Կնասպանության դեպքերը պայամանավորված են ոչ միայն օրենքի բացերով, այլև ավելի խորքային են. իրավապաշտպան (տեսանյութ)
Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի է ունենում «Ընտանեկան բռնության կանխարգելումը Հայաստանում. նարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագրով ազգային համաժողով։
Համաժողովին ներկա էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, «Կանանց ռեսուրսային կենտրոն» ՀԿ համահիմնադիր իրավապաշտպան Գոհար Շահնազարյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը, ՀՀ ԱՆ մայրական և վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը, ՀՀ ԿԳ փոխնախարար Արեւիկ Անափիոսյանը, ՄԻՊ հետազոտական և կրթական կենտրոնի ղեկավար Նինա Փիրումյանը, ՀՀ ԱՆ ԻԿ և ՎԾԻ կենտրոնի փոխտնօրեն Գայանե Հովակիմյանը, ԱԺ «Իմ քալը» խմբակցության պատգամավորներ Գայանե Աբրահամյանը, Մարիա Կարապետյանը և այլք։
Իր ելույթում Գոհար Շահնազարյանը նշեց, որ կանանց նկատմամբ բռնությունների կանախարգելման վերաբերյալ դեռևս առկա են բացեր և կնասպանության դեպքեր կան արձանագրված։
«Օրեր առաջ նախկին ամուսինու կողմից դանակահարվեց 37-ամյա Կարինե Հակոբյանը։ Իսկ երեք օր առաջ Բասեն գյուղում սպանվեց ևս մի կին և նրա որդին»,- հիշեցրեց Շահնազարյանը՝ շեշտելով, որ նույնիսկ օրենքի առկայության դեպքում 2019 թ. արդեն կա մահացած 6 կին, որոնց տարիքը 88-24 տարեկան է։
Սակայն ըստ իրավապաշտպանի՝ այս դեպքերը պայմանավորված են ոչ միայն օրենքի բացերով, այլև ավելի խորքային ու բազմակողմանի են։

Случаи убийства женщин обусловлены не только законодательными пробелами, они более глубокие: Правозащитник (видео)
В ереванской гостинице «Армения Мариотт» проходит национальный форум, озаглавленный «Предотвращение семейного насилия в Армении: вызовы и возможности».
На форуме присутствовали министр труда и по социальным вопросам РА Заруи Батоян, глва делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский, заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян, соучредитель НПО «Ресурсный центр женщин» правозащитник Гоар Шахназарян, замминистра труда и по социальным вопросам РА Жанна Андреасян, полковник полиции РА Нелли Дурьян, Начальник отдела сохранения материнского и репродуктивного здоровья МЮ РА Гаянэ Авагян, замминистра ОН РА Аревик Анапиосян, начальник исследовательского и образовательного центра Защитника прав человека Нина Пирумян, депутаты от фракции НС «Мой шаг» Гаянэ Абраамян, Мария Карапетян и др.
В своем выступлении Гоар Шахназарян отметила, что относительно предотвращения насилия в отношении женщин пока есть пробелы и зафиксированы случаи убийства женщин.
«Несколько дней назад бывший муж зарезал ножом 37-летнюю Карине Акопян. А три дня назад в селе Басен была убита женщина и ее сын»,  - напомнила Шахназарян, подчеркнув, что даже в случае наличия закона в 2019г. уже умерло 6 женщин в возрасте 88-24 лет.
Однако по мнению правозащитника, эти случае обусловлены не только пробелами в законе, но и являются глубинными и разносторонними.