qnnchakan-komite-exp-67-1
Առատաշեն գյուղում սպանության զոհ են դարձել 60-ամյա կինը և վերջինիս 70-ամյա եղբայրը. մեկ անձ ձերբակալվել է
ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ Առատաշեն գյուղում 63-ամյա տղամարդու կողմից իր կնոջ և վերջինիս եղբոր սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: 63-ամյա տղամարդը ձերբակալվել է:
Նախնական տվյալներով՝ 2019թ. հունիսի 11-ին՝ ժամը 15:15-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Առատաշեն գյուղի տներից մեկի բակում, կենցաղային հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ, 1955 թվականին ծնված տղամարդն իր մոտ գտնվող «Տոզ» տեսակի 5.6 մմ տրամաչափի զենքով կրակել է իր 60-ամյա կնոջ ուղղությամբ, այնուհետև գնացել է նույն գյուղում բնակվող կնոջ 70-ամյա եղբոր տուն և իր մոտ գտնվող նույն զենքով կրակել նաև վերջինիս ուղությամբ:
Ստացած հրազենային մարմնական վնասվածքների արդյունքում 60-ամյա կինը և վերջինիս եղբայրը մահացել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: 63-ամյա տղամարդը ձերբակալվել է՝ երկու անձի սպանության կասկածանքով:
Հանցագործության գործիք հանդիսացող «Տոզ» տեսակի 5.6 մմ տրամաչափի զենքն առգրավվել է:
Կատարվել են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություն, հարցաքննվել են վկաներ, նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ, առգրավվել են տուժողների և ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 63-ամյա տղամարդու հագին դեպքի պահին եղած հագուստները:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների օբյեկտիվ, բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

В селе Араташен 60-летняя женщина и ее 70-летний брат стали жертвами убийства: задержан один человек
Поддержи А1+!В Вагаршапатском следственном отделе Армавирского областного следственного управления Следственного комитета Республики Армения ведется следствие для выяснения обстоятельств убийства жены и её брата в селе Араташен, совершённого 63-летним мужчиной.
63-летний мужчина задержан.
По предварительным данным, 11 июня 2019г., около 15:15, во дворе одного из домов села Араташен Армавирской области во время ссоры, возникшей вокруг бытовых вопросов, мужчина 1955 года рождения выстрелил из оружия калибра 5,6 мм типа “ТОЗ” в свою 60-летнюю жену, а затем отправился в дом 70-летнего брата женщины, проживающего в том же селе и выстрелил из того же оружия в направлении последнего.
В результате полученных огнестрельных ранений 60-летняя женщина и ее брат скончались.
По данному факту в Вагаршапатском следственном отделе Армавирского областного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 2 ст. 104 и ч. 1 ст. 235 УК РА. 63-летний мужчина задержан по подозрению в убийстве двух человек.
Конфисковано оружие калибра 5,6 мм типа “Toz”, являющееся орудием преступления.
Были проведены неотложные следственные действия, в том числе обыск, допрошены свидетели, назначены судебно-медицинская, судебно-следственная, судебно-баллистическая экспертизы тела, изъяты одежды потерпевших и 63 - летнего мужчины, совершившего предполагаемое преступление.
Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные меры для обеспечения объективного, всестороннего и полного расследования всех обстоятельств инцидента, проверки указанных в показаниях обстоятельств.