ՍԱԾ-ն վերսկսում է աշխատանքային գրքույկների թվայնացման գործընթացը
Սոցիալական ապահովության ծառայությունը հայտարարում է, որ ՀՀ կառավարության 2019թ. մայիսի 23-ի նիստում հաստատվեց աշխատանքային գրքույկների (այսուհետ՝ գրքույկ) թվայնացման աշխատանքների ժամկետը մինչև 31.12.2019թ. երկարաձգելու մասին որոշումը:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ Ծառայությունը դիմում է բոլոր գործատուներին և ֆիզիկական անձանց, որոնց գրքույկները դեռևս թվայնացված չեն.
Ծառայության տարածքային բաժինները ս.թ. հունիսի 4-ից վերսկսում են գրքույկների ընդունումը՝ թվայնացման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
Ծառայության տարածքային բաժինների պատասխանատուների տվյալները տեղադրված են Ծառայության պաշտոնական կայքում (հղումը՝ http://www.ssa.am/?page_id=16760 ):
Անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ գործատուները, որոնք ունեն մասնաճյուղեր կամ առանձնացված ստորաբաժանումներ, գրքույկները ներկայացնում են ելնելով անձնակազմի գործի վարման սկզբունքից (կենտրոնացված կամ ըստ ներկայացուցչությունների (մասնաճյուղերի):
Խնդրում ենք նկատի առնել, որ մինչև 01.01.2019թ. թվայնացված գրքույկներում անձանց ընդունման կամ ազատման մասին կատարված գրառումները կրկին թվայնացնելու համար հիմք չեն հանդիսանում և զերծ մնալ ավելորդ ծավալի աշխատանք կատարելուց:
Ֆիզիկական անձի գրքույկը, ֆիզիկական անձի կողմից ներկայացնելու անհնարինության դեպքում կարող է ներկայացվել այլ անձի կողմից՝ տվյալի սուբյեկտի կողմից տրված պարզ լիազորագրի առկայության դեպքում:
2019 թվականի ընթացքում կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերող և կենսաթոշակառու հանդիսացող անձանց (այդ թվում՝ աշխատող) գրքույկները թվայնացման չեն ներկայացվում:
Գրքույկները ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետի վերջում ավելորդ կուտակումներից խուսափելու նպատակով Ծառայությունը հորդորում է գործատուներին չհապաղել և գրքույկները հնարավորինս շուտ ներկայացնել Ծառայության տարածքային բաժիններ:
Գրքույկները սահմանված կարգով թվայնացման ներկայացնելու նպատակով Ծառայությունն իր տարածքային բաժինների հետ միասին պատրաստակամություն է հայտնում պարզաբանելու բոլոր գործատուներին և ֆիզիկական անձանց հուզող հարցերը:

ССО контролирует процесс оцифровки трудовых книжек
Служба социального обеспечения заявляет, что на заседании правительства РА от 23-го мая 2019г. был утверждено решение о продлении срока работ по оцифровке трудовных книжек (далее – книжек) до 31.12.2019г.
Принимая за основу вышеизложенное, Служба обращается ко всем работодателям и физическим лицам, книжки которых пока еще не оцифрованы.
Территориальные отделения службы с 4-го июля с.г. контролируют прием книжек с целью организации работ по оцифровке.
Данные ответственных лиц территориальных отделений службы размещены на официальном сайте Службы (ссылка http://www.ssa.am/?page_id=16760 ).
Необходимо иметь в виду, что работодатели, у которых есть филиалы или обособленные подразделения, представляют книжки, исходя из принципа ведения дела персонала (централизованно или по представительствам (филиалам).
Просим учесть, что записи о приеме или увольнении лиц в оцифрованных книжках до 01.01.2019г.  не являются основанием для повторной оцифровки, и воздержаться от выполнения излишнего объёма работ.
В случае невозможности представления физическим лицом книжки физического лица, она может быть представлена иным лицом, в случае наличия простой доверенности, выданной данным субъектом.
Трудовые книжки лиц, приобретающих право на пенсию в 2019 году, и являющимся пенсионерами (в том числе работающими), не представляются на оцифровку.
Во избежание излишних скоплений в конце срока, установленного для представления книжек, Служба призывает работодателей не медлить и представить книжки в региональные отделения Службы по возможности раньше.
С целью представления книжек на оцифровку в установленном порядке Служба совместно со своими территориальными отделениями выражает готовность разъяснить все вопросы, волнующие работодателей и физических лиц.