Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները երբեք չեն հաշտվի այս պետության հետ, եթե Քոչարյանը և իր հանցակիցները չպատժվեն. Լևոն Զուրաբյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում շարունակվում է  անցումային արդարադատության վերաբերյալ լսումները: «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի մոտ, Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի  ազատ արձակվելուց հետո տպավորություն է ստեղծվել, որ անցումային արդարադատության փոխարեն  ունենալու ենք անցողիկ արդարադատություն:
Լևոն Զուրաբյանը կարծում է, որ հակամարտություն կա պետության և հասարակության միջև, պատճառը տարիներ շարունակ պետության կողմից մարդկանց իրավունքների ոտնահարումն է  եղել:
«Անցումային արդարադատության նպատակը  պիտի լինի այդ հակամարտության հաղթահարումը: Երբ որ մենք ասում ենք՝ հաշտեցում, ես համաձայն չեմ, որ այդ հաշտեցումը պետք է լինի գիշատիչների հետ: Հաշտեցումը պիտի լինի քաղաքացու և պետության միջև: Այսօր մենք ունենք զինադադար, որը պայմանավորված է նրանով, որ ժողովուրդը այսօրվա իշխանությանը դեռ վստահում է և ակնկալիք ունի, որ իշխանությունը նրան  կտանի պետության հետ հաշտեցման ուղով»,- վստահեցրեց Լևոն Զուրաբյանը և հավելեց.
«Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները և հասարակությունը երբեք չի հաշտվի  այս պետության հետ, եթե Ռոբերտ Քոչարյանը և իր հանցակիցները չկրեն արժանի պատիժ»:

Родители жертв 1-го Марта никогда не примирятся с этим государством, если Кочарян и его соучастники не будут наказаны: Левон Зурабян (видео)
В Национальном собрании продолжаются слушания относительно переходного правосудия. У вице-председателя партии «Армянский национальный конгресс» Левона Зурабяна после освобождения второго президента Армении Роберта Кочаряна сложилось впечатление, что вместо переходного правосудия у нас будет преходящее правосудие.
Левон Зурабян считает, что есть конфликт между государством и обществом, причина  в том, что государство годами нарушало права человека.
«Целью переходного правосудия должно быть преодоление этого конфликта. Когда мы все говорим примирение, я не согласен, что это примирение должно быть с хищниками. Примирение должно быть между гражданином и государством. Сегодня у нас есть прекращение огня, которое обусловлено тем, что народ еще доверяет сегодняшней власти и у него есть ожидание, что власть поведет его по пути примирения с государством», - заверил Левон Зурабян и добавил:
«Родители жертв 1-го марта и общественность никогда не примирится с этим государством, если Роберт Кочарян и его соучастники не понесут достойного наказания».