Եթե մենք դասեր չքաղենք, այս թավշյա հեղափոխությունը մեր կողմից կդառնա թավշյա հեռացում. Սասուն Միքայելյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ «Իմ Քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, մի քանի օր նիստերին չմասնակցելուց հետո, այսօր եկել էր խորհրդարան:
Պատգամավորի չներկայանալը, ըստ լուրերի, կապված էր Աբովյան քաղաքի ընտրությունների, Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանի հետ հարաբերություններով:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Սասուն Միքայելյանն անդրադարձավ նաեւ իր մանդատը վայր դնելու լուրերին, ասաց՝ մանդատը վայր չի դնելու:
Պատգամավորը հայտնեց, թե ինչու Աբովյանի ընտրություններին չի սատարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Գրիգոր Գուլյանին, պարզապես չի ցանկացել խառնվել ընտրություններին:
«Ռոմանոս Պետրոսյանը ցանկացել է մարզում դեմք դառնալ, թեկնածու է բերել, ներկայացրել վարչության նիստին, ես դեմ եմ քվեարկել: Երկրորդ անգամ, երբ արդեն հաստատված թեկնածու պետք է առաջադրվեր ՔՊ-ի կողմից, ես նորից դեմ եմ քվեարկել էդ թեկնածուին: Ես չեմ խառնվել ընտրություններին, չեմ միջամտել ընդհանրապես, այսինքն՝ պահել եմ ՔՊ-ի ամեն ինչը՝ կարգ ու կանոնը։ Դրան գումարած՝ ես առաջարկել եմ, ասել եմ, որ ճանաչում եմ Գրիգորյանին՝ ներկայիս քաղաքապետին: Ես ասել եմ, որ պետք չէ տանել ցնցումների՝ ինքը շատ կիրթ, նորմալ երիտասարդ է, այն քաղաքապետներից է, որ բյուջեն կատարել է 100-104 տոկոսով: Այսինքն՝ բյուջեն գերակատարել է: Այսօր ՀՀ-ում նման բան չի եղել, և դա պետք չէ բերել ուրիշ դաշտ: Սա է եղել ընդհանուր իրավիճակը, որ ես չեմ խառնվել ընդհանրապես։ Ես ՔՊ-ին թիկունքից չեմ խփել, որևէ մեկի չեմ ասել, որ պետք է գնաք, ընտրեք գործող քաղաքապետին: Աբովյանում ՔՊ-ն պարտվեց հենց Ռոմանոսի միջոցով: Ինքը անձնավորեց իր դերակատարությունը Աբովյանի ընտրություններում, եւ եթե վարչապետը չգար Աբովյան, ի՞նչ էր կատարվելու:
Ռոմանոսը ակտիվ չի էլ եղել թավշյա հեղափոխությանը, եւ եթե մենք դասեր չքաղենք, այս թավշյա հեղափոխությունը մեր կողմից կդառնա թավշյա հեռացում»,-ասաց Սասուն Միքայելյանը:
Սասուն Միքայելյանը նշեց նաեւ, որ այս իրավիճակը չի դեռ չի քննարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, բայց կքննարկեն:

Если мы не почерпнем уроки, эта бархатная революция станет для нас бархатным удалением: Сасун Микаелян (видео)
Депутат НС от фракции «Мой шаг» Сасун Микаелян, после того, как несколько дней не участвовал в заседаниях, сегодня пришел в парламент.
То, что депутат не являлся, по слухам, было связано с выборами в Абовяне, отношениями с губернатором Котайка Романосом Петросяном.
Сегодня в беседе с журналистами Сасун Микаелян обратился также к слухам о сложении мандата, сказал, что он не сложит мандат.
Депутат сообщил, почему на выборах в Абовяне он не поддержал кандидата от партии «Гражданский договор» Григора Гуляна, просто не захотел вмешиваться в выборы.
«Романос Петросян хотел стать личностью в регионе, привел кандидата, представил на заседание правления, я проголосовал против. Во второй раз, когда уже должен был быть выдвинут утвержденный кандидат со стороны ГД, я снова проголосовал против этого кандидата. Я не вмешивался в выборы, не вмешивался вообще, т. е. соблюдал все порядки ГД. Кроме того, я предложил, сказал, что знаю Григоряна – нынешнего мэра.  Я сказал, что не нужно вести к потрясениям: он очень образованный, нормальный молодой человек, один из тех мэров, который на 100-104 процентов выполнил бюджет. То есть он перевыполнил бюджет. Сегодня в РА не было ничего подобного, и не нужно вести это в другое поле. Это была общая ситуация, в которую я вообще не вмешивался. Я не ударял ГД в спину, никому не сказал, что нужно пойти, выбрать действующего мэра. В Абовяне ГД проиграл именно посредством Романоса. Он воплотил свою роль в абовянских выборах и если б премьер-министр не приехал В Абовян, чтобы произошло?
Романос не был активен в бархатной революции, и если мы не почерпаем уроки, эта бархатная революция станет с нашей стороны бархатным удалением», - сказал Сасун Микаелян.
Сасун Микаелян также отметил, что он пока не обсудил эту ситуацию с премьер-министром Николом Пашиняном, но они ее обсудят.