Մեր ազգի նպատակներից մեկը պետք է լինի դառնալ առաջատար տեխնոլոգիական, գիտական երկիր. նախագահ (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում մասնակցել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS փառատոնի շրջանակում անցկացվող պանելային քննարկումներին: Աշխարհահռչակ գիտնականներ, տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ իրենց տեսակետներն են ներկայացրել օրակարգային թեմաների վերաբերյալ։ Իր խոսքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Լիարժեք ապրելու համար մենք պետք է ամեն օր ինչ-որ նոր բան սովորենք, բացահայտենք, սիրենք ու լինենք ստեղծագործ: Ցանկացած առաքելություն սկսվում է երազանքից, որն այնուհետև դառնում է ստրատեգիական ծրագիր, վերջինս էլ՝ առաքելություն ողջ ազգի համար։ Վստահ եմ, որ մենք առաքելություն ունենք մեր երկիրը դարձնել տեխնոլոգիաների, գիտության ու կրթության կենտրոն, որի համար կան բոլոր նախադրյալները»։
STARMUS փառատոնի շրջանակում նախագահ Սարգսյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել մի շարք մասնակիցների հետ։
Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Կանարյան կղզիների Աստղագիտական ինստիտուտի տնօրեն Ֆրանցիսկո Սանչեսի հետ, քննարկել Բյուրականի աստղադիտարանի հետ համագործակցության հնարավորությունները։
Կանադացի հայտնի ֆիզիկոս, 2018թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Դոննա Սթրիքլենդի հետ նախագահ Սարգսյանը խոսել է գիտության դերի և զարգացման արդի միտումների մասին: Զրուցակիցներն ընդգծել են գիտությամբ զբաղվելու նպատակով երիտասարդությանը խրախուսելու և ոգեշնչելու անհրաժեշտությունը։ Իբրև օրինակ՝ Հայաստանի նախագահը նշել է Դոննա Սթրիքլենդի գիտական նվաճումները և նշանակալի է համարել նրա ավանդը լազերային ֆիզիկայի բնագավառում:
Գիտատեխնիկական առաջընթացն ու Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարներն են եղել նախագահ Սարգսյանի և «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելի հանդիպման առանցքային թեմաները: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար 2017 թվականին Թոնի Ֆադելն արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակին։
Հանդիպումներից հետո պատասխանելով STARMUS -ի նշանակությանը վերաբերող հարցին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ աշխարհահռչակ գիտնականների, նոբելյան մրցանակի դափնեկիրների, տասնյակից ավելի տիեզերագնացների (մասնավորապես «Ապոլլո» հայտնի առաքելության աստղագնացներին), ինչպես նաև աշխարհահռչակ երաժիշտների համախմբող փառատոնը գիտությունը պոպուլյար և գրավիչ դարձնելու ձևերից մեկն է: «STARMUS-ը փառատոն է, որտեղ միասին են հանդես գալիս արվեստը, գիտությունը, աստղագիտությունը, մեծ գիտնականները, մեծ երաժիշտները»,-ասել է Արմեն Սարգսյանը: «Երբ ուսումնասիրում ես տիեզերքը, բացի գիտական արժեքից, բացի այն ձևերից, մեթոդներից, որոնք օգտագործում ենք՝ հասկանալու տիեզերքը, վերջինս ունի մի այլ գեղեցկություն: Հետևաբար, այն նաև արվեստ է և ինչ -որ իմաստով ունի բացարձակ ներդաշնակություն, որը կարող ես գտնել նաև երաժշտության մեջ»:
Գիտատեխնիկական զարգացման թեմայի համատեքստում խոսելով ազգերի միջև մրցակցության մասին՝ Հայաստանի նախագահը մասնավորապես ասել է. «Եթե ազգն ունի առաքելություն, ապա նա իր ողջ ներուժը հավաքում է մի տեղ, որ այդ նպատակին հասնի: Ես կարծում եմ՝ մեր ազգի նպատակներից մեկը պետք է լինի դառնալ առաջատար տեխնոլոգիական, գիտական երկիր»: Նա գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանում շատ երեխաներ ուզում են, օրինակ, ծրագրավորող դառնալ: «Կուզենայի, որ նրանք երազեն ոչ միայն ծրագրավորող, այլ նաև գիտնական՝ մաթեմատիկոս, ֆիզիկոս, քիմիկոս, կենսաբան կամ արհեստական բանականության մասնագետ դառնալու մասին, որովհետև ապագան նրանցն է: Որպեսզի նման մասնագիտությունները դառնան գրավիչ՝ շատ բան ունեն անելու և՛ նախագահը, և՛ կառավարությունը և՛, ընդհանրապես, պետությունը»,-ասել է նախագահը: Նա կարևոր է համարել, որ երիտասարդները ոգևորվեն և հասկանան, որ գիտությամբ զբաղվելը պարտականություն չէ: «Գիտությամբ կամ տեխնոլոգիաներով զբաղվելը պետք է ուղղակի հաճույք պատճառի նրանց, և նրանք միաժամանակ զգան, որ իրենք զբաղվում են ամենաժամանակակից, ամենահետաքրքիր գործով, որի նկատմամբ խորը հարգանք ունեն բոլորը»,-նշել է Արմեն Սարգսյանը: «Նոբելյան մրցանակն աշխարհի ամենաբարձր մրցանակներից մեկն է գիտության ոլորտում, բայց այս փառատոնի սրահում մարդիկ կան, որոնք հայտնի արվեստագետներ են, երաժիշտներ են: Եվ նրանք պարզապես իրենց գլուխն են խոնարհում աշխարհահռչակ գիտնականների առջև»:
Եվս մեկ անգամ անդրադառնալով STARMUS -ի հաջորդ փառատոնը Հայաստանում անցկացնելու իր առաջարկ-հրավերին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ դա մեր երկիրը համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու ևս մեկ հնարավորություն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա աշխարհահռչակ գիտնականների, նոբելյան մրցանակակիրների, աստղագնացների, տիեզերագնացների, աշխարհի հայտնի երաժիշտների հանդիպման վայր: «Հույս ունեմ, որ 6-րդ STARMUS-ը նաև մեր երիտասարդներին կոգևորի զբաղվել ոչ միայն երաժշտությամբ, արվեստով, այլև՝ գիտությամբ»,-ասել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահը:

Одна из целей нашей нации - стать передовой технологической, научной страной: президент (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Цюрихе принял участие в панельных обсуждениях, проводимых в рамках Международного фестиваля науки и искусства STARMUS.
