67195734_384712518832457_556830355168952320_n (1)
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Մադաթյանը խորհրդարանում Սևանի վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի  Սևանա լճի պահպանության փորձագիտական հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ջավադյանից հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս են հանելու կոճղերը ջրից:
Պարոն Ջավադյանը պատասխանեց, որ կան հատուկ պլատֆորմներ, որոնք էքսկավատորի միջոցով հանում են կոճղը:
Մադաթյանը, դիմելով Ջավադյանին, հակադարձեց, որ պլատֆորմները աշխատում էին այն ժամանակ, երբ Սևանի մակարդակը այդքան բարձր չէր:  Նա պնդեց, որ պետք է Սևանի ափամերձ տարածքները մաքրվեր, նոր մակարդակը բարձրացվեր:
«Բոլորին հրավիրում եմ, գնանք՝ տեսնելու, որ այդ պլատֆորմները չեն կարող ծառի կոճղ խորքից հանել: Սևանը փրկելու համար հետևողական աշխատանք է պետք երկրի առաջին դեմքից՝  պարոն վարչապետից: Հանձնարարի, ձեռքը խփի սեղանին, կոնկրետ աշխատանքային ծրագիր կազմենք, եթե չենք ուզում ցածրացնենք, հինը մաքրենք, հանենք, ուրեմն այս երեք մետրը, որ պետք է բարձրացնենք, այդ տարածքները 3-4 տարիների ընթացքում կարողանանք կազմակերպել, լրիվ մաքրենք, նոր Սևանի մակարդակը բարձրացնենք»,- շեշտեց նա:

67195734_384712518832457_556830355168952320_n (1)
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Грант Мадатян во время обсуждений в парламенте относительно Севана поинтересовался у председателя экспертной комиссии по охране озера Севан Национальной академии наук Юрия Джавадяна, как будут доставать коряги из воды?
Господин Джавадян ответил, что существуют специальные платформы, которые посредством экскаватора удаляют коряги.
Мадатян, обратившись к Джавадяну, возразил, что платформы работали тогда, когда уровень Севана не был столь высоким. Он утверждал, что нужно было очистить прибрежные территории Севана, только потом повышать его уровень.
«Приглашаю всех, пойдем посмотрим, что эти платформы не могут удалить коряги деревьев с глубины. Для спасения Севана нужна последовательная работа первого лица страны – господина премьер-министра. Чтобы он поручил, ударил рукой по столу, мы составили конкретную рабочую программу, если не хотим снизить, очистить старое, снять, значит эти три метра, которые мы должны поднять, эти территории сможем за 3-4 года организовать, полностью очистить, только потом повысить уровень Севана», - подчеркнул он.