Խաչատրյանի մրցույթին կոնսերվատորիան գումար չի տրամադրի (տեսանյութ)
Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի նորընտիր ռեկտոր Սոնա Հովհաննիսյանն այս տարի դիմորդների բարձր ցուցանիշ է կանխատեսում: Դիմումների ընդունելության հենց առաջին օրը երկու հարյուր դիմում են ստացել: Կատարողական բաժիններն են ավելի շատ դիմորդ ունենում՝ ժողովրդական գործիքների, էստրադային-ջազային ամբիոնները:
«Իհարկե, ես կցանկանայի, որ  դասական գործիքների և կոմպոզիցիայի ու տեսական ամբիոնների դիմորդների քանակն ավելանար: Ցավով պետք է նշեմ, որ անցյալ տարի կոմպոզիցիայի բաժնում անգամ մեկ դիմորդ չենք ունեցել: Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան ակադեմիական բուհ է և այդ ճանապարհով պետք է ընթանա»,- ընդգծում է տիկին Հովհաննիսյանը:
Այս ուսումնական տարվա ամփոփիչ համերգներին, այդ ժամանակ դեռ ռեկտորի պաշտոնակատար Սոնա Հովհաննիսյանը հրավիրել էր տարբեր նվագախմբերի և երգչախմբերի ղեկավարների, որ վերջիններս ծանոթանան ու տեղյակ լինեն կոնսերվատորիան ավարտող սաների  պոտենցիալ հնարավորությունների հետ, ապագայում իրենց կոլեկտիվներում նրանց աշխատանքի ընդգրկելու նպատակով:
Կոնսերվատորիայի խնդիրները շատ են և լուծվելու են առաջնահերթ կարգով: Հիմնականում բոլոր խնդիրների հիմքում ֆինանսների սուղ լինելն է, որ փորձում են լրացնել հիմնադրամների, դրամաշնորհների միջոցով: Տիկին Հովհաննիսյանի խոսքով, սա է հիմնական պատճառը, որ այս տարի կոնսերվատորիան ֆինանսական աջակցություն չի կարողանա ցուցաբերել Արամ Խաչատրյանի միջազգային մրցույթին:
«Մրցույթին հատկացումներ չեն լինի, քանի որ մեր ֆինանսներն ուղղված են լինելու դասախոսների աշխատավարձերի բարձացնելուն: Ի դեպ, իմ պաշտոնավարման արդեն երկրորդ ամսից, երբ ես դեռ պաշտոնակատար էի, դասախոսների աշխատավարձերը բարձրացել են 30 տոկոսով»,- ասաց նա:

Консерватория не предоставит денег для конкурса Хачатуряна (видео)
Новоизбранный ректор Государственной консерватории имени Комитаса Сона Ованнисян в этом году ожидает большой показатель абитуриентов. В первый же день приема заявлений получили двести заявлений. Исполнительные отделения принимают больше абитуриентов – кафедры народных инструментов, эстрадно-джазовая.
«Конечно, я хотела бы, что количество поступающих на кафедры классических инструментов и композиции и теории. К сожалению, должна сказать, что  в прошлом году у нас не было ни одного абитуриента в отделе композиции. Государственная консерватория имени Комитаса – это академический вуз, и должна идти этим путем», - подчеркивает госпожа Ованнисян.
На итоговые концерты этого учебного года, тогда еще исполняющая обязанности ректора Сона Ованнисян пригласила руководителей различных оркестров и хоров, чтобы последние ознакомились и знали о потенциальных возможностях воспитанников, оканчивающих консерваторию, чтобы в будущем привлечь их к работе в своих коллективах.
У консерватории множество проблем, и они будут решаться в порядке приоритета. В основном в основе всех проблем лежит нехватка финансов, которую пытаются восполнить посредством фондов, грантов. По словам госпожи Ованнисян, в этом основная причина того, что в этом году консерватория не сможет оказать финансовую поддержку международному конкурсу Арама Хачатуряна.
«Отчислений на конкурс не будет, поскольку наши финансы будут направлены на повышение зарплат преподавателей. Кстати, уже со второго месяца моего пребывания в должности, когда я еще была исполняющей обязанности, зарплаты преподавателей повысились на 30%», - сказала она.