Ցուցարարները ներս մտան
Աժ-ի դիմաց հավաքվել են բեռնափոխադրող և կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներն ու պահանջում են չեղարկել Պետական տուրքի և «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ նախագիծը, որոնցով նախատեսվում է նաև տուրք սահմանել ցեմենտ ներմուծելու համար։ Տուրքի չափը յուրաքանչյուր տոննայի համար վերջին ընթերցմամբ սահմանվել է 14 հազար դրամ` 22 հազար դրամի փոխարեն: Նպատակը մրցակցային շուկայում հավասար պայմաններ լինելն է, սակայն կառուցապատող ընկերության ներկայացուցիչ Գևորգ Դանիելյանը դեմ է որոշմանը։ Նա մեկնաբանում է.
«Այսօր յուրաքանչյուր կառուցապատող հնարավորություն ունի գնալ Իրան և  ցեմենտ ներկրել։ Արդյունքում՝ նորից անհավասար մրցակցություն է ստեղծվելու, որից միայն տուժելու ենք»։
Ցուցարարները մասնակցել են օրինագծի հետ կապված աշխատանքային խմբի քննարկումներին, բայց այդ ընթացքում հստակ թվեր տուրքերի վերաբերյալ չեն նշվել։ Ըստ ցուցարարների՝ այն բացասական ազդեցություն է ունենալու աշխատաշուկայում, և դրանից տուժելու են ոչ միայն տնտեսվարող սուբյեկտները, այլև սպառողները։
«Մեզ համար կարևոր է, որպեսզի մեր շահերը պաշտպանեն, բայց եթե օրինագիծն ընդունվի, մենք մեր բողոքի ձայնը տարբեր կերպ փորձելու ենք արտահայտել և մարդկանց ապացուցել, որ ՀՀ քաղաքացիներն իրավունք ունեն էժան ցեմենտ գնելու»,- ընդգծեց ցուցարար Գևորգ Դանիելյանը։
Կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչները ներս մտան ԱԺ՝ հանդիպելու   հանձնաժողովի անդամների հետ:

Демонстранты вошли во внутрь
Поддержи А1+!Напротив НС собрались представители грузоперевозчиков и застройщиков и требуют отменить законопроект о внесении изменений и поправок в Закон РА о Государственной пошлине и «Об уведомлении об осуществлении сделки», которым предусматривается также установить пошлину нан импорт цемента. Размер пошлины для каждой тонны по последнему прочтению установлен 14 тысяч драм, вместо 22 тысячи драм. Цель – создание равных условий на конкурентонм рынке, однако представитель компании застройщика Геворг Даниелян против решения. Он комментирует:
«Сегодня каждый застройщик может поехать в Иран и импортировать цемент. В результате, вновь будет создана неравная конкуренция, от которой мы только пострадаем».
Демонстранты приняли участие в обсуждениях рабочей группы, связанных с законопроектом. По словам демонстрантов, он окажет негативное влияние на рынок труда и от него пострадают не только хозяйствующие субьекты, но и потребители.
«Нам важно, чтобы наши интересы защищали, но если законопроект будет принят, мы попытаемся выразить наш голос протеста иным способом и доказать людям, что граждане РА имеют право на покупку дешевого цемента», - подчеркнул демонстрант Геворг Даниелян.