Արմեն Սարգսյանն այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն: Նախագահին ներկայացվել է հայկական գորգագործական արվեստն աշխարհի տարբեր երկրներում ներկայացնող ընկերության ավելի քան մեկդարյա պատմությունը:
«Մեգերյան կարպետ»-ը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2000 թվականին: Ընկերությունն արտադրում է տարբեր դիզայնի և խտությունների ձեռագործ գորգեր, նաև զբաղվում հին ձեռագործ գորգերի վերականգնմամբ և վերանորոգմամբ:
Արմեն Սարգսյանն այցելել է գորգագործման սրահ, հետաքրքրվել գորգագործների աշխատանքով և հետևել գորգի ստեղծման գործընթացին: Հանրապետության նախագահը եղել է նաև «Հովհաննես և Նոյեմի Մեգերյանների անվան հին գորգերի թանգարանում», որտեղ ներկայացված են հին հայկական ավանդական գորգագործության ամենավառ ու հարուստ նմուշները։
Նախագահ Սարգսյանը ծանոթացել է Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների, Արցախի, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի հին գորգերի նմուշներին և պատմությանը։ Թանգարանում մասնավորապես ներկայացված է 160 տարեկան Վահանագորգն իր հուզիչ պատմությամբ՝ Ցեղասպանության ժամանակ ճարահատյալ մայրը, բաժանելով այն երկու մասի, տվել է իր աղջիկներին, որ վերջիններս իրար կորցնելու դեպքում կարողանան գտնել միմյանց: Այդպես էլ պատահել է. 50 տարի անց Նյու Յորքում քույրերն իրար վերագտել են շնորհիվ գորգի երկու հատվածների։ Թանգարանում պահվում է նաև աշխարհի ամենահին գորգի՝ Պազիրիկի կրկնօրինակը: Բնօրինակը ցուցադրվում է Էրմիտաժ թանգարանում։
«Մեգերյան կարպետ»-ի պատասխանատուները Հանրապետության նախագահին պատմել են ընկերության ընթացիկ գործունեության և զարգացման առաջիկա ծրագրերի մասին: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը քաջալերել է նրանց գործունեություն ծավալել նաև Գյումրիում:

Армен Саркисян посетил компанию “Мегерян карпет” (видео)
Поддержи А1+!Президент республики Армен Саркисян 15 июля посетил компанию “Мегерян карпет”. Президенту была представлена более чем вековая история армянского ковроткачества, компании, представляющей армянское ковроткачество в разных странах мира. “Мегерян карпет” начал свою деятельность в Армении в 2000 году.
Компания производит ковры ручной работы различного дизайна и различной плотности, а также занимается реставрацией и ремонтом старых ковров ручной работы.
Армен Саркисян посетил салон ковроделия, поинтересовался работой ковроделов и проследил за процессом создания ковра. Президент республики посетил также и “Музей древних ковров имени Ованеса и Ноеми Мегерянов”, где представлены самые яркие и богатые образцы традиционного армянского ковроделия.
Президент Саркисян ознакомился с образцами и историей древних ковров разных регионов Армении, Арцаха, а также Западной Армении. В музее, в частности, представлен 160-летний Ваганагорг со своей трогательной историей. Мать во время Геноцида, разделила ковер на две части, дала своим дочерям, чтобы они смогли бы найти друг друга по этим частям. Так и случилось. Спустя 50 лет сестры в Нью-Йорке вновь обрели друг друга благодаря двум сегментам ковра.
В музее хранится копия самого древнего ковра мира – Пазырыкского ковра. Оригинал демонстрируется в Эрмитаже.
Ответственные лица “Мегерян карпета” рассказали президенту Республики о текущей деятельности и предстоящих программах развития компании. Президент Армен Саркисян призвал их развернуть деятельность и в Гюмри.