Ավտոտեխզննությամբ զբաղվող ընկերությունները պետությանն են վերադարձրել 825 679 568 ՀՀ դրամ գումար. ՀՔԿ
տեխնիկական զննությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:  Պետությանը պատճառված վնասից ընդհանուր առմամբ մինչ օրս վերականգնվել է 825 679 568 ՀՀ դրամ գումար:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հանրապետության տարբեր մարզերում և մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում գործող մի շարք ընկերություններ, ՀՀ տրասնպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից ստացած համապատասխան լիցենզիայի հիման վրա, իրականացրել են տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն, որի ընթացքում առերևույթ թույլ են տրվել չարաշահումներ՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս։
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով ընդհանուր առմամբ հարուցվել է 26 քրեական գործ: Որպես մեղադրյալ ներգրավվել է 7 անձ, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելուց հետո 11 քրեական գործ կարճվել է՝ ոչ արդարացնող՝ գործուն զղջալու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու հիմքով: 1 քրեական գործ միացվել է:

Компании, занимающиеся техосмотром автомобилей, возвратили государству 825 679 568 драм: ССС
По факту злоупотреблений, допущенных компаниями, занимающимися техническим осмотром автомобилей, в производстве территориальных подразделений Следственного комитета РА продолжаются активные следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств и восстановления нанесенного государству ущерба. Всего из нанесенного государству ущерба было восстановлено 825 679 568 драмов.
Как мы уже сообщали, ряд компаний, действующих в разных областях республики и административных районах столицы, на основании соответствующей лицензии, полученной от Министерства транспорта, связи и информационных технологий РА, проводили обязательные технические осмотры транспортных средств, в ходе которых были допущены злоупотребления, государству был причинен ущерб в особо крупных размерах.
По данному факту возбуждено 26 уголовных дел по пункту 1 части 3 статьи 178 УК Армении. В качестве обвиняемых привлечены 7 лиц, в отношении которых в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
Было прекращено 11 уголовных дел на основании восстановления ущерба, нанесенного государству. 1 уголовное дело было добавлено.
По факту злоупотреблений, допущенных компаниями, занимающимися техническим осмотром автомобилей, в производстве территориальных подразделений Следственного комитета РА продолжаются активные следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств и уточнения объемов нанесенного государству реального ущерба. По сегодняшний деньиз нанесенного государству ущерба было восстановлено 825 679 568 драмов.