ՔԿՀ-ներում գոյություն չունի մահվան դեպքերի կամ ինքնասպանությունների կանխարգելման ռազմավարական ծրագիր. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն, այսօր ներկայացնելով փակ հաստատություններում մարդու իրավունքների վիճակը, խոսել է նաև ՔԿՀ-ներում մահվան դեպքերի մասին։
Նա նշեց, որ այդ հարցը, ինչպես նաեւ կանխման, բացառման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու հարցերը իր անմիջական ուշադրության ներքո են:
«Պետք է ասեմ, որ մեր երկրում մինչ այս պահը, ինչը մենք անընդհատ առաջարկում ենք,  գոյություն չունի մահվան դեպքերի կամ ինքնասպանությունների կանխարգելման ռազմավարական ծրագիր կամ համապարփակ մեխանիզմ: Գրեթե ամեն ինչ հիմնված է դեպքերի վրա: Դեպքը տեղի ունեցավ, քննությունը տարվում է և վերջ»,- ասաց Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ չի իրականացվում արդյունքների ամփոփում, որպեսզի նաև համալիր միջոցներ ձեռնարկվեն, վերհանվեն պատճառները, նպաստող պայմանները՝ այդ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

В нашей стране нет стратегической программы предотвращения случаев смерти или самоубийства: Омбудсмен
Поддержи А1+!Защитник прав человека РА Арман Татоян, сегодня представив ситуацию по правам человека в закрытых учреждениях, говорил и о случаях смерти в УИУ.
Он отметил, что этот вопрос, как и вопросы предотвращения, предпринятия мер в направлении исключения находятся под его непосредственным влиянием.
«Должен сказать, что в нашей стране до настоящего момента, что мы постоянно предлагаем, не существует стратегической программы или всеобьемлющего механизма предотвращения случаев смерти или самоубийства. Почти все основано на случаях. Случай произошел, следствие ведется и все», - сказал Арман Татоян.
По его словам, не проводится подытоживание результатов, чтобы также предпринять комплексные меры, были выявлены причины, способствующие условия в направления решения этих проблем.