Օրացույց.12-ը հունիսի. սպանվում է Մոնթե Մելքոնյանը, ՀՅԴ-ն հեռացնում է Ռոլանդ Շառոյանին (տեսանյութ)
1993-ի հունիսի 12-ին Աղդամի շրջանի Մազիրլի գյուղի մատույցներում սպանվում է արցախյան պատերազմի հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանը։ Նա Արցախ էր եկել 1991-ի սեպտեմբերին, որտեղ ձեռք է բերում Ավո մարտական կեղծանունը։ 1
1997-ի հունիսի 12-ին օրենքին կողմ քվեարկած պատգամավոր Էդվարդ Եգորյանը, հայտարարում է, որ Ազգային Ժողովը պետք է ցրվի։
2000 թվականի այս օրը Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը իշխանությունը տոնում էր այդ երկրի ինքնիշխանության օրը։ Այս երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները Սերժ Սարգսյանին չեն բավարարում։
Ողջաբերդ գյուղի բնակիչները 2001-ի այս օրը փակել էին Երեւան-Գառնի ճանապարհը։ Նրանք կառավարությունից ուզում են ստանալ սողանքների հետեւանքով քանդվող տների գումարային փոխհատուցումը։
2009-ի հունիսի 11-ի հետընտրական հանրահավաքում Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը պարզաբանում է, թե ինչու են եվրոպացի դիտորդները Երեւանի ավագանու ընտրությունները բնորոշել առաջընթաց;

Календарь: 12-е июня: убивают Монте Мелконяна, АРФД исключает Роланда Шарояна (видео)
12-го июня 1993-го года на подходах к селе Мазирли Агдамского района убивают командующего арцахской войны Монте Мелконяна. Он приехал в Арцах в сентябре 1991 года, где получает псевдоним Аво.
12-го июня 1997 года депутат, проголосовавший за закон, Эдвард егорян обьявляет, что Национальное собрание должно быть распущено.
В этот день 2000 года посольство России в Армении праздновало день суверенитета этой страны. Отношения между этими странами не устраивают Сержа Саргсяна.
Жители села Вохджаберд в этот день 2001 года перекрыли дорогу Ереван-Гарни. Они хотят получить от правительства денежную компенсацию за дома, разрушающиеся вследствие оползней.
11-го июня 2009 года в поствыборном митинге лидер Армянского Национального Конгресса Левон Тер-Петросян поясняет, почему европейские наблюдатели охарактеризовали выборы в совет старейшин Еревана как прогрессивные.