Քոչարյան-ՀՅԴ համագործակցության հարց օրակարգում չկա. ՀՅԴ գործիչ
Մենք խիստ մտահոգված ենք երկրում իրականացվող քաղաքականությունից, տնտեսական քաղաքականությունից, ինստիտուցիոնալ քաղաքականությունից, ինչպես նաև Արցախի հարցում վարվող քաղաքականությունից. Սարդարապատում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՅԴ գործիչ, տնտեսագետ Արթուր Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վերջին ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած 100 փաստերին՝ Խաչատրյանն ասաց, որ այդ փաստերը նույնպես լրջանալու կոչ անելու հիմք են դարձել։ Լրագրողի դիտարկմանը, թե ԱԺ փոխնախագահ, «Իմ քայլը» պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ «Իմ քայլ»-ին դեղին քարտ է ցույց տալիս մի ուժ, որին ժողովուրդը կարմիր քարտ է ցույց տվել, ՀՅԴ գործիչը պատասխանեց, որ դաշնակցությունը  մի ուժ է, որ կերտել է Հայաստանի Հանրապետությունը և կանգուն է 130 տարի։
«Հետաքրքիր կլինի, թե 3 տարի հետո իր քաղաքական ուժը որտեղ կլինի»,- ընդգծեց նա։
Այն հարցին, թե ՀՅԴ-ն հավատարի՞մ է մնացել իր սկզբունքներին և արդյո՞ք նախորդ իշխանությունների հետ կոալիցիա կազմելով՝ պահպանել է սկզբունքները, տնտեսագետն ասաց, որ եթե խոսում են նախորդ իշխանությունների հետ կոալիցիա կազմելու մասին, ապա պետք էլ չէր Փաշինյանի հայտարարած 100 փաստերի մեջ նշել ՀՅԴ-ի իրականացրած ծրագրերը, մասնավորապես՝ համայնքներին տրվող սուբվենցիաները, համայնքների տնտեսության վրա ազդեցություն ունեցող ծրագրերը։
Ինչպես նաև, եթե խոսվում է նախորդ իշխանությունների կոռումպացվածության մասին, ապա ինչո՞ւ են նրանց մեծ մասը ներկայիս իշխանություններում։
Խոսելով Քոչարյան-ՀՅԴ հարաբերությունների մասին, ՀՅԴ գործիչն ասաց, որ օրակարգում Քոչարյանի հետ համագործակցության հարց չկա։ Իսկ հարցին, թե ինչու էին Քոչարյանի կողմնակիցները նույնպես մասնակցում Դաշնակցության հանրահավաքին, նա պատասխանեց, որ հանրահավաքը բաց է եղել և ի տարբերություն այլոց՝ «ոհմակի պես ոչ ոքի վրա չեն հարձակվում»։
Խաչատրյանի խոսքով՝ իշխանությունները նաև հաջողություններ են գրանցել, և որպես օրինակ նշեց, թե դրական է, որ ընտրությունների ժամանակ տեղամասերի մոտ սև հագնված թզբեխավորներ չեն եղել։
Դատարանների շրջափակումը Խաչատրյանը որակեց որպես ճնշում դատարանների վրա, թեև դատական համակարգը բարեփոխման կարիք ունի։ Իսկ վեթինգի վերաբերյալ կարծիք հայտնելուց առաջ, նախ պետք է ծանոթանալ գործիքակազմի հետ, նույնը անցումային արդարադատության պարագայում, կածում է ՀՅԴ-ականը։

На повестке нет сотрудничества Кочарян – АРФД: Деятель АРФД
Мы крайне обеспокоены проводимой в стране политикой, экономической политикой, институциональной политикой, а также политикой, проводимой по Арцахскому вопросу – на брифинге с журналистами в Сардарапате сказал деятель АРФД, экономист Артур Хачатрян.
Обращаясь к озвученным во время последней пресс-конференции Никола Пашиняна 100 фактам, Хачатрян сказал, что эти факты также стали основанием для призывов к тому, чтобы стать серьезными. На наблюдение о том, что вице-председатель НС, депутат «Моего шага» Ален Симонян сказал, что «Моему шагу» показывает желтую карточку сила, которой народ показал красную карточку, деятель АРФД ответил, что дашнакцутюн – это сила, создавшая Республику Армения и стоит 130 лет.
«Интересно, где будет его политическая сила через 3 года», - подчеркнул он.
На вопрос, остается ли АРФД верной своим принципам и, создав коалицию с предшествующими властями, сохраняла ли она принципы, экономист сказал, что если говорят о создании коалиции с прежними властями, не нужно в 100 фактах, объявленных Пашиняном, указывать программы, проведенные АРФД, в частности, субвенции, предоставляемые общинам, программы, оказывающие влияние на экономику общин.
А также, если говорится о коррумпированности прежних властей, то почему большинство из них в нынешней власти?
Говоря об отношениях Кочарян – АРФД, деятель АРФД сказал, что на повестке нет вопроса сотрудничества с Кочаряном. А на вопрос о том, почему сторонники Кочаряна также участвуют в митинге Дашнакцутюн, он ответил, что митинг был открытым и в отличие от других «ни на кого не набрасываются как стая волков».
По словам Хачатряна, власти также зафиксировали успех, и в качестве положительного примера привел, то что хорошо, что во время выборов около участков не было одетых в черное мужчин с четками.
Блокаду судов Хачатрян охарактеризовал как давление на суды, несмотря на то, что судебная система нуждается в реформе. А прежде чем выразить мнение о веттинге, нужно ознакомиться с инструментарием, то же самое в случае переходной юстиции, считает представитель АРФД.