Յուրի Դավթյան. երկու դարերն իրար միացրած դիրիժորը (տեսանյութ)
Երաժշտությունը նրա համար ճակատագիր դարձավ այն օրը, երբ ռադիոյով լսեց Ավետ Գաբրիելյանի ջութակի նվագը:
Ուսանեց Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի ջութակի բաժնում, հետո ավարտեց Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի նվագախմբային դիրիժորության և թեորիայի բաժինները և այն, ինչ սովորեց ժամանակին իր ուսուցիչներ Կոնստանտին Սարաջևից, Միքայել Թավրիզյանից  ու Գեորգի Տիգրանովից, մինչ օրս փոխանցում է իր սաներին:
Մեր դիրիժորների թվում թերևս չկա մեկը, որը անցած չլինի ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դիրիժոր, պրոֆեսոր Յուրի Դավթյանի դպրոցը: Նրա որդին՝ ջութակար Հայկ Դավթյանը, ևս խմբավարական արվեստը ուսանել է հայրիկի մոտ:
Յուրի Դավթյանը ղեկավարել է Խորհրդային երկրի ամենահեղինակավոր նվագախմբերը՝ Մոսկվայի Մեծ թատրոնի նվագախումբը, Սանկտ Պետերբուրգի Մարինյան նվագախումբը, Սարատովի օպերայի և բալետի թատրոնի նվագախումբը։ Երկար տարիներ եղել է Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորը, ղեկավարել է ՀՀ հեռուստառադիոպետկոմի սիմֆոնիկ նվագախումբը և Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի նվագախումբը, որի գլխավոր դիրիժորն է մինչ օրս:
Յուրի Դավթյանի սան Սերգեյ Սմբատյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հոբելյանական համերգ էր կազմակերպել՝ նվիրված սիրելի մանկավարժի 90-ամյակին։

Юрий Давтян – дирижер, обьединивший два века (видео)
Музыка стала для него судьбой в тот день, когда он услышал по радио игру на скрипке Авета Габриеляна.
Он прошел обучение в отделении скрипки музыкальной школхы имени Чайковского, потом окончил отделения оркестрового дирижерства и теории Государственной консерватории имени Комитаса и то, чему он в свое время научился от своих учителей Константина Сараджева, Микаэла Тавризяна и Георгия Тигранова до сих пор передает своим воспитанникам.
Среди наших дирижеров пока нет того, кто не прошел бы школы народного артиста РА, дирижера, профессора Юрия Давтяна. Его сын, скрипач Айк Давтян, также учился у отца.
Юрий Давтян возглавлял самые авторитетные оркестры Советского Союза: оркестр Московского Большого театра, Санкт-Петербургский Мариинский оркестр, оркестр Театра оперы и балета Саратова.  Долгие годы он был главным дирижером Ереванского оперного театра имени Александра Спендиарова, возглавлял симфонический оркестр Телерадиогоскома РА и оркестр Государственного театра музыкальной комедии имени Акопа Пароняна, главным дирижером которого является по сей день.
Воспитанник Юрия Давтяна Сергей Смбатяни Государственный симфонический оркестр Армении организовали юбилейный концер, посвященный 90-летию любимого педагога.