Հազարամյա դադարից հետո աշխարհի քարտեզի վրա վերականգնվեց Հայաստան պետությունը. Արարատ Միրզոյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Սիրելի հայրենակիցներ, 1918-ի այս օրերին հայ ժողովուրդը, հյուծված ցեղասպանությունից, սովից, համաճարակներից, լքված դաշնակիցների կողմից, դուրս եկավ ամենաիսկական կենաց-մահու կռվի եւ անհավատալի սխրանք գործելով Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում եւ Ղարաքիլիսայում՝ կանգնեցրեց թուրքական զորքերի առաջխաղացումը:
Այդ սխրանքի արդյունքում հայ ժողովուրդը ոչ միայն հաստատեց ապրելու իր իրավունքը, այլեւ ամրագրեց իր՝ իբրեւ ազգային հանրույթի, սեփական հայրենիքում ինքնորոշվելու եւ պետականություն ունենալու իրավունքը:
Հազարամյա դադարից հետո աշխարհի քարտեզի վրա վերականգնվեց Հայաստան պետությունը՝ իբրեւ ապացույց, որ հայ ժողովուրդն իր սրտում շարունակում է փայփայել ազատ, արժանապատիվ ու երջանիկ հայրենիքի մասին երազանքը եւ պատրաստ է մինչեւ վերջին շունչը պայքարել այդ երազանքի համար:
100-ամյա վաղեմության այդ հերոսական իրադարձությունները մշտական ոգեշնչման, հպարտության եւ պատասխանատվության աղբյուր պետք է լինեն մեր համար՝ մեր երազանքների Հայաստանը կերտելու մեր հանձնառության գործում:

После тысячелетнего перерыва государство Армения было восстановлено на карте мира: Арарат Мирзоян
Поддержи А1+!Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА, в послании говорится:
«Дорогие соотечественники! В эти дни 1918 года армянский народ, обессиленный Геноцидом, изнуренный голодом, эпидемиями, брошенный союзниками, поднялся на борьбу – не на жизнь, а на смерть, совершив невероятный героизм в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе, остановив продвижение турецких войск.
В результате этого героического подвига армянский народ не только подтвердил свое право на жизнь, но и закрепил свое право на самоопределение и государственность в качестве национального сообщества.
После тысячелетнего перерыва государство Армения было восстановлено на карте мира —как доказательство того, что армянский народ в сердце своем продолжает лелеять мечту о свободной, достойной и счастливой родине и готов бороться за эту мечту до последнего вздоха.
Эти героические события 101-летней давности должны стать источником постоянного вдохновения, гордости и ответственности за нас - в приверженности нашей мечте построить Армению.