ՍԴ-ի որոշման պատճառահետևանքային կապով Ռոբերտ Քոչարյանը պիտի  անհապաղ ազատ արձակվի. Արամ Վարդևանյան
Սահմանադրական դատարանը  առաջին ատյանի դատարանի կողմից բարձրաձայնած մի քանի հարցադրումներից վարույթ է ընդունել առանցքայինը։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով այսօր Սահմանադրական դատարանի կողմից հրապարակված որոշմանը, ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Արամ Վարդևանյանը: Խոսքը Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու)` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու մասով հարցադրման մասին է։
«Հենց այս պատճառով էր, որ բազմաթիվ անգամներ ներկայացրել եմ, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը` գործի քննությունը կասեցնելու ու ՍԴ դիմելու, բողոքարկման ենթակա չէր: Դա չէր կարող վերաքննության կամ վճռաբեկության կարգով քննարկվել, որովհետև սա բացառապես ՍԴ-ի տիրույթում գտնվող հարցադրում է: Այլ կերպ ասաց՝ ՍԴ-ի որոշումը արձագանքն է առաջին ատյանի գործողությանը, Վերաքննիչի որոշումը չէր կարող լինել դրան արձագանք»,- ընդգծեց Արամ Վարդևանյանը:
Սահմանադրական դատարանի այս որոշումից հետո, ըստ նրա՝ պետք է առաջին ատյանի դատարանը նիստ հրավիրի:
«Միջազգային պրակտիկայում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ երեկոյան  նիստ է հրավիրվում և անհապաղ անձը ազատ է արձակվում, քանի որ տվյալ դեպքում 300.1-րդ հոդվածը պետք է քննության առարկա լինի ՍԴ-ում: Միայն Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո կարելի է խափանման միջոցի հարցին անդրադառնալ»,- ասաց նա:
Հարցին, թե հիմա առաջին ատյանի դատարա՞նն է քննելու  Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու մասով հարցադրումը, թե՞ Սահմանադրական դատարանը, հաշվի առնելով այն, որ հունիսի 25-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բեկանել և որոշել էր Սահմանադրական դատարան դիմելու վերաբերյալ գործը ուղարկել առաջին ատյան՝ նոր քննության, Արամ Վարդևանյանը նշեց, որ  դրանք առանձին գործընթացներ են, թեև հիմա ունենք այն,  ինչ ունենք:
«Վերաքննիչ դատարանի գործողությանը կարող էր գնահատական տալ Բարձրագույն դատական խորհուրդը և շատ կարևոր կլիներ, որ դրան անդրադարձ լիներ, որովհետև սա արձանագրումն է  նրա, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը այս դաշտ չպիտի ներխուժեր: Հետևաբար` այս իրավիճակում գործը վարույթ ընդունած դատարանը շարունակում է լինել վարույթի պատասխանատու: Պարզապես, երբ  ՍԴ-ն վարույթ է ընդունում դրա  պատճառահետևանքային կապով որոշակի  գործողություններ կան: Առաջին՝ եթե կա կալանավորում, անձը (հեղ. այս դեպքում Ռոբերտ Քոչարյանը) պետք է անհապաղ ազատ արձակվի  և երկրորդ՝ գործը պետք է կրկին կասեցվի»,- եզրափակեց Արամ Վարդևանյանը:
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը մերժել է Քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (մինչև 2009–ի մարտի 20-ին ընդունված ՀՕ-53-Ն օրենքի ուժի մեջ գտնվելը գործող խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու մասով գործի քննությունը, ինչպես նաև  Սահմանադրության 140-րդ (Հանրապետության նախագահի անձեռնմխելիությունը) և 141-րդ (Հանրապետության նախագահի պաշտոնանկությունը) հոդվածների քննության հարցը։
Հիշեցնենք նաև, որ մայիսի 20-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը կասեցրել էր Ռոբերտ Քոչարյանի, Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանի, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը և ուղարկել էր Սահմանադրական դատարան։

По причинно-следственной связи решения КС Роберт Кочарян должен быть незамедлительно освобожден: Арам Вардеванян
Конституционный суд из нескольких вопросов, поднятых судом первой инстанции, принял к производству ключевой. В беседе с “А1+”, обратившись к решению, опубликованному сегодня Конституционным судом, сказал член адвокатской группы Роберта Кочаряна Арам Вардапетян. Речь идет о  постановке вопроса по части определения соответствия Конституции 1-й части 300.0-й статьи Уголовного кодекса (Свержение конституционного строя РА).
«Именно по этой причине я неоднократно представлял, что решение суда первой инстанции о приостановке рассмотрения дела и обращения в КС, не подлежал обжалованию. Это не могло обсуждаться в апелляционном или кассационном порядке, потому что это – постановка вопроса, находящаяся исключительно во владении КС. Иными словами постановление КС является реакцией на действие первой инстанции,  решение Апелляционного суда не могло быть реакцией на него»,- подчеркнул Арам Вардеванян.
После этого решения Конституционного суда, по его словам, суд первой инстанции должен созвать заседание.
«В международной практике есть множество случаев, когда вечером созывается заседание и незамедлительно освобождается, поскольку в данном случае 300.1-я статья должна стать предметом расследования в КС. Только после решения Конституционногосуда можно обратиться к вопросу меры пресечения»,- сказал он.
На вопрос о том, будет ли сейчас суд первой инстанции расследовать постановку вопроса по части определения вопроса соответствия Конституции 1-й части 300.1-й статьи Уголовного кодекса, учитывая то, что 25-го июня судья Апелляционного уголовного суда Армен Даниелян отклонил и решил направить дело об обращении в Конституционный суд в первую инстанцию на новое рассмотрение, Арам Вардеванян отметил, что это – отдельные процессы, хотя сегодня имеем то, что имеем.
«Действию Апелляционного суда мог дать оценку Высший судебный совет и было бы очень важно, чтобы это было затронуто, потому что это – констатация того, что Апелляционный уголовный суд не должен был вторгаться в это поле. Следовательно, в этой ситуации суд, принявший дело к производству, продолжает быть ответственным за производство. Просто когда КС принимает к производству по причинно-следственной связи этого есть некоторые действия. Во-первых, если имеется арест, лицо (авт. в данном случае Роберт Кочарян) должно незамедлительно быть освобождено и, во-вторых, дело должно быть вновь приостановлено»,- заключил Арам Вардеванян.
Отметим, что Конституционный суд отклонил вопрос соответствия Конституции 1-й части 300-й статьи Уголовного кодекса (нахождение в силе закона ՀՕ-53-Ն, принятого до 20-го марта 2009 года в действующей редакции), а также вопрос рассмотрения 140-й (неприкосновенность Президента Республики) и 141-й (отставка Президента Республик) статей Конституции.
Также напомним, что 20-го мая судья суда общей юрисдикции города Еревана Давид Григорян приостановил производство по делу Роберта Кочаряна, бывшего секретаря Совета Безопасности Армена Геворгяна, бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна и бывшего начальника генерального штаба ОДКБ Юрия Хачатурова и направил в Конституционный суд.