Պատվաստանյութը պարտադիր է միասեռականների համար. Գևորգ Գրիգորյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարարի մամլո քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանի նամակի հիման վրա, հարուցվել է վարչական վարույթ՝ ընդդեմ հայկական առողջապահական ազգային խորհրդի նախագահ Գևորգ Գրիգորյանի, որը մեղադրվում է դեղատոմսով դուրս գրվող դեղի մասին տեղեկատվություն տարածելու մեջ: Մինչդեռ, Գևորգ Գրիգորյանը նշում է, որ իրենց խնդիրը եղել է ոչ թե Գարդասիլ պատվաստանյութի, այլ տարիքային շեմի ապօրինի բարձրացման դեմ:
«Ես երեկ, իմ ֆեյսբուքյան էջում տարածեցի հայտարարություն, որ իրենց կողմից վկայակոչված կենտրոնի ցուցումները, որտեղ 26 տարեկանից բարձր տղամարդկանց խորհուրդ է տրվում պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստվել, եթե նրանք ունենում են սեռական կոնտակտներ տղամարդկանց հետ, այսինքն` ընդունված օրիենտացիայի մարդկանց համար խորհուրդ չի տրվում պատվաստվել»:
Գևորգ Գրիգորյանը նշում է, որ խոսելով միջազգային մասնագետների հետ պարզել է, որ պատվաստանյութը փորձարկվել է 150 անձի վրա , սակայն վնասակարությունը պարզելու համար ապացուցողական բժշկությունը պահանջում է, որ փորձարկումները արվեն մեծ թվով անձիք ներառվեն: Իսկ պատվաստանյութը լայն կիրառության մեջ դնելը գիտությանը ոչ հարիր է և պետք է հավելյալ հետազոտություններ իրականացնել:
« Կիրառվող պատվաստանյութը և գրանցված պատվաստանյութը տարբեր են: Կիրառվող պատվաստանյութի ներդիր թերթիկի մեջ նշված է, թույլատրելի սահմանը մինչև 26 տարեկանն է, իսկ գրանցված պատվաստանյութի մեջ գրված է 9+ տարիքը: Մենք դա ներկայացրել ենք մեր Ֆեյսբուքյան էջում և բազմիցս բարձրաձայնել ենք»
Գևորգ Գրիգորյանը կոչ է անում մարդու պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստանյութի դրական և բացասական կողմերը քննարկել մասնագիտական հարթակում և տալ հստակ լուծումներ :

Прививка обязательна для гомосексуалистов: Геворг Григорян
На основании письма пресс-секретаря министра здравоохранения Алины Никогосян возбуждено административное производство против председателя Армянского здравоохранительного национального совета Геворга Григоряна, который обвиняется в распространении информации о лекарстве, выписываемом по рецепту. Между тем, Геворг Григорян отмечает, что проблема была не в прививке Гардасил, а  в незаконном повышении возрастного порога.
«Я вчера, на своей странице в фейсбук распространил заявление о том, что приводимые ими показания центра, где мужчинам старше 26 лет рекомендуется прививаться против вируса папилломы, если у них бывают половые контакты с мужчинами, т. е. мужчинам принятой ориентации не рекомендуется прививаться».
Геворг Григорян отмечает, что из разговоров с международными экспертами он выяснил, что прививочное вещество было испытано на 150 человек, однако для того, чтобы выяснить его опасность доказательная медицина требует, чтобы испытания включили в себя большее количество человек. А широкое применение прививки не подобает науке и нужно провести дополнительные исследования.
«Применяемое прививочное вещество и зарегистрированное прививочное вещество различны. Во вкладыше применяемого вещества указано, что допустимый предел до 26 лет, а в зарегистрированном веществе написан возраст 9+. Мы это представили на нашей фейсбук-странице и неоднократно об этом заявляли».
Геворг Григорян призывает обсуждать положительные и отрицательные стороны вируса против папилломы человека на профессиональной платформе и дать четкие решения.