Ինչո՞ւ է ազատվել փոխնախարարի օգնականը
Նա Ֆեյսբուքի իր էջում գրառում էր կատարել՝ նշելով, որ պատրաստվում է դատարան դիմել այս կապակցությամբ, քանի որ կարծում է, որ իր իրավունքները խախտվել են։ «Ա1+»-ը կապ հաստատեց նրա հետ։
Տիկին Անակչյան, Դուք  Ձեր ֆեյսբուքյան էջում գրառում էիք կատարել  աշխատանքից հեռացման կապակցությամբ դատարան դիմելու վերաբերյալ։
Այո, նման գրառում կատարել եմ, որտեղ հակիրճ կերպով ամփոփել եմ աշխատանքից ազատման հետ կապված նախարարության համապատասխան աշխատակիցների գործողությունները։ Այս ազատումը ենթադրելի ավարտն էր այն «հետապնդման», որն իմ նկատմամբ սկսվել է մոտավորապես մեկ ամիս առաջ։ Ես գտնում եմ, որ ինձ աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ Էկոնոմիկայի նախարարի գործողությունները ոչ իրավաչափ են, և այո, ինչպես նշել եմ, պատրաստվում եմ դիմել դատարան՝ այդ ոչ իրավաչափ գործողությունների արդյունքում խախտված իմ իրավունքները վերականգնելու համար։
Աշխատանքային ի՞նչ իրավունքներ են խախտվել։
Ըստ իս՝ խախտվել են ինչպես «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված մի շարք սկզբունքներ, այնպես էլ ոտնահարվել են հանրային ծառայողի համար սահմանված մի շարք իրավական երաշխիքներ։ Բացի այդ, չեն պահպանվել աշխատանքային օրենսդրությամբ նախատեսված աշխատանքից ազատման վերաբերյալ իրավական ընթացակարգերը և նորմերը, ինչն էլ հանգեցրել է իմ իրավունքների խախտմանը։ Ուզում եմ տեղեկացնել, որ այս հարցի հետ կապված՝ իմ հետագա բոլոր գործողությունները հանրայնացվելու են՝ ինչպես հասարակությանը տեղեկացնելու, այնպես էլ հետագայում նմանատիպ դեպքերը կանխելու նպատակով։
-Ինչո՞ւ է նախարարը Ձեզ աշխատանքից հեռացրել։
Այդ հարցով դիմեք նախարարին։
-Այսինքն՝ աշխատանքից հեռացնելիս պատճառ չի նշվե՞լ։ Իսկ ըստ Ձեզ՝ ի՞նչն  էր կարող լինել հեռացման պատճառ։ Հեռացնելիս ինչպե՞ս են դիմել, որպեսզի հեռանաք, թե՞ ուղղակի աշխատանքից ազատման փաստաթուղթ է ստորագրվել ու Ձեզ տեղեկացվել։
Ես ամսի 14-ին, ժամը 17:50, կադրերից ստացել եմ նախարարի ստորագրությամբ աշխատանքից իմ ազատման հրամանի պատճեն։ Այն հարցին, թե ինչու եմ ազատվել աշխատանքից, պատասխանեցին, որ «ամեն ինչ արված է օրենքով»։ Ընդ որում՝ ես դրա մասին ամբողջ օրը չեմ տեղեկացվել եւ քանի որ ունեի ամենամյա արձակուրդի իրավունք, կեսօրին դիմում եմ գրել՝ արձակուրդ տրամադրելու վերաբերյալ, մուտքագրել Էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, եւ այդ դիմումին տրվել է ընթացք։
Այս խնդրով կապ հաստատեցինք Էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանի հետ։ «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում նա ասաց, որ համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ կետի՝ հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող անձն իր անմիջական ղեկավարի փոփոխության դեպքում շարունակում է պաշտոնավարել՝ մինչև իր պաշտոնում նոր նշանակում կատարելը. «Հայեցողական պաշտոնում նոր նշանակումը կատարվում է հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող անձի անմիջական ղեկավարի նշանակման օրվանից հետո` մեկ ամսվա ընթացքում»:
«Ավագ Ավանեսյանը նախարարի տեղակալի օգնականի պաշտոնում նշանակել է իր նախընտրած թեկնածուին, և Գոհար Անակչյանն օրենքի ուժով այդ պահից ի վեր համարվում է աշխատանքից ազատված»,- ընդգծեց նախարարության խոսնակը։
Իսկ դատարան դիմելը, Օհանյանի խոսքով, Անակչյանի իրավունքն է։
Նշենք, որ Գյուղատնտեսության նախարարությունը և Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություններն օպտիմալացման շրջանակներում միավորվել են Էկոնոմիկայի նախարարության ներքո։

Почему уволилась помощница замминистра?
Она сделала запись на своей странице в фейсбук, отметив, что собирается обратиться в этой связи в суд, поскольку считает, что ее права нарушены. “А1+” установил с ней связь.
–Госпожа Анакчян, Вы сделали запись на Вашей странице в фейсбук в связи с обращением в суд по причине увольнения.
Да, я сделала такую запись, где коротко подытожила действия соответствующих сотрудников министерства, связанную с моим увольнением. Это освобождение было предполагаемым окончанием того “преследования”, которое по отношению ко мне началось приблизительно месяц назад. Я считаю, что действия Министерства экономики относительно моего увольнения неправомерны, и да, как я отмечала, я собираюсь обратиться в суд для восстановления моих прав, нарушенных в результате этих неправомерных действий.
–Какие трудовые права были нарушены?
Я считаю, что нарушены как ряд принципов, предусмотренных Законом РА “Об общественной службе”, так и были нарушены ряд правовых гарантий, установленных для общественного служащего. Кроме того, не сохранились правовые процедуры и нормы относительно увольнения, предусмотренные трудовым законодательством, что и привело к нарушению моих прав. Хочу сообщить, что в связи с этим вопросом все мои дальнейшие действия будут публичными – как с целью информирования общества, так и с целью пресечения подобных случаев в дальнейшем.
- Почему министр уволил Вас?
Обратитесь по этому вопросу к министру.
- То есть при увольнении причина не была указана? А как по Вашему, что могло быть причиной увольнения. Как они обратились при увольнении, чтобы Вы ушли, или просто Вам сообщили, что нужно подписать документ об увольнении?
Я 14 числа этого месяца, в 17:50 получила из отдела кадров копию моего приказа об увольнении с подписью министра. На вопрос, почему меня уволили, мне ответили, что “все сделано по закону”. Причем я весь день не знала об этом, и поскольку у меня было право на ежегодный отпуск, в полдень я написала заявление о предоставлении отпуска, ввела его в систему электронного управления, и это заявление было рассмотрено.
В связи с этой проблемой мы установили связь с пресс-секретарем Министерства экономики Анной Оганян. В телефонном разговоре с “А1+” она сказала, что согласно 2-му пункту 8-й статьи Закона “Об общественной службе”, лицо, занимающее усмотрительную должность, в случае смены его непосредственного руководителя, продолжает пребывать в должности до нового назначения на его должность: “Новое назначение на усмотрительную должность производится в течение месяца со дня назначения непосредственного руководителя лица, занимающего усмотрительную должность”.
“Аваг Аванесян назначил на должность помощника заместителя министра предпочитаемого им кандидата, и Гоар Анакчян силой закона с этого момента считается уволенной”, - сказал пресс-секретарь министерства.
А обратиться суд, по словам Оганян, это право Анакчян.
Отметим, что Министерство сельского хозяйства и Министерство экономического развития и инвестиций в рамках оптимизации объединились в Министерство экономики.