարծում եմ, որ մեզ համար կարևոր են»,- ասում է Երևանի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Բոլոնիայի համալսարանի համագործակցության շրջանակում  Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի ունեցավ Մշակութային ժառանգության զարգացման, կառավարման և պահպանման տարածաշրջանային կենտրոնի բացումը:
Ներկա էին Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոն և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը:
«Մեր պատմական հարստությունը պահպանելու հայ-իտալական կենտրոնում ընդգրկված է նաև գեղարվեստի ակադեմիան: Երեկ ղեկավար խորհրդի առաջին նիստն էր, և որոշվեց, որ պետք է ստեղծել գիտական խորհուրդ, որում ընդգրկված կլինեն տարբեր ոլորտի մասնագետներ: Ովքեր են, առայժմ հայտնի չեն: Ծրագիրը, որը կտևի տասնութ ամիս, հիմնականում ֆինանսավորվելու է եվրոպական կառույցների կողմից, նաև մեր կառավարությունն է օժանդակելու: Մեր նախագահն էլ շահագրգռված է»:
Պարոն Իսաբեկյանը հատկապես կարևորում է ուսուցողական ծրագրերի իրականացումը, որ նրա խոսքով՝ ուսանողներն ու դասախոսները մեկնեն Իտալիա, սովորեն ու հետ վերադառնան՝ գիտելիքները կիրառելու:

«Вопрос сохранения наших богатств в руках хорошей страны» (видео)
«Такая хорошая страна, как Италия, взяла в свои руки вопрос сохранения наших богатств. Страна, которая хорошо известно с какой тщательностью относится к своему наследию, национальным ценностям. И их опыт, и их высококвалифицированные специалисты, думаю, важны дня нас»,- говорит ректор Ереванской художественной академии Арам Исабекян.
В рамках сотрудничества Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и Болонского университета в Национальной картинной галерее Армении состоялось открытие Регионального центра развития, управления и сохранения культурного наследия.
Присутствовали посол Италии в Армении Винченцо дель Монако и заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Нарине Хачатурян.
«В армяно-итальянский центр по охране нашего исторического богатства включена и художественная академия. Вчера было первое заседание руководящего состава, и было решено, что нужно создать научный совет, в который войдут специалисты различных отраслей. Кто – пока не известно. Программа, которая продлится восемнадцать месяцев, в основном будет финансироваться европейскими структурами, наше правительство также будет содействовать. Заинтересован и наш президент».
Господин Исабекян в особенности отмечает важность осуществления студенческих программ, чтобы по его словам, студенты и преподаватели отправились в Италию, учились бы и возвращались, чтобы применить свои знания.