Արմեն Սարգսյանը Ժնևում հանդիպել է GLF-ի պատվիրակությանը
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող` Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ժնևում հանդիպել է «Համաշխարհային առաջնորդության հիմնադրամ»-ի (Global Leadership Foundation) պատվիրակությանը՝ ի դեմս Շվեյցարիայի նախկին նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեյի, 1989-92 թթ. ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների մշտական ներկայացուցիչ Թոմաս Փիքերինգի, 2011-17 թթ. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ առաքելությունների հարցով տեղակալ Հերվե Լադսուսի, ինչպես նաև հիմնադրամի նախագծերի տնօրեն Ամիթավ Բաներջիի:
GLF-ի ներկայացուցիչներն օգտակար ու կարևոր են համարել նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով վերջերս մեր երկիր կատարած այցը, որի ընթացքում տարբեր հանդիպումների, քննարկումների ու մտքերի փոխանակության միջոցով հնարավորություն են ունեցել տեղեկանալ, թե որ ոլորտներում և ինչպես կարող են իրենց աջակցությունը բերել Հայաստանի առաջընթացին։
Կարևորելով ժողովրդավարական ինստիտուտների ու արժեքների ամրապնդումը երկրի զարգացման գործընթացում՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այս առումով «Համաշխարհային առաջնորդության հիմնադրամ»-ի խորհրդատվական աջակցությունն օգտակար ու արժեքավոր կարող է լինել։
«Համաշխարհային առաջնորդության հիմնադրամ»-ը անկախ կառույց է, որը ողջ աշխարհում աջակցում է քաղաքական առաջնորդներին՝ նրանց համար հասանելի դարձնելով պետությունների ու կառավարությունների նախկին ղեկավարների, բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյաների, հայտնի գործիչների փորձառությունը։
Հիմնադրումից ի վեր՝ 2004 թվականից հիմնադրամը խորհրդատվություն է մատուցել բազմաթիվ ոլորտներում: Հիմնադրամի անդամները պետությունների կամ կառավարությունների նախկին ղեկավարներ, բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած անձինք են: 2006-2013 թվականներին հիմնադրամի խորհրդի անդամ է եղել նաև Արմեն Սարգսյանը:

Армен Саркисян в Женеве встретился с делегацией GLF
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Женеве встретился с делегацией “Фонда Всемирного лидерства” (Global Leadership Foundation), в лице экс-президента Швейцарии Мишелин Кальми-Рей, в 1989 - 92 гг. постоянным представителем США при ООН Томасом Пикерингом, в 2011 - 17 гг.  заместителем генерального секретаря ООН по миротворческим миссиям Херве Ладсуса, а также директора по проектам Фонда Амитава Банерджи.
Представители GLF сочли полезным и важным их недавний визит в нашу страну по приглашению президента Армена Саркисяна, в ходе которого посредством различных встреч, обсуждений и обмена мнениями они имели возможность узнать, в каких сферах и как они могут оказать содействие прогрессу Армении.
Подчеркнув важность укрепления демократических институтов и ценностей в процессе развития страны, президент Саркисян отметил, что в этом плане консультативное содействие Фонда мирового лидерства может быть полезным и ценным.
“Всемирный фонд лидерства” - независимая структура, которая поддерживает политических лидеров во всем мире, делая для них доступными опыт бывших глав государств и правительств, бывших высокопоставленных чиновников, известных деятелей.
С момента своего основания, с 2004 года, фонд оказывает консультационные услуги во многих областях. Членами Фонда являются бывшие главы государств или правительств и высокопоставленные чиновники. В 2006 - 2013 годах членом Совета фонда был также и Армен Саркисян.