Всемирно известные ученые, астронавты, лауреаты Нобелевской премии представили свои точки зрения по темам повестки. В своей речи президент Армен Саркисян, в частности, отметил: “Для полноценной жизни мы должны каждый день чему-то новому учиться, раскрывать, любить и быть творческими. Любая миссия начинается с мечты, которая затем становится стратегической программой, а последняя - миссией для всей нации. Уверен, что у нас есть миссия сделать нашу страну центром технологий, науки и образования, для чего есть все предпосылки”.
В рамках фестиваля STARMUS президент Саркисян также провел и ряд встреч с участниками мероприятия.
Армен Саркисян встретился с директором Астрономического института Канарских островов Франсиско Санчесом, обсудил возможности сотрудничества с Бюраканской обсерваторией.
С известным канадским физиком, лауреатом Нобелевской премии 2018 год - Донной Стрикленд президент Саркисян говорил о роли науки и современных тенденциях развития. Собеседники подчеркнули необходимость поощрения и вдохновения молодежи для занятия наукой. В качестве примера президент Армении отметил научные достижения Донны Стрикленд и посчитал значимым ее вклад в лазерную физику.
Научно-технический прогресс и перспективы сотрудничества с Арменией были ключевыми темами встречи президента Саркисяна и основателя компании “NestLabs” Тони Фаделла. За всемирный вклад в сферу информационных технологий в 2017 году Тони Фаделл удостоился премии Президента Республики Армения.
После встреч, отвечая на вопрос о значении STARMUS, президент Саркисян отметил, что фестиваль, объединяющий всемирно известных ученых, лауреатов Нобелевской премии, более десятка космонавтов (в частности, известных астронавтов “Аполло”), а также всемирно известных музыкантов, является одним из способов сделать науку популярной и привлекательной.
“STARMUS - это фестиваль, где вместе выступают искусство, наука, астрономия, великие ученые, великие музыканты”, - сказал Армен Саркисян. “Когда изучаешь вселенную, кроме научной ценности, кроме тех форм, методов, которые мы используем, чтобы понять Вселенную, видишь и другую ее  красоту, следовательно, она также искусство и в каком-то смысле имеет абсолютную гармонию, которую можно найти и в музыке”.
В контексте темы научно-технического развития, говоря о конкуренции между нациями, президент Армении отметил: “Если у нации есть миссия, то она собирает весь свой потенциал в одном месте, чтобы достичь этой цели. Я думаю, одна из целей нашей нации это то, что она должна стать ведущей технологической, научной страной.
Он с удовлетворением отметил, что в Армении многие дети хотят, например, стать программистами. “Хотелось бы, чтобы они мечтали стать не только программистом, но и учеными-математиками, физиками, химиками, биологами или специалистами по искусственному интеллекту, потому что будущее за ними. Для того, чтобы подобные профессии стали бы привлекательными, многое нужно сделать и президенту, и правительству, и государству в целом, - сказал президент. Он счел важным, чтобы молодежь воодушевлялась и поняла бы, что заниматься наукой - это не обязанность. “Занятие наукой или технологиями должно доставлять им удовольствиеи одновременно сознание, что они занимаются самым современным, самым интересным делом, которое глубоко уважают все”, - отметил Армен Саркисян.
Нобелевская премия - одна из самых высоких в мире наград в области науки, но в зале этого фестиваля есть люди, которые являются известными искусствоведами, музыкантами. И они просто склоняют голову перед всемирно известными учеными”.
Еще раз коснувшись своего предложения-приглашения провести следующий фестиваль STARMUS в Армении, президент Армен Саркисян отметил, что это еще одна возможность представить нашу страну мировому сообществу, чтобы Армения стала местом встречи всемирно известных ученых, нобелевских лауреатов, астронавтов, космонавтов, известных музыкантов со всего мира.
“"Надеюсь, что 6-ой STARMUS воодушевит нашу молодежь заниматься не только музыкой, искусством, но и наукой”, - сказал президент Армении.