Ջհանգիրյանի ասածից ստացվում է՝ նախապես պլանավորված քննություն է կատարվում. Ալումյան (տեսանյութ)
Դատարանների, դատավորների նկատմամբ աննախադեպ ճնշումներ են։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը։
«Այ բանից հետո, երբ մայիսի 18-ին Քոչարյանը ազատ արձակվեց, դատարանների նկատմամբ տեղի ունեցան աննախադեպ ճնշումներ, եւ այդ ճնշումները ահաբեկում, վախեցնում են դատավորներին։ Դե պատկերացրեք, թե ինչ վիճակում է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորը, որը քննում է Քոչարյանի գործը»,-ասաց Հայկ Ալումյանը։
Այսօր Հայկ Ալումյանը հաղորդում է ներկայացրել դատախազությանը իր անունից, որպեսզի քրեական գործ հարուցվի նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի մատնանշած փաստերի առթիվ։
Պարոն Ջհանգիրյանը մատնանշել էր հանգամանքներ, որոնք հավանաբար վկայում են դատարանների նկատմամբ ճնշումների մասին։ Նա հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ասել էր, որ ՍԴ-ն հնարավորություն է տալիս, որպեսզի իրենք իրենց սխալը ուղղեն, որպեսզի վերաքննիչ դատարանը բեկանի առաջին ատյանի որոշումը։
«Եթե դա այդպես է , ապա դա ցույց է տալիս, որ նախապես պլանավորված քննություն է կատարվում։ Փաստորեն, սա է դուրս գալիս պարոն Ջհանգիրյանի ասածից»,-նշեց Ալումյանը։
Փաստաթուղթը, որը ներկայացրել են դատախազություն, կոչվում է հաղորդում ենթադրյալ հանցագործության մասին։
Ալումյանը նշեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «Յախան թափ տվեք այս գործից» արտահայտությունը ճնշում չէ դատավորի նկատմամբ։
«Ճնշում չի, իրավական բանավեճի մի հնարք է։ Բայց այդ մի արտահայտությունը բերեք, համեմատեք Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջին մեկ շաբաթվա արտահայտությունների հետ։ Եւ խորացել, գտեք այն պատճառները, թե ինչու ԲԴԽ-ից արդեն վեց հոգի հրաժարական է տվել, եւ ճնշումների իրական վեկտորը կտեսնեք՝ որտեղից է գալիս»,- ասաց նա։
Ալումյանը տեսնում է տենդենց, որ փորձ է արվում ազատվել նրանցից, որոնք «մեր դատարանների հույսն են»։ Ալումյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ տասը տոկոս ավել գումար կվճարի Փաշինյանի փաստաբանին, այն բանից հետո, երբ դատարանը կորոշի, որ պետք է 650 հազար դրամ փոխհատուցվի։
Հայցադիմում ներկայացնելու առիթը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունն էր, երբ վարչապետը ասել էր.
«Կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը: Ասում է՝ անձեռնմխելի է: Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի: Այսինքն՝ կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել՝ ես անձեռնմխելի՞ եմ: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրված»:
Հայցադիմումում Քոչարյանի պաշտպանը պահանջում էր Փաշինյանից հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել։ Բայց հայցվոր կողմը բավարարվեց միայն հայցից հրաժարվելուց։
«Եթե դատավորը որոշի, որ պետք է վճարել, ես եմ վճարելու, քանի որ ես եմ պահանջը ներկայացրել։ Դեռ ավելին, պատրաստ եմ նաեւ տասը տոկոս ավել վճարել՝ որպես խրախուսանք»,- ասաց նա։

Из сказанного Джангиряном получается, что ведется заранее запланированное расследование: Алумян (видео)
Это беспрецедентное давление на суды, на судей. Сегодня на встрече с журналистами заявил представитель группы адвокатов Роберта Кочаряна Айк Алумян.
«После того, когда 18-го мая Кочарян был освобожден, по отношению к судам произошли беспрецедентные давления, и эти давления устрашают, пугают судей. Представьте себе, в каком состоянии находится судья Апелляционного уголовного суда, расследующий дело Кочаряна»,- сказал Айл Алумян.
Сегодня Айк Алумян подал сообщение в прокуратуру от своего имени, чтобы было возбуждено уголовное дело по фактам, указанным бывшим военным прокурором Гагиком Джангиряном.
Господин Джангирян указал обстоятельства, которые, вероятно, свидетельствуют о давлении на суды. Во время одного из интервью он сказал, что КС дает  им возможность исправить свою ошибку, чтобы апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции.
«Если это так, то это показывает, что ведется заранее запланированное расследование. Фактически, это выходит за пределы сказанного господином Джангиряном»,- отметил Алумян.
Документ, представленный в прокуратуру, называется сообщением о предполагаемом преступлении.
Алумян отметил, что выражение Роберта Кочаряна «Отвяжитесь от этого дела» не является давлением на судью.
«Это не давление, это прием юридической дискуссии. Но давайте сравним это одно выражение с выражениями Никола Пашиняна за последнюю неделю. И найдите те причины, почему из ВСС уже шесть человек подали в отставку, и увидите, откуда идет реальный вектор давления»,- сказал он.
Алумян видит тенденцию, что делается попытка освободиться от тех, кто “является надеждой наших судов”. Алумян также сообщил, что  заплатит адвокату Пашиняна на десять процентов больше, после того, когда суд решит, что нужно компенсировать 650 тысяч драм.
Повод подачи иска – публичное заявления Никола Пашиняна во время рабочего визита во Францию, когда премьер-министр сказал:
«Или хотя бы комментарий к освобождению Роберта Кочаряна. Говорит: неприкосновенный. Что значит неприкосновенный? То есть можно организовать убийство людей и сказать я – неприкосновенный? Где такое написано? ».
В исковом заявлении адвокат Кочаряна требует от Пашиняна публично принести извинения. Но сторона истца удовлетворилась только отказом от иска.
«Если суд решит, что нужно платить, я заплачу, так как я представил требование. Более того, я готов также заплатить на десять процентов больше в качестве поощрения»,- сказал он.