65-ամյա տղամարդու մահվան դեպքի առթիվ ձերբակալվել է տուժողի եղբայրը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ 65-ամյա տղամարդու մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Ձերբակալվել է տուժողի եղբայրը:
2019թ. հունիսի 25-ին՝ ժամը 12:20-ին, ՀՀ ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում Երևան քաղաքի բնակիչ, 1957թ. ծնված տղամարդը հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ նախորդ օրը՝ հունիսի 24-ի երեկոյան, իրենց պատկանող բնակարանում վիճաբանել է 1954թ. ծնված եղբոր հետ, որի ժամանակ ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին: Ըստ հաղորդման՝ 65-ամյա տղամարդը հաջորդ օրը՝ 2019թ. հունիսի 25-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, մահացել է:
Անմիջապես դեպքի վայր մեկնած քննչական-օպերատիվ խումբը: 65-ամյա տղամարդու դիակի արտաքին զննությամբ արձանագրվել են գլխի, դեմքի և կրծքավանդակի հատվածներում բազմաթիվ վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով: 1954թ. ծնված տղամարդը ճանաչվել է տուժող: Ենթադրյալ հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է տուժողի եղբայրը՝ ծնված 1957 թվականին, և հարցաքննվել դեպքի շուրջ:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննություններ, առգրավվել են տուժողի և ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի հագին դեպքի պահին եղած հագուստները, վերցվել են նմուշներ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատագենետիկական:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

По уголовному делу, возбужденному по факту смерти 65-летнего мужчины, задержан брат потерпевшего
Поддержи А1+!В следственном отделе административного района Малатия-Себастия следственного управления СК Армении ведется следствие для выяснения обстоятельств смерти 65-летнего мужчины. Задержан брат убитого. 25-го июня 2019г. в 12:20 в отделе Малатии Полиции РА житель города Ереван, мужчина 1957 г.р. дал показание о том, что накануне вечером 24 июня в принадлежащей им квартире возникла ссора между ним и его братом 1954 г.р., в ходе которой он ногами нанес многочисленные удары по разным частям тела брата. По его сообщению 65-летний мужчина на следующий день, 25 июня в 11:30 скончался.
На место происшествия сразу выехала оперативно-следственная группа. При внешнем осмотре тела 65-летнего мужчины были зафиксированы многочисленные травмы головы, лица и грудной клетки.
По данному факту в следственном отделе административного района Малатия-Себастия СК РА возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 112 УК РА, по подозрению в совершении предполагаемого преступления был задержан брат пострадавшего, 1957 года рождения, и допрошен по делу.
В ходе предварительного следствия были проведены неотложные следственные действия: осмотр места происшествия, допросы, изъяты одежды потерпевшего и предполагаемого преступника, взяты образцы, с целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение по уголовному делу, назначены экспертизы, в том числе судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-генетическая.
Предпринимаются неотложные следственные и другие процессуальные меры для выяснения всех обстоятельств инцидента, обеспечения объективного, полного и всестороннего расследования, проверки указанных в показаниях обстоятельств.