Իրականացվում է «Միմինո» կամ «Կովկասը մեր միակ և ընդհանուր տունն է» ծրագիրը (տեսանյութ)
Տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս՝ «Միմինո» կամ «Կովկասը մեր միակ և ընդհանուր տունն է» ծրագրի վերաբերյալ։
Բանախոսներն էին «Դեմոկրատիան այսօր» ՀԿ հիմնադիր, նախագահ Գյուլնարա Շահինյանը, «Երիտասարդ կանանց խաղաղության և Մարդու իրավունքների միջազգային մրցանակի դափնեկիր, Վրաստանի «Ազգայնականության և կոնֆլիկտների ուսումնասիրման ինստիտուտ» ՀԿ անդամ Էլիկո Բենդելիանին։
«Միմինո» կամ «Կովկասը մեր միակ և ընդհանուր տունն է» ծրագիրը իրականացվում է «Դեմոկրատիան այսօր» ՀԿ-ի կողմից, որի նպատակն է նոր հարթակ ստեղծել և նպաստել Վրաստանի և Հայաստանի երիտասարդների միջև երկարատև համագործակցությանը։
Գյուլնարա Շահինյանը հայտնեց, որ երկար տարիներ աշխատում է երիտասարդների հետ ողջ Կովկասի տարածքում, ու Թբիլիսին այդքան մոտ լինելով՝ դիտարկվել է ընդամենը որպես հարթակ ադրբեջանցիների հետ հանդիպելու համար:
Հավելեց, որ որոշեցին կազմակերպել հայ եւ վրացի երիտասարդների հանդիպումը, որպեսզի նրանք ոչ թե զուտ լսեն միմյանց մասին, այլ զգան եւ տեսնեն միմյանց:
«Որովհետև իրենից ավելի լավ այս պահին նկարագրել իրավիճակը, որ այս պահին տիրում է Հայաստանում (փոփոխությունները, հատկապես երիտասարդների, որոնք ղեկավարում են Հայաստանը և հետաքրքիր մթնոլորտը, որ ստեղծվել է), շատ հետքրքիր է»,- շեշտեց նա։
Էլիկո Բենդելիանին էլ հույս հայտնեց, որ երիտասարդները կունենան նոր առաջնահերթություններ և կկարողանան համագործակցել միմյանց հետ։
նա նաև վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանում երիտասարդությունը բավականին ակտիվ է, և շատ ծրագրեր են հնարավոր իրագործել։

Проводится программа «Мимино» или «Кавказ – наш единственный и общий дом» (видео)
Поддержи А1+!Состоялась пресс-конференция касательно программы «Мимино» или «Кавказ – наш единственный и общий дом».
Спикерами были основатель и президент НПО «Демократия сегодня, Гюльнара Шагинян, лауреат международной премии Мира и прав человека молодых женщин, член НПО «Институт национализма и конфликтов» Грузии Элико Бенделиани.
Программа «Мимино» или «Кавказ – наш единственный и общий дом» осуществляется НПО «Демократия сегодня», цель которой – создать новую площадку и способствовать длительному сотрудничеству между молодежью Грузии и Армении.
Гюльнара Шагинян сообщила, что долгие годы работает с молодежью на территории всего Кавказа и Тбилиси, будучи таким близким, рассматривался всего лишь как площадка для встречи с азербайджанцами.
Добавила, что они решили организовать встречу между армянскими и грузинскими молодыми людьми, чтобы они не только слышали друг о друге, но и чувствовали и видели друг друга.
«Потому что услышать от них описание царящей в Армении ситуации (перемены, в особенности, среди молодых людей, которые правят Арменией и создавшаяся интересная атмосфера), очень интересно», - подчеркнула она.
Элико Бендерлиани выразила надежду, что у молодых людей будут новые приоритеты и они смогут сотрудничать друг с другом.
Она также выразила уверенность, что в Армении молодежь довольно активна, и многие программы можно осуществить.